11 lutego 2025

W 4,99% należy do Volkswagena. Xpeng zapowiedział atak na polski rynek

Xpeng P7

Chińczycy nie ustają w podboju polskiego rynku. Teraz do grona marek, które chcą zaistnieć nad Wisłą, dołącza Xpeng. To firma, w której swoje udziały ma… koncern Volkswagen.

O Xpengu stało się głośno w połowie 2023 roku. Wtedy to Volkswagen ogłosił, że kupuje 4,99% jego udziałów. Kwota inwestycji wyniosła 700 mln dolarów. W jej ramach Niemcy będą mogli m.in. skorzystać z technologii tego producenta.

Ba, już zapowiedzieli wprowadzenie na rynek modeli, opartych na nowo opracowanej platformie CEA (China Electrical Architecture). To wspólne dzieło inżynierów Xpenga oraz Volkswagen China Technology i Cariad China (spółka-córka Volkswagena). Pierwszym nowym modelem Volkswagena opartym na CEA będzie SUV, spodziewany w 2026 roku.

Xpeng w Polsce: debiut w drugim kwartale 2025 r.

Teraz Xpeng zapowiedział ekspansję na polski rynek. Pojawi się on w naszym kraju już w drugim kwartale 2025 roku. Za dystrybucję samochodów tej marki będzie odpowiadać firma Inchcape.

„Wprowadzenie naszej marki na rynek oraz partnerstwo z Inchcape wzmacniają europejskie ambicje Xpenga” – mówi Alex Tang, dyrektor departamentu ds. międzynarodowej sprzedaży i serwisu Xpeng.

„Cieszymy się, że możemy przedstawić polskim konsumentom nowy standard mobilności elektrycznej, łącząc innowacyjną technologię Xpeng z wyjątkowym designem, oferując niezrównane doświadczenia, które spełniają oczekiwania współczesnych kierowców” – dodaje Tang.

Początkowo w polskiej ofercie Xpenga znajdą się trzy modele. Będą to limuzyna oraz dwa spore SUV-y. Czyli P7 oraz G6 i G9. Wszystkie oparto na tej samej architekturze SEPA 2.0, wykorzystującej m.in. technologie Cell-To-Body. Oznacza to, że bateria trakcyjna stanowi integralną część nadwozi tych samochodów, a jej obudowa – górną część podłogi.

Taka konstrukcja zwiększa przede wszystkim sztywność całej konstrukcji, choć… o kosztach związanych z naprawami powypadkowymi nikt jakoś nie wspomina.

TUTAJ przeczytasz więcej o Xpengu G6.

Xpeng w Polsce: 3 modele na początek

Xpeng P7 to mierzący 4,88 m długości sedan, wyróżniający się nowoczesną i atrakcyjną sylwetką oraz solidnymi osiągami. Dzięki mocy 473 KM w wariancie AWD, przekazywanej do kół obu osi, zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,1 s.

Bateria trakcyjna o pojemności 86,2 kWh (82,7 kWh użytecznie) zapewnia 505 km zasięgu, zgodnie z cyklem WLTP. Maksymalna moc ładowania to z kolei 175 kW. W rezultacie na nabicie akumulatora w zakresie 10-80 wystarcza 29 minut.

Wewnątrz Xpeng P7 wyróżnia się dużą przestrzenią, szczególnie dla pasażerów kanapy, oraz kokpitem o układzie typowym dla modeli z Chin. Czyli z dwoma ekranami oraz mocno ograniczoną liczbą przycisków.

Tak jak w G6 i G9, system multimedialny oparto na wysokowydajnych procesorach NVIDIA Orin X. Co istotne, wszystkie modele Xpenga oferują darmowe aktualizacje OTA, a flagowy G9 – imponujący zestaw audio. Składa się on z 22 głośników, „odpowiedzialnych za przestrzenne doznania 5G” – informują Chińczycy.

TUTAJ przeczytasz o tym, dlaczego Volkswagen sięgnął po udziały w Xpengu.

