23 lutego 2025

Zerowy limit alkoholu za kierownicą

alkohol piwo
Zdjęcie: GettyImages.

Według planów przez pierwsze dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy kierowcy będą objęci zerowym limitem alkoholu. Jednak producenci piwa idą o krok dalej – postulują całkowitą likwidację dopuszczalnych promili, niezależnie od doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce skierował do rządu i parlamentu wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która wprowadziłaby zerowy limit alkoholu za kierownicą. Ma to poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Browary walczą z promilami

Jak twierdzą pomysłodawcy zmian w przepisach, pomimo ich zaostrzenia oraz wprowadzenia dotkliwych kar, problem nietrzeźwych kierowców nadal stanowi poważne zagrożenie. Tylko w 2023 roku policja zatrzymała blisko 64 tysiące kierowców prowadzących pojazdy po alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy odpowiadają za 7,6% wypadków i 13,3% wszystkich ofiar śmiertelnych na polskich drogach.

„Nie może być żadnego przyzwolenia na prowadzenie pojazdu po alkoholu. Dopuszczalny poziom alkoholu powinien wynosić 0,0 promila. Hasło „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” powinno stać się realnym prawem" – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Zerowy limit alkoholu za kierownicą – nie będzie wątpliwości

Obecnie dozwolony limit alkoholu w Polsce wynosi 0,2 promila. Jednak w najbliższym czasie, podczas okresu próbnego (przez dwa lata po zdobyciu uprawnień), ma obowiązywać zerowa tolerancja na alkohol. Zdaniem inicjatorów akcji zerowy limit powinien dotyczyć wszystkich kierowców, niezależnie od stażu za kierownicą. Nowe prawo miałoby jednoznacznie komunikować: „Piłeś – nie wolno jechać”.

„Kierowcy często nie są pewni, czy mogą już prowadzić, czy powinni jeszcze odczekać. Gdyby limit wynosił 0,0 promila, rozwiałoby to wszelkie wątpliwości i mogło zapobiec wielu tragediom na drogach” – dodaje Morzycki.

W Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii już teraz obowiązuje limit 0,0 promila. W większości państw europejskich dopuszczalne wartości wahają się od 0,2 do 0,5 promila, ale w wielu krajach obowiązuje obniżony limit dla kierowców zawodowych oraz początkujących. I takie rozwiązanie ma zostać wprowadzone również w polskich przepisach.

Zerowy limit alkoholu za kierownicą – edukacja i przepisy

Od wielu lat najwięksi producenci piwa w Polsce prowadzą kampanie edukacyjne, które mają na celu przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów po alkoholu. Na każdym opakowaniu alkoholowego piwa znajduje się symbol przekreślonego samochodu – znak graficzny przypominający o odpowiedzialności kierowców. Przez niemal 15 lat na butelkach i puszkach piwa można było znaleźć komunikat „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, który zyskał ogromną rozpoznawalność. Organizowano również liczne akcje społeczne, takie jak naklejki na samochodach z tym hasłem.

Czy kierowcy zaakceptują pomysł zerowego limitu alkoholu za kierownicą? Pomysłodawcy są przekonani, że to krok w stronę poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Teraz decyzja leży w rękach rządu i parlamentarzystów.