28 maja 2024

Pijany kierowca ciężarówki taranował auta, 26 osób rannych. Co grozi nietrzeźwemu sprawcy?

ciężarówka
Zdjęcie: KWP Olsztyn.

Ponad 2 promile alkoholu miał mężczyzna prowadzący wywrotkę, który doprowadził do wypadku w Olsztynie. Uderzył w sumie w cztery pojazdy oraz w miejski autobus. Rannych zostało 26 osób. Policja czeka, aż wytrzeźwieje. Zobacz, co grozi za wypadek po pijanemu.

To cud, że nikt nie zginął. W poniedziałek po południu na ul. Bałtyckiej w Olsztynie kierowca rozpędzonej wywrotki stracił panowanie nad pojazdem. Uderzył w cztery pojazdy osobowe, jeden z nich dachował. Następnie doszło do zderzenia z autobusem komunikacji miejskiej, po czym ciężarówka uszkodziła wiatę przystankową i zjechała z nasypu. Co grozi za wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu?

Wypadek po pijanemu – sprawca czeka na zarzuty

W zdarzeniu zostało rannych w sumie 26 osób, w tym 42-letni kierowca, który doprowadził do zdarzenia. 12 osób biorących udział w zdarzeniu wymagało przewiezienia do szpitala. Policjanci mówią o cudzie, że w tak poważnym zdarzeniu nikt nie zginął. Na szczęście pojazd nie był załadowany, a w okolicy przystanku nie znajdował się żaden pieszy.

Nie zmienia to faktu, że kierowca prawdopodobnie odpowie za katastrofę w ruchu lądowym. Zanim dostanie zarzuty od prokuratora, musi zostać jeszcze przesłuchany. To będzie możliwe, kiedy wytrzeźwieje, co może potrwać, ponieważ pierwsze badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wypadek po pijanemu – co grozi

Od października 2023 r. zaostrzono kary dla pijanych sprawców przestępstw drogowych. Za spowodowanie wypadku po alkoholu grozi do 4,5 roku więzienia. Jeśli jednak są ciężko ranni, minimalny wyrok to 3 lata. Jeśli w wyniku zdarzenia ktoś zginie, grozi nie mniej niż 5 lat za kratami. Sąd ma jednak prawo zasądzić nawet 20 lat odsiadki.

W przypadku katastrofy grozi nie mniej niż 3 lata odsiadki, jeśli są ciężko ranni, lub 5 lat, jeśli są zabici. Górna granica to 12 lat w przypadku, gdy sprawca działa nieumyślnie, lub też ponad 22 lata, jeśli działanie było zamierzone.

CZYTAJ TEŻ: Co grozi za jazdę po alkoholu po zaostrzeniu prawa? Jak nie stracić auta?

Kierowca, który po alkoholu doprowadził do poważnego wypadku, dostaje również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowa sankcja to przepadek pojazdu. Jednak nie jest ona stosowana, jeśli jest to pojazd służbowy.