21 stycznia 2025

Wiemy co z okresem próbnym – jeszcze na niego poczekamy i obędzie się bez zielonego listka

egzamin sprawdzający kwalifikacje plac manewrowy
Zdjęcie: Gettyimages.

Osoby planujące zdobycie prawa jazdy na pewno nie są zachwycone planowanymi zmianami w przepisach. Kandydaci na kierowców mają czas co najmniej do końca wakacji, aby uniknąć rygorystycznego okresu próbnego. Co więcej, nie wszystkie jego zapisy będą działać natychmiast.

Rząd przedstawił projekt ustawy zmieniającej „Prawo o ruchu drogowym” oraz inne przepisy. Nowe regulacje mają wprowadzić między innymi okres próbny dla nowych kierowców. Obecnie przepisy znajdują się w fazie konsultacji i oczekują na rozpatrzenie w parlamencie, co oznacza, że mogą jeszcze ulec zmianom. Oto, jakie zasady zaplanowano dla przyszłych kierowców.

Okres próbny dla nowych kierowców – zakazy i obostrzenia

Okres próbny będzie trwał dwa lata dla osób, które ukończyły 18 lat. Starosta będzie go jednak przedłużał o 2 lata, jeśli kierowca w trakcie jego trwania „popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”. W przypadku notorycznego łamania prawa, zamiast po raz trzeci wydłużać „szczególny nadzór”, zapadnie decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Świeżo upieczeni kierowcy będą mieli całkowity zakaz spożywania alkoholu, bez tolerancji do 0,2 promila. Będą musieli również przestrzegać maksymalnych prędkości:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym
  • 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych

Dodatkowo wprowadzony zostanie zakaz wykonywania przewozu osób taksówką lub w ramach przewozu okazjonalnego.

Okres próbny dla nowych kierowców – obowiązkowy kurs

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będzie także wymóg szkolenia dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym. Kursy będą wymagane po upływie 4 miesięcy od rozpoczęcia okresu próbnego, ale nie później niż przed końcem pierwszego roku. Ze względu na liczbę Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy – około 31 w całej Polsce – kursy i szkolenia będą prowadzić wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego oraz ośrodki szkolenia kierowców. Maksymalna opłata za kurs wyniesie 100 zł, a za szkolenie praktyczne 200 zł.

Kiedy zaczną obowiązywać przepisy

Zgodnie z planem ustawa ma wejść w życie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia. Warto jednak zaznaczyć, że projekt nie trafił jeszcze do parlamentu. Jeśli cała ścieżka legislacyjna zakończy się do połowy roku, okres próbny może zacząć obowiązywać we wrześniu. Jednak bardziej realistyczny scenariusz zakłada opóźnienia.

Nie wszystkie przepisy zaczną jednak działać natychmiast. Regulacje dotyczące przedłużenia okresu próbnego i obowiązkowych szkoleń zostaną wprowadzone dopiero po roku od wejścia w życie nowych przepisów.

Okres próbny dla nowych kierowców – bez liścia na aucie

Warto podkreślić, że okres próbny nie jest niczym nowym – przepisy pojawiły się już w 2011 roku, ale nadal nie weszły w życie. Teraz zostały stworzone nowe, ale mocno wzorowane na już uchwalonej ustawie. Co ciekawe, z projektu usunięto zapis o obowiązku oznaczania pojazdu nowego kierowcy okrągłą nalepką z zielonym liściem klonowym. Brak tego oznaczenia może utrudnić egzekwowanie restrykcyjnych ograniczeń prędkości.

Przykładowo, w okresie próbnym kierowca nie może przekroczyć 50 km/h w obszarze zabudowanym, nawet jeśli na danym odcinku obowiązuje limit 80 km/h. Policjant, mierząc prędkość, nie będzie wiedział, że kierowca jadący 81 km/h, w rzeczywistości przekracza ograniczenie o 31 km/h. Warto przypomnieć, że zarówno obecnie, jak i po zmianie przepisów, trzy takie wykroczenia skutkują utratą prawa jazdy dla osoby ze stażem za kierownicą poniżej dwóch lat.