W tych autach za kierownicę wsiądziesz najwygodniej | RANKING
W naszych megatestach możecie spotkać się z wymiarem, określanym jako „wysokość siedziska od ziemi”. Co on oznacza? Do którego auta najlepiej się wsiada i z którego najlepiej wysiada? Sprawdźcie!
Powszechnie wiadomo, że na popularność wszelkiej maści samochodów uterenowionych wpływa ich uniwersalność. Ze względu na wyższe prześwit i nadwozie oferują one liczne zalety. To nie tylko lepsza pozycja za kierownicą, ułatwiająca obserwację otoczenia, ale i często przestronniejsze wnętrze czy większy bagażnik.
Wiele osób preferuje SUV-y i crossovery z jeszcze jednego powodu. To wygoda wsiadania/wysiadania, szczególnie względem przeciętnego samochodu osobowego. Uwagę na to zwracają przede wszystkim osoby starsze lub mające problemy z aparatem ruchu.
Aby wyjść im naprzeciw, w naszych megatestach widnieje rubryka, określana jako „wysokość siedziska od ziemi”. Możecie ją znaleźć w danych na temat wielkości kabiny.
Wygoda wsiadania: ADAC się myli?
Niemiecka organizacja ADAC jakiś czas temu wskazała najlepsze auta dla seniora. Uznała, że siedzisko fotela powinno znajdować się w nich minimalnie 47 cm nad nawierzchnią.
To i tak niewiele. Dlaczego? W przypadku sportowej, niziutkiej Mazdy MX-5 wymiar ten wynosi 44 cm. A i tak wsiadanie do tego auta i wysiadanie z niego zdecydowanie nie należy do łatwych. Nawet dla kierowców cieszących się pełnią zdrowia.
Zgodnie z danymi World Data, przeciętny Polak mierzy obecnie 180 cm, natomiast Polka – 165 cm. To duża różnica. Choćby z tego względu producenci samochodów przy ich projektowaniu muszą uwzględnić powyższe parametry.
Do tego dochodzą różnice związane z długością tułowia i nóg. Jedne osoby mają przewagę centymetrów w dolnej części ciała (nie mamy tu nic złego na myśli), natomiast inne – w górnej. To dodatkowa zmienna, którą trzeba wziąć pod uwagę.
Zgodnie z danymi amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, „aby osiągnąć biomechaniczną wydajność w przypadku chodu, długość nóg (do końca kości udowej) względem wzrostu musi wynosić 50%”. Dla przeciętnego Polaka będzie to zatem 90 cm, a dla przeciętnej Polki – 82,5 cm.
Ale wysokość ciała i odległość siedziska od nawierzchni w samochodzie to nie wszystko. Ważna przy zajmowaniu miejsca za kierownicą i przy jego opuszczaniu jest też wysokość nadwozia.
Dlaczego? W końcu łatwiej się wsiada/wysiada, jeśli nie ma potrzeby dużego pochylania się, jak ma to miejsce znów – w sportowej Maździe MX-5. Jej dach znajduje się bowiem na wysokości zaledwie 122 cm od nawierzchni.
Wygoda wsiadania: nasze doświadczenia
Nasze dane opierają się na dość niewielkiej grupie 33 samochodów, ale pochodzą one z różnych rewirów rynku. Auta sportowe reprezentuje malutka Mazda MX-5. Poza tym mamy m.in. miejskie Suzuki Swifta i Mitsubishi Colta. Dalej: kompaktową Mazdę 3, średniej wielkości Volkswagena Passata oraz całą gamę modeli uteterenowionych.
Wzorem pod względem łatwości wsiadania jest Nissan X-Trail (2023). W jego przypadku siedzisko w dolnym ustawieniu znajduje się 75 cm nad nawierzchnią. A to oznacza, że zarówno przeciętny Polak, jak i przeciętna Polka z łatwością zajmą w nim miejsce za kierownicą.
Zgodnie z obserwacjami w naszych testach najwygodniej wsiada się do aut, w których siedzisko znajduje się przynajmniej 65 cm nad nawierzchnią. Taką wielkością charakteryzują się Skoda Enyaq i Volkswagen T-Roc.
Wszystkie samochody, które mają siedzisko poniżej 65 cm wymagają już włożenia większego wysiłku, odczuwalnego w szczególności przy wysiadaniu. W drugą stronę dla piszącego tego słowa, cechującego się nieproporcjonalną przewagą długości nóg nad tułowiem (wzrost: 185 cm), najwygodniejszym autem do wsiadania/wysiadania okazuje się Range Rover Sport (85 cm).
I jeszcze jedno. Różnica pomiędzy najniższym i najwyższym ustawieniem fotela wynosi przeciętnie 4-8 cm w zależności od samochodu. Należy pamiętać, że przy maksymalnym górnym położeniu siedziska z auta trudniej się wysiada niż standardowo. Wynika to z faktu, że wtedy pomniejsza się przestrzeń nad głową.
Najlepsze i najgorsze modele z megatestów
Które z samochodów, jakie pojawiły się w naszych megatestach, zapewniają najłatwiejsze wsiadanie/wysiadanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższej tabeli.
Maksymalna nota, jaką przyznaliśmy za łatwość wsiadania wynosi 4 punkty, a minimalna – 1 punkt.