12 czerwca 2023

Wypadek drogowy z udziałem obcokrajowca. Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie?

Cudzoziemcy powodują coraz więcej wypadków. Fot. Unsplash
Cudzoziemcy powodują coraz więcej wypadków. Fot. Unsplash

W 2022 roku obcokrajowcy spowodowali 1146 wypadków drogowych w Polsce. Zginęło w nich 120 osób, a 1422 zostały ranne. Doprowadzili też do 25 738 kolizji drogowych. Jak postępować, jeśli to my zostaniemy poszkodowani?

Ile wypadków powodują cudzoziemcy?

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. granice Polski przekroczyło 94,6 mln cudzoziemców, czyli o 42% więcej niż rok wcześniej.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Komendę Główną Policji, w minionym roku cudzoziemcy uczestniczyli w 2024 wypadkach oraz 34 713 kolizjach drogowych. Kierowcy spoza naszego kraju spowodowali, odpowiednio, 1146 i 25 738 z nich. To duży wzrost w stosunku do 2021 r., w którym byli sprawcami „zaledwie” 696 wypadków i 20 066 kolizji.

W zeszłym roku w największej liczbie zdarzeń (58% wypadków i 52% kolizji) uczestniczyli obywatele Ukrainy. Kolejni po nich są kierowcy z Gruzji (po 9% wypadków i kolizji) oraz Białorusi (odpowiednio, 7% i 8%).

Instrukcja postępowania po szkodzie

Ubezpieczyciele twierdzą, że polskim kierowcom największych problemów po szkodzie przysparzają bariera językowa i pozyskanie wszystkich informacji potrzebnych, aby uzyskać odszkodowanie. (ZOBACZ też: Kolizja a wypadek. Czym są i jakie występują różnice między nimi?).

Według Compensa TU SA Vienna Insurance Group najważniejsze jest po szkodzie zebranie informacji, które pozwolą sprawnie i skutecznie zgłosić się po odszkodowanie do firmy, która ubezpieczyła sprawcę. Można to zrobić na zwykłej kartce papieru, ale najlepiej mieć przy sobie tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Gotowy druk dwujęzycznego oświadczenia można pobrać np. ze strony Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). W dokumencie, oprócz danych osobowych uczestników zdarzenia drogowego, muszą znaleźć się m.in. informacje o ubezpieczeniu OC sprawcy (nazwa zakładu ubezpieczeń, nr polisy), marka auta i numery rejestracyjne.

Czy OC cudzoziemca zadziała w Polsce?

Właściciele samochodów zarejestrowanych w większości europejskich państw – m.in. na całym terytorium Unii Europejskiej – mogą poruszać się po Polsce z polisą OC, kupioną w swoim kraju. Z kolei kierowcy z takich państw jak m.in. Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Rosja czy Czarnogóra, mogą jeździć po polskich drogach z tzw. Zieloną Kartą, która potwierdza zawarcie ubezpieczenia OC w kraju rejestracji auta. Ewentualnie muszą mieć ubezpieczenie graniczne wykupione przy wjeździe do Polski. Jeżeli sprawca wypadku lub kolizji nie ma żadnego z tych dokumentów, jego OC nie chroni go w naszym kraju. W takiej sytuacji warto wezwać policję na miejsce zdarzenia.

Poza tym należy wiedzieć, że zagraniczne zakłady ubezpieczeń mają w Polsce korespondenta, do którego należy zgłosić się po szkodzie. Ich listę można znaleźć na stronie PBUK-u. W przypadku gdy nie znamy nazwy ubezpieczyciela sprawcy, ale posiadamy informacje o nr rejestracyjnym jego samochodu i państwie, w którym został on zarejestrowany, należy zgłosić sprawę do PBUK-u. Tam ustala się, gdzie auto jest ubezpieczone, dzięki czemu sprawa trafia do odpowiedniego korespondenta.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group