18 lipca 2024

Zasięg fotoradaru – sprawdź odległość, z jakiej urządzenie wykonuje pomiar

Multaradar fotoradar stacjonarny
Zdjęcie: GOV.pl.

Kierowcy widząc znak informujący o fotoradarze panicznie zwalniają, obawiając się, że natychmiast zostanie zmierzona ich szybkość. Tymczasem zasięg urządzenia jest naprawdę niewielki.

Na naszych drogach działa ponad 500 fotoradarów. Mimo że są one w Polsce używane od ponad 30 lat, nadal budzą wiele emocji. Co więcej, okazuje się, że kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę, jaki jest zasięg fotoradaru, czyli z jakiej odległości wykonuje pomiar.

Zasięg fotoradaru – najpierw znak

Warto pamiętać, że przed każdym stacjonarnym urządzeniem musi znajdować się znak (D-51) informujący o fotoradarze stacjonarnym. Zgodnie z przepisami, znak ten ustawia się:

  • od 100 do 200 m na drodze o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h
  • od 200 do 500 m na drodze o dopuszczalnej prędkości ponad 60 km/h
  • od 500 do 700 m na drogach ekspresowych i autostradach

Co to oznacza, że widząc znak, kierowca ma sporo czasu na dostosowanie prędkości do obowiązującego limitu. Warto wiedzieć, że fotoradar, w odróżnieniu od miernika laserowego, który może mierzyć prędkość nawet z ponad 1000 m, nie może pochwalić się taką skutecznością.

Zasięg fotoradaru zależy od liczby pasów ruchu

Fotoradar ustawia się pod kątem 20 lub 22 stopni (w zależności od modelu) do kierunku poruszających się pojazdów. W związku z tym dla pojazdów znajdujących się na pasie najbliżej urządzenia jest to odległość od 6 do 12 m. W przypadku samochodu jadącego drugim pasem (liczone od fotoradaru) jest to odległość od 15 m do 25 m. Na trzecim pasie ruchu jest to w przybliżeniu odległość od 20 m do 35 m.

CZYTAJ TEŻ: Sprawdź zdjęcie z fotoradaru – nie daj się oszukać!

Maksymalny zasięg fotoradaru nie przekracza 60 m. Jest to jednak wartość raczej czysto teoretyczna, realnie będzie to około 30 m. Oznacza to, że nawet jeśli kierowca przeoczy znak informujący o fotoradarze, ale za to zauważy żółty maszt urządzenia, ma jeszcze czas, aby zwolnić.

Fotoradar operuje w obie strony

Warto pamiętać, że każdy fotoradar potrafi mierzyć prędkość pojazdów zbliżających się i odjeżdżających. W teorii urządzenie ustawione po prawej stronie drogi może również mierzyć prędkość aut poruszających się w przeciwnym kierunku. W praktyce takie pomiary nie są stosowane. Powód? Na zdjęciu widać tył samochodu, ale nie ma twarzy kierowcy, co utrudnia karanie.