Wielu kierowców ma z nimi problem. Jakie zasady pierwszeństwa obowiązują na drogach wewnętrznych?

Kodeks ruchu drogowego nie reguluje zasad dotyczących pierwszeństwa przejazdu na drogach osiedlowych. To jednak nie znaczy, że nie trzeba przestrzegać żadnych reguł, w tym tej „prawej strony”.
Na drogach niepublicznych, położonych poza strefą zamieszkania lub ruchu, przymus stosowania kodeksu ruchu drogowego jest ograniczony. Dotyczy jedynie sytuacji, w których rozstrzygają się kwestie bezpieczeństwa. To oznacza, że choć zasady pierwszeństwa formalnie nie obowiązują, trzeba ich przestrzegać, aby nie doprowadzić do kolizji czy wypadku. Oto reguły pierwszeństwa przejazdu na drodze wewnętrznej.
Skrzyżowania i połączenia – zasady pierwszeństwa na drodze wewnętrznej
Wyjeżdżanie z drogi wewnętrznej na publiczną to włączanie się do ruchu. Trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze poprzecznej, bez względu na to, z której strony nadjeżdżają.
Natomiast na połączeniu dróg wewnętrznych (nie jest to skrzyżowanie), jeśli znaki nie rozstrzygają pierwszeństwa, przepisy nie regulują wprost zasad kolejności przejazdu.
Należy jednak przyjąć, że obowiązuje reguła „prawej strony", tak jak ma to miejsce na skrzyżowaniach równorzędnych. Sytuacja komplikuje się, kiedy na drodze poprzecznej brakuje oznaczenia jej statusu . Dla wielu kierowców jest to ulica równorzędna, na której należy stosować regułę prawej strony. Z tego powodu auta z lewej strony nie trzeba przepuszczać. Jeśli jednak jest to droga publiczna, to auta nadjeżdżające z lewej mają pierwszeństwo.
Wyjazd z parkingu lub garażu – zasady pierwszeństwa na drodze wewnętrznej
Wyjeżdżając z miejsca parkingowego, należy taki manewr traktować jako włączanie się do ruchu. Trzeba więc ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na „głównej" drodze. Podobna sytuacja występuje przy opuszczaniu podjazdu do posesji czy też wyjeździe z hali garażowej.
Także podczas cofania, kierowca musi ustąpić pierwszeństwa. Co więcej, w razie trudności w osobistym upewnieniu się, czy podczas cofania za pojazdem nie znajduje się przeszkoda, należy zapewnić sobie pomoc innej osoby.
Pieszy na drodze wewnętrznej
O ile w strefie zamieszkania piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami, to na drodze wewnętrznej nie mogą korzystać z takiego przywileju. Jednak poruszając się po placu czy parkingu, gdzie brak jest wyodrębnionych jezdni i chodników – czyli ruch odbywa się po jednej powierzchni – pieszy ma pierwszeństwo.
CZYTAJ TEŻ: Bezkarność na drogach wewnętrznych?
Również na drogach wewnętrznych, tak jak na każdej innej ulicy, należy pamiętać o pierwszeństwie podczas skrętu w drogę poprzeczną. Kierowca wykonujący ten manewr ma obowiązek przepuścić pieszego, który przechodzi przez jezdnię, na którą prowadzący chce wjechać. Co ważne, w danym miejscu nie musi być wyznaczona zebra. Uwaga! W strefie zamieszkania nie stosuje się oznakowanych przejść dla pieszych.