Wygłuszanie samochodu – dlaczego warto wyciszyć samochód i jak zrobić to samemu?

Wygłuszanie samochodu może sprawić, że hałas w kabinie zmniejszy się nawet dwukrotnie. Dzięki temu poprawi się komfort podróżowania, szczególnie podczas szybkiej jazdy po autostradzie. Podpowiadamy, czym wygłuszyć samochód i w jaki sposób to zrobić.
Dlaczego warto wygłuszyć samochód?
Skromniejsza ilość materiałów izolacyjnych to nie tylko kwestie oszczędności pieniędzy i skrócenia czasu produkcji samochodów, ale i zmniejszenie masy pojazdu. A waga auta wpływa na osiągi i zużycie paliwa, co przekłada się na emisję szkodliwych gazów. Pamiętajmy, że producentów obowiązują coraz to bardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin.
Hałas w kabinie pochodzi głównie z pracującego silnika, obracających się kół oraz pędu powietrza opływającego samochód. Im szybciej jedziemy, tym silniejsze odczuwamy drgania oraz mocniejsze dźwięki. Cienka wykładzina i mała ilość masy wygłuszającej sprawia, że kabina zmienia się w wielkie pudło rezonansowe.
Duże natężenie hałasu w aucie powoduje uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Często uniemożliwia on też swobodną rozmowę z pasażerami czy słuchanie radia. Wygłuszanie auta zdecydowanie poprawia komfort jazdy i niweluje powyższe niedogodności.
Pamiętajmy, że cisza w kabinie to cecha, którą doceni każdy kierowca. Zatem dodatkowe wygłuszanie samochodu będzie dobrym argumentem podczas odsprzedaży auta.
Materiały wygłuszające różne elementy auta
Dostępnych jest wiele różnych materiałów wykazujących duże właściwości izolacyjne, które doskonale sprawdzą się przy wygłuszaniu auta.
Maty wygłuszające
Najtańszym rozwiązaniem są maty filcowe. Jednak ich wadą jest pochłaniania wilgoci, co sprawia, że po nasiąknięciu wodą, w kabinie możemy czuć zapach stęchlizny, a zbyt duża wilgotność jest niekorzystna dla zdrowia. Drugim rodzajem jest mata bitumiczna do samochodu. Choć takie maty są stosunkowo tanie, to wymagają formowania na ciepło. Ich wadami są też duża masa i tendencja do pękania na nierównych lub zakrzywionych powierzchniach. Trzecim typem są maty butylowe. Składają się z dwóch warstw: cienkiej blachy aluminium, która usztywnia konstrukcję oraz gumy butylowej, która dzięki swojej strukturze dobrze wypełnia wszystkie nierówności. Warto zainwestować w samoprzylepne maty dźwiękochłonne, co znacznie ułatwi i przyspieszy proces wygłuszania.
Uszczelki wygłuszające
Uszczelki wygłuszające do drzwi to prosty i szybki sposób, na zredukowanie hałasu i wyeliminowanie przedostawania się powietrza, wody lub kurzu do wnętrza auta. Ponadto taśmy chronią przed wibracjami i drganiami podczas szybkiej jazdy.
Gąbki wygłuszające
Gąbki wygłuszające, inaczej pianki wygłuszające do samochodu. Dostępne są dwa rodzaje: kauczukowe oraz poliuretanowe. Pierwsze są odporne na wilgoć i działanie substancji chemicznych oraz nie chłoną zapachów. Stanowią także doskonałą izolację termiczną, przez co idealnie sprawdzają się jako mata wygłuszająca do samochodów typu kamper. Pianka poliuretanowa za to jest trudnopalna, więc jest idealna do wygłuszania maski samochodu.
Styropian wygłuszający
Styropian wygłuszający jest niepalny, lekki i ma dobre właściwości termoizolacyjne. Z racji grubości sprawdzi się np. do wygłuszania bagażników albo kamperów i przyczep kempingowych.
Folia wygłuszająca
Folia wygłuszająca najlepiej sprawdzi się jako kolejna warstwa lub do wygłuszania szyb.
Które elementy samochodu najlepiej wygłuszyć?
Zwykle największymi źródłami hałasu w kabinie są: pracujący silnik, obracając się koła oraz przejeżdżające auta. Zatem wygłuszyć należy przede wszystkim:
Wygłuszenie nadkoli
Poruszające się koła generują największy hałas, a ten do kabiny przedostaje się poprzez przednie nadkola. Wygłuszanie w tej części pojazdu wymaga demontażu wielu elementów, jednak jest bardzo skuteczne.
