Wymiana linki hamulca ręcznego – jak zrobić to samemu?

Wymiana linki hamulca ręcznego nie jest skomplikowaną czynnością, ale przeciętnemu zjadaczowi chleba może zająć mnóstwo czasu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ją samemu.
Hamulec ręczny w większości samochodów tak naprawdę stanowi mechaniczne połączenie drążków i linek. Obsługuje się go za pomocą dźwigni, umieszczonej zazwyczaj na tunelu środkowym.
Zadaniem hamulca ręcznego, zwanego także postojowym, jest zabezpieczenie zaparkowanego lub stojącego auta (np. na wzniesieniu) przed stoczeniem się. W zdecydowanej większości samochodów oddziałuje on na koła tylnej osi, ale zdarzają się wyjątki. To choćby Citroen Xantia, w którym wpływa on na przednie koła.
Wiele współczesnych modeli aut korzysta z elektrycznego hamulca ręcznego. Obsługuje się go za pomocą niedużej dźwigienki lub przycisku w kokpicie. W tym przypadku działaniem hamulca postojowego steruje moduł ABS-u (TUTAJ dowiesz się, jak używać hamulca ręcznego).
Wymiana linki hamulca ręcznego – instrukcja krok po kroku
Wymianę linki hamulca ręcznego należy rozpocząć od… demontażu starej linki. Dopiero później będziemy mogli przystąpić do montażu nowej. Trzeba też pamiętać, że przy wymianie może być konieczne odkręcenie nie tylko tylnych, ale i wszystkich czterech kół. Dlatego warto przygotować się na taką ewentualność i zainwestować np. w kobyłki.
Wymiana linki ręcznego – demontaż linki:
- usuń osłonę dźwigni hamulca ręcznego
- w drugim kroku poluzuj nakrętkę regulacyjną – tak, aby można poruszać sworzniami linek
- poluzuj uchwyty linek oraz płytę montażową i odczep ją z zatrzasków
- poluzuj nakrętki, unieś samochód, odkręć i zdemontuj tylne koła
- odepnij linkę hamulca ręcznego z zacisku – w przypadku hamulców bębnowych trzeba zdemontować osłonę bębna i poluzować sprężynę, utrzymującą szczękę
- teraz możesz zdemontować linkę, do czego przydadzą się szczypce, którymi należy lekko ścisnąć jej koniec, pociągnąć oraz przekręcić. Oczywiście, czynność ta przebiega różnie w różnych modelach samochodów, dlatego warto przyjrzeć się konstrukcji gniazda linki i unikać stosowania rozwiązań… siłowych
Montaż linki hamulca ręcznego:
- montaż linki zacznij od strony dźwigni hamulca ręcznego
- przy pomocy mocowań zaczep ją do podwozia samochodu
- nałóż linkę na zaciski
Regulacja linki hamulca ręcznego
Po wymianie linki hamulca ręcznego przyszedł czas na jego regulację. Wykonuje się ją od strony kokpitu, za pomocą śruby regulacyjnej, którą należy odpowiednio dokręcić.
Powszechnie mówi się o trzech stopniach działania hamulca ręcznego. Oto one:
- na pierwszym koło daje się obrócić
- na drugim obrócenie koła nie powinno być możliwe
- na trzecim koło musi być całkowicie zblokowane
Wymiana linki hamulca ręcznego – koszt
Koszt wymiany linki hamulca ręcznego może się różnić w zależności od modelu samochodu. W przypadku niektórych aut jest to bardziej, a innych – mniej skomplikowana czynność.
Średnio jednak koszt robocizny powinien zamknąć się w kwocie około 100 zł.
Zerwana linka hamulca ręcznego – objawy
Głównym objawem zerwania linki hamulca ręcznego jest brak jakiegokolwiek oporu po uniesieniu dźwigni (TUTAJ przeczytasz o wymianie płynu hamulcowego).
Wymiana hamulca ręcznego – jakie są przyczyny awarii?
Newralgicznym elementem klasycznego hamulca ręcznego jest linka. Jej uszkodzenie prowadzi do braku działania hamulca postojowego. Przyczynami mogą być:
- niedrożność, wynikająca z uszkodzenia zewnętrznego lub zanieczyszczenia
- uszkodzenie osłon, co prowadzi do wniknięcia wody lub brudu, a w konsekwencji do korozji i zakleszczenia cięgien
- zimą wilgoć i brud mogą być przyczyną zamarznięcia linek
Ile trwa wymiana linki hamulca ręcznego?
Przeciętnemu mechanikowi powinno zająć to około 1-2 godzin. W przypadku, gdy tego zadania podejmujemy się sami, a nie mamy dużego doświadczenia mechanicznego, należy na to wygospodarować przynajmniej 3-4 godziny.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego?
Koszt robocizny przy wymianie linki hamulca ręcznego to przeważnie około 100 zł. Podobny wydatek stanowi zakup samej linki, choć w przypadku niektórych modeli może być ona droższa.
Dlaczego hamulec ręczny nie trzyma?
Hamulec ręczny nie trzyma, jeśli jest zerwana linka. Inną przyczyną nietrzymania hamulca ręcznego może być niewłaściwa regulacja linki.