Zalegasz z alimentami – stracisz prawo jazdy
Nie tylko policjant czy sąd ma możliwość odebrania uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Również była żona może spowodować, że będziesz mieć zabrane prawo jazdy za niezapłacone alimenty.
Co przychodzi każdemu kierowcy na myśl, gdy pyta się go o możliwe przyczyny utraty prawa jazdy? Zazwyczaj wymienia się jazdę po alkoholu, spowodowanie wypadku czy przekroczenie limitu punktów karnych. Jednak istnieje jeszcze inny powód, dość zaskakujący, dla którego można stracić prawo jazdy.
Co ważne, ta możliwość nie ma nic wspólnego z wykroczeniem czy przestępstwem drogowym, choć jest złamaniem zasad kodeksu karnego. Jakim? Nieuiszczonymi alimentami. Za to również może zostać zabrane prawo jazdy. Nie oznacza to jednak, że każdy kierowca, który opóźni się ze spłatą zobowiązania na rodzinę, automatycznie traci uprawnienia.
Zabrane prawo jazdy za niezapłacone alimenty – zasady
Procedura odebrania prawa jazdy nie jest prosta i natychmiastowa. Ma zastosowanie wtedy, gdy spełnione są wszystkie warunki:
- alimenty muszą być zasądzone przez sąd
- niezapłacone musi być co najmniej połowa świadczenia przez kolejne 6 miesięcy (zapłacenie połowy miesięcznego zobowiązania, raz na pół roku uniemożliwia odebranie prawa jazdy)
- egzekucja długu musi być bezskuteczna, na przykład brak majątku lub dochodów
- osoba uprawniona, np. była żona, musi złożyć wniosek o odebranie dłużnikowi prawa jazdy do (właściwego ze względu na adres składającego) wójta/burmistrza/prezydenta miasta
Uwaga! Wymienione organy mogą podjąć działania z urzędu (bez potrzeby wniosku). Ma to miejsce, gdy osoba uprawniona do alimentów otrzymuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego lub zostaje umieszczona w pieczy zastępczej.
Zabrane prawo jazdy za niezapłacone alimenty – procedura
Wniosek, po zaakceptowaniu, jest następnie odsyłany do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Na tej podstawie władze samorządowe muszą przeprowadzić wywiad dotyczący sytuacji rodzinnej, finansowej i zawodowej kierowcy, a także zbadać przyczynę braku spłaty alimentów. Organ może zażądać od dłużnika złożenia oświadczenia majątkowego i poinformować go o przekazaniu danych dotyczących zobowiązań alimentacyjnych do biura informacji gospodarczej, jeśli zaległości trwają dłużej niż 6 miesięcy.
Jeśli brak spłaty wynika z bezrobocia, władze lokalne mogą zobowiązać dłużnika do zarejestrowania się jako bezrobotny lub aktywnie poszukujący pracy. Informują jednocześnie odpowiedni urząd pracy o konieczności podjęcia działań w celu aktywizacji zawodowej dłużnika.
Dopiero gdy dłużnik odmawia współpracy, nie składa oświadczenia majątkowego, nie rejestruje się jako osoba bezrobotna, jest wysyłany wniosek do prokuratury o ściganie za przestępstwo (niepłacenie alimentów). Jednocześnie starosta zawiesza uprawnienia do prowadzenia pojazdów przez dłużnika.
CZYTAJ TEŻ: Przekroczony limit punktów karnych – co robić, aby zachować prawo jazdy?
Jak odzyskać uprawnienia
Zabrany dokument można odzyskać, ale musi ustać przyczyna jego zatrzymania. Co zrobić? Alimenty trzeba opłacać przez 6 miesięcy co najmniej w połowie wysokości zobowiązania. Oznacza to, że dłużnik pozostaje bez prawa jazdy przez minimum pół roku. Istnieje jednak sposób na natychmiastowe przywrócenie uprawnień – należy uregulować w całości wszelkie zaległości finansowe.
Uwaga! Po odzyskaniu prawa jazdy nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, nawet jeśli okres pozbawienia uprawnień przekracza rok.