16 kwietnia 2024

W umowie sprzedaży auta wpisz godzinę

umowa sprzedaży podpis
Zdjęcie: GettyImages.

Przekazujesz auto innej osobie? Koniecznie pamiętaj nie tylko o dacie, ale również o godzinie. To może uchronić przed wieloma problemami.

W wielu serwisach samochodowych podczas oddawania i zwrotu samochodu jest wpisywana data, ale i godzina, pod którą podpisuje się właściciel pojazdu. To dobry zwyczaj, który warto stosować podczas spisywania umowy sprzedaży pojazdu czy też w przypadku korzystania z wypożyczonego pojazdu. Wpisana godzina w umowie może uchronić przed wieloma problemami.

Godzina w umowie sprzedaży – ochrona przed fotoradarem

W umowie sprzedaży trzeba oczywiście wpisać datę transakcji. Dobrym pomysłem jest także wpisanie godziny wydania pojazdu. Dzięki temu, jeśli poprzedni lub nowy właściciel został sfotografowany przez fotoradar, łatwiej będzie ustalić kto popełnił wykroczenie i kto ma zapłacić mandat.

To chroni obie strony i pozwala załatwić sprawę od ręki. W takim przypadku adresat wezwania, który odeśle dokument, z którego będzie wynikać, że nie był w danym momencie użytkownikiem pojazdu, pozbywa się problemu.

Godzina w umowie – dowód na niewinność

Warto mieć świadomość, że zdjęcie z fotoradaru to może być najmniejszy problem. Sprzedając samochód, szczególnie tańszy, nie ma pewności, czy dane naszego kontrahenta są prawdziwe, a przedstawiony dokument autentyczny. To oznacza, że ten może czuć się bezkarny.

Nie jest więc wykluczone, że zanim poinformujesz o sprzedaży, doprowadzi on do wypadku i odjedzie z miejsca zdarzenia. Możliwe, że również nie zapłaci za paliwo czy też zignoruje kontrolę policji. W każdym z tych przypadków będziemy mieć kłopoty, które zaczną się od wizyty policji. Pokazanie jednak funkcjonariuszom umowy, na której będzie dodatkowo godzina wydania pojazdu, powinno rozwiać ich wątpliwości i podejrzenia. Co nie zmienia faktu, że bez przesłuchania nie uda się załatwić tej sprawy.

Nie wpisałeś godziny i co dalej?

Nie ma się co martwić na zapas. Warto jednak jak najszybciej zgłosić sprzedaż staroście. Mimo, że mamy na to 30 dni, lepiej zrobić to natychmiast po transakcji. Tym bardziej, że nie wymaga to nawet wychodzenia z domu. Formalności można załatwić zdalnie.

CZYTAJ TEŻ: Ucieczka przed kontrolą – nie ignoruj policjanta!

W ciągu 14 dni (tu także nie warto czekać) mamy również obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Do tego czasu razem z nowym nabywcą odpowiadamy solidarnie za zapłatę składki.