12 stycznia 2025

Używane szyby samochodowe – czy warto je kupić?

używane szyby samochodowe

Cena używanej szyby samochodowej jest znacznie niższa niż nowej, jest to zatem kuszące rozwiązanie. Jednak czy zakup używanej szyby jest bezpieczny? Podpowiadamy!

Używane szyby samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup używanej szyby samochodowej, warto sprawdzić sprzedawcę i opinie o nim. Profesjonalna firma zajmująca się demontażem aut powinna dawać gwarancję, że szyba jest sprawna i bezpieczna. A opinie zadowolonych klientów mogą nas upewnić w wyborze.

Jednak najważniejszy jest stan szyby. Z pewnością nie warto kupować tych mających duże pęknięcia, odpryski lub inne widoczne uszkodzenia. Co więcej, należy też sprawdzić oznaczenia na szybie, które powiedzą nam o jej producencie oraz roku produkcji. Ponadto koniecznie trzeba zweryfikować, czy szyba pasuje do naszego modelu auta.

Montaż używanej szyby – czy to bezpieczne?

Montaż używanej szyby samochodowej jest bezpieczny, o ile wykonuje go profesjonalista. W przeciwnym razie mogą czekać nas niemiłe niespodzianki, np. przecieki oraz nagłe pęknięcia, które są wynikiem wcześniejszego niefachowego demontażu i drobnych uszkodzeń na brzegach szyby. Przy zakładaniu szyby trzeba pamiętać o dokładnym usunięciu starego kleju oraz pozbyć się śladów korozji na podszybiu.

Poza tym właściciel aut musi pamiętać, że po dokonaniu wymiany szyby samochodowej przez kilka dni nie można:

  • myć samochodu myjkami wysokociśnieniowymi
  • stawiać samochodu na nierównej powierzchni i najeżdżać na krawężniki
  • podnosić samochód na podnośniku
  • trzaskać drzwiami

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na odpowiednie związanie kleju. Co więcej, po wymianie przedniej szyby pojazdu warto od razu wymienić pióra wycieraczek na nowe, tak aby nie porysowały nowej szyby.

Przeczytaj również artykuł: Pęknięta szyba w samochodzie: co zrobić, jak ją naprawić?

Czy kupno używanej szyby samochodowej się opłaca?

Kupując używaną szybę samochodową, możemy sporo zaoszczędzić, a gotówkę przeznaczyć na inne cele, niekoniecznie związane z samochodem. Poza tym jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do ograniczenia liczby odpadów i zmniejszenia negatywnego wpływu śmieci na środowisko.

Jednak aby zakup był opłacalny, używana szyba samochodowa nie może mieć żadnych rys i pęknięć, jej cena musi być atrakcyjna, a sprzedawca dać nam na nią gwarancję. Co więcej, szyba powinna być zdemontowana i zamontowana przez specjalistów, w innym wypadku można ją całkowicie uszkodzić.

Trzeba też pamiętać o tym, że szyby przenoszą naprężenia, które w naszym aucie mogą być zupełnie inne. Z tej przyczyny używana szyba samochodowa wykorzystana ponownie w krótkim czasie może pęknąć, choć nie w każdym przypadku tak się dzieje.

Podsumowanie

Choć używane szyby samochodowe są tańsze niż nowe zamienniki oryginalnych części, to nie zawsze jest to opłacalny zakup. Jeśli mamy polisę AC, warto sprawdzić, czy nie lepiej będzie wymienić ją w ramach ubezpieczenia. Kiedy jednak decydujemy się na używaną część, koniecznie powinna ona być pozbawiona rys i pęknięć, a montaż trzeba zlecić profesjonalistom. Takie postępowanie zmniejszy ryzyko uszkodzenia szyby i zapewni bezpieczeństwo.

FAQ

Czy warto naprawiać szyby samochodowe?

Naprawa szyby jest znacznie tańsza od wymiany na nową. Jednak nie zawsze fachowcy podejmują się tego zadania. Jeśli są to długie pęknięcia i odpryski w polu widzenia kierowcy albo pęknięcie kończy się na krawędzi lub pod uszczelką, zazwyczaj właścicielowi pozostaje wymiana.

Ile czasu nie można jeździć po zmianie szyby?

Zazwyczaj po wymianie szyby można jeździć autem po upływie ok. 2 godzin. W tym czasie szyba powinna już się odpowiednio ułożyć, a klej zaschnąć.

Jak sprawdzić, czy używane szyby samochodowe są oryginalne?

Na oryginalnych szybach będzie widniało logo producenta samochodu. Co ważne, w przypadku niektórych marek będzie to logo całego koncertu, np. na szybach Opla znajdziemy logo koncernu General Motors (dotyczy modeli z czasów, gdy Opel był częścią GM) lub też oznaczenie zarówno producenta samochodu, jak i producenta szyb samochodowych.