Zabójstwo drogowe – czy pojawi się nowa kara dla sprawców tragicznych wypadków?

Policja odnalazła kierowcę, który doprowadził do śmiertelnego wypadku w Warszawie podczas szaleńczej jazdy. Czy na takich sprawców będą czekać surowsze kary jak np. we Włoszech czy Niemczech?
Po kolejnej tragedii na drodze wraca pomysł zaostrzenia przepisów. Pojawia się propozycja wprowadzenia nowego rodzaju przestępstwa w kodeksie karnym. Za zabójstwo drogowe miałby odpowiadać kierowca, który w wyniku brawurowej jazdy doprowadzi do śmierci na drodze.
Zabójstwo drogowe dla piratów drogowych
Do śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej doszło w nocy 15 września. Rozpędzony Volkswagen Arteon uderzył w tył Forda, którym podróżowała rodzina. Na miejscu zginął 37-letni pasażer prawidłowo jadącego pojazdu, a jego żona, która prowadziła auto, oraz dzieci odnieśli ciężkie obrażenia. Poważnie ranna została także kobieta podróżująca Volkswagenem. Pijani trzej pasażerowie (mieli od 1 do 2 promili alkoholu we krwi) zostali oskarżeni o mataczenie oraz nieudzielenie pomocy ofiarom. Grozi im do 5 lat więzienia. Kierowca, który uciekł z miejsca zdarzenia przed przybyciem policji, był poszukiwany.
Za Łukaszem Ż. wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Ostatecznie udało się go zatrzymać w Niemczech. Miał już wcześniej problemy z prawem – odpowiadał m.in. za jazdę pod wpływem alkoholu i bez uprawnień, oszustwa oraz posiadanie narkotyków. Obecnie obowiązuje go zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.
Kara za wypadek – czy będzie wyższa?
Kiedy sprawca tragedii trafi do Polski i stanie przed sądem, może zostać skazany na 12 lat więzienia. Ogólnie za wypadek drogowy w Polsce grozi od 3 do nawet 20 lat więzienia. Wiele osób uważa jednak, że kary są zbyt niskie, szczególnie w przypadkach, gdy szaleńcza jazda nieuchronnie prowadzi do tragedii. Choć obecnie nie toczą się prace nad zaostrzeniem przepisów, sytuacja może się zmienić. Wciąż nie ma też nowych przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Być może pod naporem opinii publicznej, Ministerstwo Sprawiedliwości zajmie się kompleksowo zmianami w kodeksie karnym, dotyczącymi piratów drogowych. Takie przepisy obowiązują już w innych krajach.
CZYTAJ TEŻ: Pijani kierowcy przestraszyli się odbierania pojazdów?
Zabójstwo drogowe za granicą
W innych krajach istnieją przepisy rozróżniające wypadek od zabójstwa drogowego. Na przykład w Niemczech Polka, która brała udział w nielegalnym wyścigu, została skazana na dożywocie za zabójstwo po tym, jak w wyniku wypadku zginęło dwóch chłopców. Podobne prawo obowiązuje we Włoszech od 2016 roku – za spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu lub podczas brawurowej jazdy można trafić do więzienia na nawet 12 lat.
W zeszłym roku także Francja wprowadziła nową kategorię przestępstwa – zabójstwo drogowe. W tym przypadku, poza zmianą kwalifikacji prawnej, nie wprowadzono jednak dodatkowych sankcji. Sprawcy grozi taka sama kara jak za spowodowanie wypadku śmiertelnego – do 10 lat więzienia.