Wyciszenie drzwi
Drzwi są podatne na wibracje oraz przepuszczanie dźwięków z zewnątrz. Jest to szczególnie uciążliwe dla kierowcy, dlatego też to one zwykle jako pierwsze są poddawana wygłuszaniu. Sam proces jest też dość skomplikowany, ponieważ trzeba zdjąć tapicerkę i uważać, aby nie uszkodzić kabli od elektroniki, np. głośników albo otwierania szyb. W wielu autach stosuje się też wyciszenie uszczelek drzwi samochodowych, polegające na posmarowaniu uszczelek preparatem na bazie silikonu, który zwiększa elastyczność struktury gumy, przez co uszczelki lepiej będą przylegać. Przy okazji wygłuszania drzwi, można dodatkowo zastosować piankę, która zapobiegnie skrzypieniu plastikowych elementów w drzwiach.
Jak wygłuszyć podłogę samochodu?
Szumy wiatru oraz hałas, jaki wytwarza praca zawieszenia i napędu pochodzi spod samochodu. Jak wygłuszyć podłogę? Należy zdjąć całą wykładzinę, oczywiście po demontażu siedzeń, tunelu centralnego, progów drzwiowych oraz obudowy nadkoli i wyłożyć ją odpowiednim materiałem. Warto postawić na kilka warstw, które pozwolą pozbyć się drgań, hałasu i dodatkowo zatrzymają ciepło w kabinie.
Wygłuszenie dachu samochodu
Mata wygłuszająca położona na dachu spowoduje, że pozbędziemy się (lub przynajmniej zredukujemy) odgłosy kropli deszczu podczas silnych opadów oraz szumu wiatru w trakcie szybkiej jazdy. Do wyciszania należy zastosować lekkie materiały o sztywnej konstrukcji. Wygłuszanie tej części samochodu jest dość proste – wystarczy zdjąć podsufitkę i przykleić materiał izolacyjny.
Bagażnik
Hałas dochodzący z bagażnika jest szczególnie odczuwalny przez pasażerów siedzących na tylnej kanapie. Jego głównym generatorem jest wnęka koła zapasowego, która to fabrycznie zwykle nie jest w ogóle wygłuszona albo w minimalnym stopniu. Przy okazji warto też położyć materiał izolujący na podłogę bagażnika, klapę oraz na tylne nadkola. Jaka mata wygłuszająca do samochodu będzie najlepsza? W tym wypadku można zastosować każdy rodzaj, byleby nie był zbyt gruby. Pamiętajmy, że we wnękę musi zmieścić się koło zapasowe.
Ile kosztuje wygłuszanie samochodu?
Na cenę wygłuszania auta składają się materiały oraz robocizna. Oczywiście będzie taniej, jak zdecydujemy się zrobić to samodzielnie w swoim garażu, jednak musimy się liczyć z tym, że demontaż części w niektórych modelach zajmuje nawet cały dzień. Do tego, jeśli pojazd jest pełen elektroniki, należy uważać, aby niechcący nie uszkodzić przewodów lub złączy.
W sytuacji, kiedy chcemy wygłuszyć wiele elementów, warto oddać auto do warsztatu, który specjalizuje się w tego typu pracach. Ceny wtedy będą wyższe niż w przeciętym serwisie, jednak będziemy mieć gwarancję, że wszystko zostało wykonane profesjonalnie i bezpiecznie.
Jak już wspomnieliśmy, koszt wygłuszania zależy od renomy warsztatu i jego lokalizacji, ale też od marki auta, skomplikowania prac oraz jakości materiałów zastosowanych do wygłuszania. Różnica w cenie części klasy podstawowej a premium, o wysokich właściwościach izolacyjnych, może być nawet kilkukrotna. Średnio za wygłuszenie wszystkich najważniejszych elementów zapłacimy co najmniej 5000 zł (materiały i usługa). Przy użyciu materiałów premium koszt może przekroczyć nawet 10 tys. zł.
