Wymiana sprzęgła – ile kosztuje i na czym polega?
Zjawisko tzw. ślizgania się to niejedyny objaw wskazujący na to, że w niedalekiej przyszłości czeka nas wymiana sprzęgła. Jazda z niesprawnym sprzęgłem jest mało komfortowa i niebezpieczna. Podpowiadamy co zrobić, aby prawidłowo wymienić ten element.
Czy można wymienić sprzęgło samemu?
Wymiana sprzęgła na własną rękę jest jak najbardziej możliwa jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami. Przyda się także garaż wyposażony w kanał lub podnośnik oraz odpowiednie narzędzia. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy choćby minimalne wątpliwości co do tego, czy poradzimy sobie, lepiej oddajmy auto do mechanika. W trakcie demontażu poszczególnych elementów, np. skrzyni biegów, można popełnić błędy, które wygenerują dodatkowe koszty.
Objawy uszkodzonego sprzęgła.
Sprzęgło jest podzespołem, który ulega naturalnemu zużyciu wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami. Nie powinien więc dziwić fakt, że prędzej czy później zostaniemy postawieni przed koniecznością wymiany tego elementu. Poniżej wymieniany najbardziej charakterystyczne objawy wskazujące na zużycie sprzęgła:
- charakterystyczne tzw. ślizganie się sprzęgła w trakcie zmiany biegu
- pedał sprzęgła staje się twardy i pracuje coraz ciężej
- trudności z wysprzęgleniem w trakcie zmiany biegu
- w skrajnych przypadkach (mocne zużycie sprzęgła) nieprzyjemny zapach spalenizny
- stuki i drgania (w przypadku dwumasowego koła zamachowego)
- hałas z okolicy skrzyni biegów
Ile kosztuje wymiana sprzęgła?
W odniesieniu do zakupu kompletnych zestawów ceny wahają się od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Często jednak okazuje się, że wymienić możemy np. samą tarczę sprzęgła. Wtedy cena nowej części będzie zdecydowanie niższa. Więcej przyjdzie nam zapłacić, jeśli konieczna okaże się wymiana koła dwumasowego. Koszty związane z robocizną dotyczącą wymiany sprzęgła opisujemy poniżej.
Wymiana sprzęgła - jaki koszt robocizny?
Koszt wymiany sprzęgła w przypadku popularnych modeli samochodów nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. Oczywiście zdarzają się pojazdy, w których proces wymiany jest bardziej skomplikowany, a co z tym związane koszty będą wyższe. W niektórych autach taka naprawa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Planując wymianę sprzęgła zacznijmy od zorientowania się, jaki będzie jej orientacyjny koszt. Jeśli nie chcemy tego robić w ASO, to najlepiej zapytać w kilku niezależnych warsztatach i na podstawie uzyskanych informacji wyliczyć odpowiednią średnią. Unikajmy podejrzanie okazyjnych ofert. W tym przypadku nie zawsze tanio znaczy dobrze.
Wymiana dwumasy – ile kosztuje?
Koszt zakupu kompletnego zestawu tzw. dwumasy waha się od około 1300 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Warto mieć to na uwadze, jeśli planujemy zakup używanego auta wyposażonego w ten element, a sprzedający oznajmia nam, że do wymiany jest „tylko sprzęgło”.
Przy okazji warto wspomnieć, że na rynku istnieją firmy oferujące regenerację kół dwumasowych. Oczywiście, jeśli zużyte podzespoły nadają się jeszcze do uratowania. Innym rozwiązaniem jest zastąpienie tego elementu tzw. jednomasą. Budzi ono dużo kontrowersji i na ogół nie jest zalecane jako idealne wyjście z sytuacji, a jedynie czysto budżetowe posunięcie.
Jak wymienić sprzęgło?
W różnych modelach samochodów wymiana sprzęgła może przebiegać w odmienny sposób. Można jednak podzielić ją, posługując się najprostszym, uniwersalnym przykładem, na kilka etapów:
- w pierwszej kolejności czeka nas spuszczenie oleju ze skrzyni biegów i jej wyjęcie z auta,
- wyjmujemy sprzęgło, odkręcając uprzednio jego docisk, a także demontujemy łożysko oporowe
- montujemy nowy element, oczywiście w kolejności odwrotnej do procesu demontażu. Należy przy tym pamiętać o uzupełnieniu oleju w skrzyni i odpowietrzeniu układu hydraulicznego.
Czynność nie jest przesadnie skomplikowana, ale wymaga wprawy i podstawowej znajomości elementarnych pojęć związanych z mechaniką pojazdową.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Po czym poznać, że sprzęgło jest do wymiany?
Wszystkie objawy zużytego sprzęgła, o których wspomnieliśmy wcześniej, są stosunkowo łatwe do zauważenia. Przy czym nie należy ich lekceważyć. Zbyt długie korzystanie z nie do końca sprawnego sprzęgła może skutkować uszkodzeniem innych elementów pojazdu i jest po prostu niebezpieczne.
Jak często wymienia się sprzęgło?
Tak naprawdę wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy. Jazda na tzw. półsprzęgle czy nie do końca wciśnięty pedał sprzęgła przy zmianie biegów skutecznie przyczynią się do szybszego zużycia. Znane są również przypadki samochodów z naprawdę dużymi przebiegami, w których sprzęgło nadal funkcjonuje prawidłowo. Można jednak przyjąć, że dla auta wykorzystywanego głównie w ruchu miejskim, sprzęgło może wymagać wymiany maksymalnie co około 100 tysięcy kilometrów.
Jak długo trwa wymiana sprzęgła w samochodzie?
Wymiana sprzęgła w prostych konstrukcyjnie samochodach, nie powinna zająć wprawnemu mechanikowi więcej niż kilka godzin. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z naprawdę skomplikowanymi rozwiązaniami lub trudnym dostępem do tego elementu czas może wydłużyć się nawet do dwóch dni. Może to być związane z koniecznością demontażu np. elementów układu kierowniczego.