8 maja 2024

Palenie i jedzenie w samochodzie – możesz dostać mandat

kierowca jedzenie
Zdjęcie: GettyImages.

Spożywanie pokarmów lub palenie w samochodzie są zabronione. Ten zakaz dotyczy tylko kierowców przewożących pasażerów i to nie każdym pojazdem.

Papieros lub kanapka w samochodzie może zakończyć się mandatem. To jednak nie oznacza, że policja może ukarać każdego kierowcę, zakaz palenia i jedzenia dotyczy każdego. Zgodnie z art. 63 Prawo o Ruchu Drogowym „kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.

Zakaz palenia i jedzenia nie dla każdego

Z przepisów wynika, że zakaz ten dotyczy osób, które przewożą pasażera i prowadzą autobus, trolejbus, taksówkę. Obostrzenie obejmuje również pojazd, który nie jest ani samochodem osobowym, ani ciężarowym. Oznacza to, że oprócz aut do zarobkowego transportu osób, kodeks ruchu zabrania palenia i jedzenia również podczas transportu innej osoby motocyklem, quadem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Nie ma jednak przeciwwskazań, aby palić lub jeść nawet jeśli obok nas siedzi inna osoba, podczas dojazdu do pracy własnym samochodem osobowym lub ciężarówką. Także pojazdami, które nie są uznawane za silnikowe. W tej kategorii mieszczą się: motorowery czy pojazdy szynowe.

Co ważne, przepisy nie wspominają o napojach, oczywiście pod warunkiem, że nie zawierają one alkoholu. Kodeks ruchu nie „zauważa" również pojawienia się e-papierosów.

Bez papierosa w aucie służbowym

Kierowcy służbowych pojazdów, także tych osobowych, powinni jednak pamiętać, że ustawa z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania palenia wyrobów tytoniowych oraz papierosów elektronicznych w pomieszczeniach zakładów pracy, oraz środkach pasażerskiego transportu publicznego, oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych. Zgodnie z ustawą, samochód służbowy to pomieszczenie zakładu pracy, takie samo jak biuro czy hala produkcyjna lub magazynowa.

Zakaz palenia i jedzenia – mandaty

Za złamanie zakazu palenia lub jedzenia grozi mandat w wysokości 50 zł. Nie przewidziano jednak za to żadnych punktów karnych.

CZYTAJ TEŻ: Mandat i punkty to nie zawsze koniec kłopotów. Kiedy kierowcom grozi dodatkowa kara?

Za palenie w samochodzie służbowym grozi kara finansowa w wysokości 500 zł. Pomijając kwestie mandatów, warto pamiętać, że zarówno palenie, jak i spożywanie pokarmu, może rozpraszać uwagę kierowcy, a nawet być przyczyną wypadku.