Oto przeciętne ceny:
- wyciszenie maski: ok. 300-800 zł
- wygłuszanie podłogi: ok. 1200-3000 zł
- wygłuszenie bagażnika: ok. 400-2000 zł
- wyciszenie drzwi samochodu: ok. 1200-3000 zł
- wygłuszenie nadkoli: ok. 1500- 3000 zł
- wygłuszanie sufitu: ok. 1200-3000 zł
Samodzielne wyciszenie samochodu vs profesjonalne wygłuszanie samochodu
Pasjonaci motoryzacji oraz osoby mające wiedzę mogą samodzielnie spróbować wygłuszyć swój pojazd. Oczywiście będzie to tańsze, ponieważ zapłacimy wyłącznie za materiały.
Jak samodzielnie wyciszyć samochód?
Na początku warto określić, skąd dobiega najbardziej irytujący nas hałas. I na nim się skupić.
Kolejnym krokiem jest wybór materiału: najpopularniejsze i najłatwiejsze w aplikacji są maty samoprzylepne butylowe oraz pianki. Na wygłuszenie drzwi potrzebujemy ok. 2 m kw. maty, tyle samo na przednie nadkola oraz ok. 1,5 m kw na wyciszenie silnika. Jeśli planujemy wyłożyć matą bagażnik, musimy dokupić jeszcze ok. 4 m kw.
Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy też niezbędne narzędzia. Przydadzą się:
- plastikowe ściągacze do spinek i elementów tapicerki
- komplet zapasowych spinek montażowych
- mały wałek do dociskania samoprzylepnych mat
- benzyna ekstrakcyjna do oczyszczania powierzchni
- ostry nożyk do docinania materiału
Jak wygłuszyć samochód od strony drzwi? Wpierw demontujemy plastikowe boczki. Następnie odpinamy kable i linki, odkręcamy głośnik oraz usuwamy fabryczne materiały. Potem benzyną czyścimy powierzchnię. Kolejnym krokiem jest wyklejenie od wewnątrz zewnętrznej blachy drzwi odpowiednio dociętą matą oraz naklejenie jej na stronę, po której zamontowany jest bloczek. Pamiętajmy przy tym, aby pozostawić otwory na śrubki i spinki oraz odpływowe. Mata wygłuszająca drzwi samochodu musi szczelnie zasłonić duże otwory i dobrze przylegać do płaskich powierzchni. Na koniec wyklejamy boczki od wewnątrz pianką kauczukową i montujemy całość.
Jak wyciszyć szum opon? Zdejmujemy koła i demontujemy osłony nadkoli. Następnie wyklejamy matą przestrzeń oddzielającą nadkole od kabiny oraz od wewnątrz plastikowe osłony.
Wygłuszanie maski jest stosunkowo najprostsze. Wystarczy zdjąć fabryczną osłonę, wyczyścić blachę i nakleić odpowiednio dociętą matę.
Profesjonalne wygłuszanie samochodu
Powierzenie wygłuszanie auta profesjonalistom daje gwarancję, że podczas prac nie zostaną uszkodzone żadne elementy. Poza tym nie tracimy czasu na pracę oraz unikamy stresu i nerwów. Przecież nie zawsze uda się od razu wszystko odkręcić, a po naklejeniu maty – idealnie spasować ponownie elementy.
W cenie usługi mamy rozebranie poszczególnych części auta, wyczyszczenie i odtłuszczenie całej wewnętrznej powierzchni karoserii, montaż materiałów wygłuszających oraz złożenie wszystkiego i dokładne sprawdzenie spasowania elementów. Kompleksowa usługa obejmuje zwykle wygłuszenie podłogi, drzwi, nadkoli, dachu, bagażnika oraz maski.
Jak wyciszyć auto? Podsumowanie
Kierowca podczas jazdy powinien być spokojny i skupiony na prowadzeniu auta. Niestety hałasy z zewnątrz tj. szum wiatru, krople deszczu tłukące się o dach albo odgłosy innych pojazdów potrafią skutecznie rozproszyć, a nawet rozdrażnić. Rozwiązaniem jest wygłuszanie samochodu.
Wyciszyć warto nadkola, drzwi, dach, podłogę i bagażnik. Dzięki temu w kabinie będzie ciszej, a kierowca będzie mógł spokojne rozmawiać albo słuchać muzyki. Wygłuszanie auta można wykonać samodzielnie albo zlecić profesjonalistom. Do wyboru jest wiele produktów, które są łatwo dostępne i nie są bardzo drogie.
Robiąc to samemu, trzeba pamiętać, aby materiał izolacyjny nie blokował w aucie żadnych mechanizmów ani nie zasłaniał otworów, które są potrzebne do mocowania określonych części. Poza tym musi dokładnie przylegać do powierzchni.