Zielona strzałka do skrętu w lewo – sprawdź, kiedy możesz zawracać

Choć wyglądają podobnie, jedna pozwala zawracać, natomiast druga tego kategorycznie zabrania. Nic dziwnego, że kierowcy się w tym gubią. Wyjaśniamy tajemnice zielonych strzałek na sygnalizatorze.
Zielona strzałka w przypadku sygnalizatora S-2 oznacza coś zupełnie innego niż ten symbol nadawany przez sygnalizator S-3. Jest to szczególnie istotne podczas zawracania. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby nie dostać mandatu za ignorowanie „świateł” lub za spowodowanie kolizji.
Zielona strzałka – do skrętu warunkowego
Zielona strzałka do skrętu warunkowego (sygnalizator S-2) najczęściej pozwala skręcić w prawo mimo czerwonego światła. Kierowca musi się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze poprzecznej oraz pieszym na pasach, którzy mogą mieć w tym samym czasie zielone światło. Jednak czasem występuje również strzałka z lewej strony sygnalizatora. Czy w takiej sytuacji można zawracać?
Zgodnie z §96 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych „zielona strzałka na sygnalizatorze S-2 pozwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, o ile nie zabrania tego znak B-23”. Jeśli więc na danym skrzyżowaniu nie obowiązuje „zakaz zawracania”, taki manewr jest dozwolony. Oczywiście warto pamiętać, że jest on wykonywany warunkowo. Tzn., że jest dozwolony pod warunkiem, że kierowca zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym uczestnikom.
Brak zatrzymania przed sygnalizatorem skutkuje mandatem w wysokości 100 zł i 6 punktów karnych.
Zielona strzałka na sygnalizatorze S-3
Dla odmiany sygnalizator kierunkowy z zapaloną zieloną strzałką w lewo nie zezwala na zawracanie. W takiej sytuacji można jedynie skręcić, ale nie zawracać. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie ma znaku zakazującego takiego manewru.
Powód? Sygnalizacja S-3 zapewnia bezkolizyjny ruch. Zawracanie może doprowadzić do stłuczki z autem, które z drogi poprzecznej skręca w prawo i też ma zielony sygnał S-3. Za ignorowanie tego sygnału grozi mandat w wysokości 500 zł i 8 punktów karnych.
Zawracanie dozwolone – przy dwóch grotach
To jednak nie oznacza, że sygnalizator S-3 zawsze zabrania zawracania. Jest to możliwe, jeśli oprócz strzałki w lewo znajduje się również grot skierowany w dół. W tym przypadku manewr wykonuje się bezkolizyjnie, co oznacza, że w odróżnieniu od miejsca z sygnalizacją S-2, nie musimy nikomu ustępować pierwszeństwa.