18 lipca 2024

Zakaz prowadzenia pojazdów – czasem obowiązkowy

sąd akta sprawy toga sędzia
Zdjęcie: GettyImages.

Za większość przestępstw i wykroczeń drogowych, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Są jednak przewinienia, za które obowiązkowo stracisz prawo jazdy.

Za złamanie przepisów na drodze kierowca naraża się na karę, którą może być grzywna, ale też ograniczenie lub pozbawienie wolności. Dodatkowo zarówno kodeks karny i wykroczeń przewidują również środki karne. W przypadku kierowców jest to najczęściej – zakaz prowadzenia pojazdów. Co dość istotne, za złamanie określonych przepisów ta dodatkowa sankcja musi być orzeczona.

Zakaz prowadzenia pojazdów – w tych przypadkach obowiązkowy

Jeśli kierowca zostanie prawomocnie skazany za jedno z wymienionych przestępstw lub wykroczeń drogowych, sąd musi obligatoryjnie stosować zakaz prowadzenia pojazdów. W tym przypadku ustawodawca nie pozostawił żadnego wyboru przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości.

Oto przypadki, kiedy sąd musi zabrać prawo jazdy:

  • prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków
  • ucieczka przed policyjnym pościgiem
  • prowadzenie auta pomimo cofnięcia uprawnień
  • niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów
  • spowodowanie wypadku, sprowadzenia niebezpieczeństwa lub samej katastrofy zagrażającej życiu, lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, przez osobę w stanie nietrzeźwości, bądź pod wpływem narkotyków lub też ucieczka z miejsca zdarzenia (zakaz musi trwać minimum 3 lata)
  • ponowne skazanie za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (dożywotni zakaz)
  • spowodowanie wypadku, w którym ofiara zginęła lub została ciężko ranna, w sytuacji, gdy sprawca był pijany, pod wpływem narkotyków lub uciekł z miejsca (tylko w wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów)
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu lub narkotyków
  • kierowca, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień

Zakaz prowadzenia – jak długo trwa?

Jeśli dane przewinienie drogowe jest wykroczeniem (patrz 3 ostatnie punkty), zakaz prowadzenia pojazdów trwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata. Jeśli jednak kierowca popełni przestępstwo, musi na dłużej rozstać się z pojazdem. Kodeks karny przewiduje, że zakaz trwa od 3 do 15 lat. Okres ten może być skrócony, jeżeli sąd warunkowo umorzył postępowanie karne. W takim przypadku kierowca traci uprawnienia na minimum rok, ale nie dłużej niż na 2 lata. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku recydywy uprawnienia można stracić nawet dożywotnio.

CZYTAJ TEŻ: Mandat i punkty to nie zawsze koniec kłopotów. Kiedy kierowcom grozi dodatkowa kara?

Uwaga! Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów trwa ponad rok, aby je odzyskać, trzeba ponownie zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje, czyli zaliczyć część teoretyczną i praktyczną egzaminu na prawo jazdy.