23 lipca 2024

Zakaz prowadzenia pojazdów – sąd może, ale nie musi go wydać

sąd sędzia wyrok
Zdjęcie: GettyImages.

Nawet za jazdę po chodniku czy spowodowanie drobnej stłuczki można stracić prawo jazdy na 3 lata. Oto przewinienia, za które sąd fakultatywnie może zabronić prowadzenia auta.

Czekasz na rozprawę w sądzie za popełnione wykroczenie lub przestępstwo drogowe? Oprócz grzywny lub więzienia grozi ci jeszcze zakaz prowadzenia pojazdów. Czasem jest on obowiązkowy, tak jak np. za prowadzenie po alkoholu, bez uprawnień czy ucieczkę przed policją. Jednak nie zawsze sąd jest zobligowany do wymierzenia takiej kary.

Zakaz prowadzenia pojazdów – decyzja należy do sądu

Zarówno kodeks karny, jak i przede wszystkim kodeks wykroczeń zawierają cały katalog przewinień, za które można zastosować dodatkowy środek karny, czyli zakazać prowadzenia pojazdów. Sprawdź, w jakich sytuacjach może być on fakultatywnie orzeczony.

  • przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
  • prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny (np. rower) w stanie po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) lub podobnie działającego środka (ewentualny zakaz dotyczy pojazdów niemechanicznych)
  • brak zachowania należytej ostrożności, które powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierowcę pojazdu mechanicznego
  • niezatrzymanie pojazdu mechanicznego w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznie ograniczonej sprawności ruchowej
  • wyprzedzanie pojazdu mechanicznego na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
  • naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych
  • niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu

Zakaz prowadzenia pojazdów – zasady wymierzania

W przypadku wykroczeń zakaz można zastosować od 6 miesięcy do 3 lat. Za przestępstwa okres bez prawa jazdy jest dłuższy – od 3 do 15 lat, a jeśli sąd umorzy postępowanie, od roku do 2 lat. Wydając zakaz prowadzenia, sąd określa rodzaj pojazdu, którego on dotyczy. Zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. Warto pamiętać, że jeśli kierowca popełni przestępstwo czy poważne wykroczenie, dość często traci prawo jazdy w oczekiwaniu na wyrok.

Łamanie zakazów – co za to grozi

Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat oraz dalszy zakaz prowadzenia pojazdów nawet przez 15 lat. Jeśli sądowy zakaz prowadzenia pojazdów został wydany na ponad rok, aby odzyskać prawo jazdy, trzeba wcześniej zdać egzamin na prawo jazdy – część teoretyczną i praktyczną.

CZYTAJ TEŻ: Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?

Jeśli były skazany nie zaliczy go, starosta cofa uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Gdy kierowca po otrzymaniu decyzji administracyjnej dalej prowadzi auto, grożą mu nawet 2 lata więzienia. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.