Jak usunąć wrak pozostawiony na publicznym parkingu?
Rozbity lub porzucony samochód blokuje miejsce postojowe? Podpowiemy, jak usunąć wrak z osiedlowego parkingu.
Nie jest tajemnicą, że znalezienie miejsca do parkowania pojazdu, zwłaszcza na większym osiedlu, nie zawsze jest prostym zadaniem. Szczególnie, gdy parking notorycznie jest zajęty przez wraki, które zajmują stanowiska postojowe przeznaczone dla mieszkańców.
Kijem na rozbitki
Atak na pojazdy firmy Panek na osiedlu Matarnia w Gdańsku prawdopodobnie spowodowany był właśnie tym problemem. Uszkodzone samochody wypożyczalni pojawiły się tam we wrześniu ubiegłego roku. Po interwencji rady osiedla auta zniknęły, ale tuż przed Nowym Rokiem ponownie się pojawiły.
Jeden z mieszkańców w pierwszy dzień Nowego Roku postanowił działać na własną rękę. Skutek? 40-letni obywatel Ukrainy jest podejrzany o zniszczenie kijem bejsbolowym 11 samochodów marek Toyota i Opel. Według policji wybił on szyby, uszkodził lusterka i tylne lampy. Całkowite szkody wyceniono na prawie 140 tysięcy złotych.
Po wytrzeźwieniu (mężczyzna miał około 2 promile alkoholu we krwi) zatrzymany tłumaczył policjantom swoje zachowanie tym, że chciał zaprowadzić porządki na osiedlu. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia za uszkodzenie mienia.
Jak więc rozwiązać problem „oczyszczania” parkingu z wraków bez narażania się na kłopoty z prawem?
Wrak na osiedlu – sposoby walki
Najlepiej zgłosić problem porzuconego pojazdu straży miejskiej lub policji. Należy podać miejsce, gdzie stoi porzucony pojazd, markę, model oraz numer rejestracyjny (jeśli jest znany).
CZYTAJ TEŻ: Rebus parkingowy. Jak uniknąć mandatu?
Jeśli auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, np. ma wybite szyby lub wycieki płynów eksploatacyjnych, służby mają obowiązek usunąć wrak natychmiast, niezależnie od tego, czy stoi na drodze publicznej czy wewnętrznej.
Niestety, służby nie mogą interweniować w przypadku porzuconych pojazdów lub aut bez tablic rejestracyjnych na drogach wewnętrznych. Jednak wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia ma prawo zmienić status swojej drogi na strefę ruchu lub zamieszkania, co umożliwi zgłoszenie sprawy ponownie straży miejskiej lub policji w celu odholowania niechcianego pojazdu.
Przepisy również regulują sytuacje, w których pojazd, nawet jeśli nie jest to wrak, może zostać odholowany na koszt właściciela i trafić na parking strzeżony:
- parkowanie w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu
- parkowanie na miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania.
- parkowanie na miejscu dla inwalidów bez karty parkingowej
- gdy wymiary pojazdu, masa lub nacisk na osie są niezgodne z przepisami, co prowadzi do uszkodzeń drogi
Odholowany pojazd po 3 lub 6 miesiącach przekazywany jest na rzecz gminy, jeśli właściciel nie zgłosi się po niego. Zazwyczaj, takie samochody są w fatalnym stanie technicznym i trafiają do utylizacji.