Mocne i szybkie SUV-y

Xpeng G6, który – podobnie jak inne modele tego producenta – zapracował na 5 gwiazdek w testach Euro NCAP, to mierzący 4,75 m SUV. Na rynku będzie on rywalizował m.in. z Teslą Model Y czy Fordem Mustangiem Mach-E.

Do jego napędu w odmianie AWD służą dwa silniki o łącznej mocy 476 KM. Zapewniają one przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,1 s. Z kolei akumulator trakcyjny ma pojemność użyteczną wynoszącą 87,5 kWh (ładuje się z mocą do 280 kW), co przekłada się na zasięg 550 km (zgodnie z WLTP).

Flagowy Xpeng G9 AWD Performance na jednym ładowaniu pokona dystans 520 km. Tyle że dysponuje on baterią o pojemności 98 kWh (93,1 kWh użytecznie), która ładuje się z maksymalną mocą 300 kW.

W tym aucie pracują dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 551 KM. W efekcie ten mierzący 4,9 m długości SUV 100 km/h „załatwia” w 3,9 s.

TUTAJ przeczytasz megatest chińskiego Voyaha Free.

Xpeng w Polsce: dystrybutorem Inchcape

Grupa Inchcape w Polsce dysponuje salonami BMW i Mini oraz odpowiada za dystrybucję samochodów marek Jaguar i Land Rover. Na razie nie ma informacji na temat liczby punktów sprzedaży. Gwarancja mechaniczna na auta Xpenga wyniesie zapewne 5 lat.

„Rozpoczęcie współpracy Inchcape z marką Xpeng i wprowadzenie jej na polski rynek to duży krok w stronę rozwoju elektromobilności w Polsce. W tym segmencie kluczową rolę odgrywają zrównoważony rozwój i innowacje” – mówi Witold Wcisło, dyrektor generalny Inchcape Polska.

„Cieszymy się, że będziemy rozwijać tę markę w Polsce, oferując naszym klientom dostęp do zaawansowanych rozwiązań, które kreują przyszłość mobilności elektrycznej, oferując wyznaczające standardy na rynku pojazdy, poziom obsługi i relacji z klientami” – dodaje Wcisło.

Xpeng G6 w tym roku wziął udział m.in. w tegorocznym, zimowym teście zasięgów, przeprowadzanym przez Norweską Federację Samochodową (NAF) oraz w teście ładowania. Szczególnie w tym drugim pokazał się z bardzo dobrej strony, o czym przeczytasz TUTAJ.

Xpeng idzie w hybrydy?

Xpeng do tej pory oferował samochody wyłącznie na prąd, jednak pod koniec 2024 roku zapowiedział wprowadzenie nowatorskiego napędu hybrydowego. Znany jako Kunpeng Super Electric, zapewnia do 1400 km łącznego zasięgu.

Z tego 430 km pochodzi z elektrycznego układu napędowego. Na razie więcej szczegółów na jego temat Chińczycy nie zdradzili, poza tym, że wykorzystuje architekturę 800-woltową. Nie wiadomo też do jakich modeli trafi Kunpeng Super Electric, ale jego pojawienie się z pewnością zwiększy konkurencyjność tego producenta.

„System Kunpeng przyspieszy proces globalizacji Xpenga, rozwiązując ograniczenia infrastruktury ładowania poza granicami Chin. Musimy być przygotowani na wyzwania” – mówi założyciel i dyrektor generalny Xpenga, He Xiaopeng.

Dzięki dostępności napędu hybrydowego, Xpeng do końca 2025 roku chce rozszerzyć swoją działalność na około 60 krajów i utworzyć ponad 300 zagranicznych centrów sprzedaży.

Co istotne, chińskie hybrydy plug-in o wydłużonym zasięgu (EREV) są zazwyczaj o około 10% tańsze niż porównywalne modele elektryczne. Na dodatek zapewniają ponad 1000 km realnego zasięgu.

2023 Xpeng P7i
2023 Xpeng P7i
Xpeng P7
2023 Xpeng P7i
Xpeng G6
Xpeng G6
Xpeng G6
Xpeng G9
Xpeng G9
Xpeng G9
Xpeng G9