29 maja 2024

Zasady odwoływania znaków zakazu – uważaj na pułapki!

zakaz wyprzedzenia ograniczenie prędkości znak
Zdjęcie: GettyImages.

Skrzyżowanie, inny znak zakazu lub też „koniec zakazów” – w każdej z tych sytuacji znak zakazu może być odwołany. Niestety, nie każdy i nie zawsze, o czym kierowcy nie zawsze pamiętają.

Zakaz obowiązuje od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania lub do miejsca, w którym zostanie on odwołany lub zmieniony innym znakiem. Co do zasady, mijając zakaz, trzeba zwykle się do niego stosować aż do minięcia skrzyżowania, jego odwołania znakiem lub też zmiany w inny zakaz, np. z ograniczenia prędkości z 50 do 70 km/h. W praktyce zasady odwoływania znaków zakazów sprawiają kierowcom sporo kłopotów, ponieważ istnieje wiele wyjątków od reguły.

Zasady odwoływania zakazów – kłopotliwe skrzyżowanie

Nie każde skrzyżowanie jest nim w rzeczywistości. Może to być tylko połączenie dróg, które należy traktować jak każdy inny fragment jezdni. Ten nie ma żadnego wpływu na anulowanie zakazów. Według definicji, skrzyżowanie to „część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną”.

Warto przy tym pamiętać, że odwołanie zakazów nie dotyczy skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

Również są znaki zakazu, które nie są „kasowane” przez skrzyżowania. Dotyczy to znaków B-39 „strefa ograniczonego postoju” oraz B-43 „strefa ograniczonej prędkości”, które, jak sama nazwa wskazuje, działają na większym obszarze.

Koniec zakazów nie zawsze działa

Znak „koniec zakazów” odwołuje zakazy, ale nie wszystkie. Dotyczy on jedynie tych, które również mają swój znak „koniec zakazu…”. Oto co jest odwoływane przez znak B-42 „koniec zakazów":

  • B-23: zakaz zawracania
  • B-25: zakaz wyprzedzania
  • B-26: zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe
  • B-29: zakaz używania sygnałów dźwiękowych
  • B-33: ograniczenie prędkości

Co dość istotne, nie anuluje on dość popularnych znaków zakazujących parkowania czy postoju. Te są kasowane przez skrzyżowanie lub T-25c „strzałka skierowana w dół”.

CZYTAJ TEŻ: Znaki drogowe – ukryte znaczenia!

Skomplikowane zasady odwoływania ograniczenia prędkości

Znak B-33 „ograniczenie prędkości” wyraża zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku w km/h. Zakaz ten obowiązuje do najbliższego skrzyżowania (z wyłączeniem tych z wlotem z lewej strony) oraz do:

  • znaku B-33 wyrażającego inną prędkość
  • znaku B-43 „strefa ograniczonej prędkości”
  • znaku B-34 „koniec ograniczenia prędkości”
  • znaku B-42 „koniec zakazów”
  • znaku D-42 lub D-43 oznaczających początek lub koniec obszaru zabudowanego
  • znaku D-40 „strefa zamieszkania”

Warto pamiętać, że znak D-42 „obszar zabudowany” a pod nim B-33 „ograniczenie prędkości” obowiązuje do znaku D-43 „koniec obszaru zabudowanego” lub E-18a „koniec miejscowości”.

Natomiast znak E-17a „miejscowość” a pod nim B-33 „ograniczenie prędkości” przestaje obowiązywać po wyjeździe z miejscowości, czyli po minięciu zielonego znaku E-18a „koniec miejscowości”. Uwaga! Limitu szybkości nie anuluje D-43 „koniec obszaru zabudowanego”.