11 lipca 2024

Czy kierowca może zatrzymać się na przystanku, aby wysadzić pasażera?

przystanek auto
Zdjęcie: GettyImages.

Na przystanku autobusowym nie można parkować – w tym przypadku kierowcy nie mają wątpliwości. Ale czy można na chwilę przystanąć, aby pasażerowie podróżujący samochodem mogli wysiąść?

Zdarza się, że pasażer samochodu chce przesiąść się do komunikacji miejskiej. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zatrzymanie auta na przystanku. Oczywiście dłuższy postój nie jest dozwolony, ale czy taki „szybki” manewr jest dozwolony, jeśli wykonamy go sprawnie?

Zatrzymanie auta na przystanku – przepisy

Przystanek autobusowy to miejsce, gdzie autobusy zatrzymują się, aby pasażerowie mogli wsiąść lub wysiąść z pojazdu. W związku z tym zabronione jest zatrzymywanie samochodu w odległości 15 m od słupka tablicy oznaczającej przystanek.

W przypadku przystanków z wysepką zakaz dotyczy jej całej długości, nawet jeśli zachowane zostanie 15 m od znaku. Przepisy jasno wskazują, że postój na przystanku jest zabroniony, nawet jeśli zajmuje to tylko kilka sekund. Nie ma znaczenia, czy do przystanku lub zatoczki zbliża się pojazd komunikacji miejskiej.

Zatrzymanie auta na przystanku – mandaty

Mandat za zignorowanie zakazu zatrzymywania się na przystanku wynosi obecnie 100 zł i 1 punkt karny. Warto jednak pamiętać, że większość pojazdów komunikacji miejskiej posiada kamery. Nagranie może trafić do policji jako dowód popełnienia wykroczenia. Właściciel auta może więc po czasie dostać wezwanie na komendę, aby tam otrzymać mandat.

CZYTAJ TEŻ: Włączanie się do ruchu – co to oznacza dla kierowcy

Jak prawidłowo wysadzić pasażera?

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, nie warto ryzykować i zatrzymywać się na przystanku. Najlepiej znaleźć wolne miejsce postojowe, aby tam wysadzić pasażera. Ewentualnie można zatrzymać się przed lub za przystankiem, o ile na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się.