Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?
Widok samochodu z nietypową zieloną tablicą rejestracyjną nie powinien już nikogo dziwić. Zostały one wymyślone dla aut elektrycznych, których z roku na rok przybywa na polskich drogach. Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?
Pytań jest znacznie więcej. Czy zielone tablice można montować tylko do aut elektrycznych? A co z hybrydami i hybrydami typu plug-in? Wreszcie czy w czasach elektromobilności niebawem wszystkie auta będą miały zielone tablice? No i na koniec komu przysługują?
Odpowiedź jest prosta — zielone tablice rejestracyjne są najmłodsze w Polskim systemie rejestracyjnym. Do użytku wprowadzono je w 2020 roku.
Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i dla kogo są przeznaczone?
Tablice wydawane są dla pojazdów, w których źródłem energii nie jest spalanie paliwa (benzyny lub oleju napędowego) a prąd. Właśnie dlatego zielone tablice montuje się na samochodach elektrycznych. Ale nie tylko, bo także do samochodów popularnie nazywanych wodorowymi, w którym de facto źródłem napędu jest prąd wytwarzany z ogniw wodorowych.
Pozbawione prawa do rejestracji na zielone tablice są auta hybrydowe. Choć to właśnie one zapoczątkowały erę elektromobilności, jak sama nazwa wskazuje to i wykorzystujące silnik spalinowy i elektryczny. Więcej o tym rodzaju napędu pisaliśmy i.
Zielone tablice mogą być wydawane dla samochodów (jako jedno- lub dwurzędowe albo zmniejszone). Mogą być na nie rejestrowane ciągniki, motocykle i pojazdy pokrewne oraz motorowery. Zielone tablice mogą także występować jako tablice indywidualne (nie dotyczy to motorowerów).
Zielona rejestracja składa się z:
- symbolu państwa (PL) oraz flagi Unii Europejskiej (okrąg złożony z 12 złotych gwiazd na niebieskim tle);
- wyróżnika województwa (pierwsza litera);
- wyróżnika miasta lub powiatu (druga litera);
- nalepki legalizacyjnej;
- wyróżnika konkretnego pojazdu (kombinacja 5 liter i cyfr).
Zielone tablice rejestracyjne – przywileje
Samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi mają kilka przywilejów wynikających z alternatywnego, czyli bardziej ekologicznego, źródła napędu. Mogą poruszać się po buspasach. Mają również prawo do wjazdu do specjalnych zielonych stref, które dla tradycyjnych samochodów spalinowych są niedostępne.
W niedalekiej przyszłości będą mogły także wjeżdżać do stref czystego transportu. Jak chce Ministerstwo Środowiska, mają one powstać już od 2030 roku w każdym mieście powyżej 100 tys. mieszkańców. I właśnie do takich stref, zgodnie z brzmieniem najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy, bez przeszkód będą mogły wjeżdżać pojazdy na zielonych tablicach rejestracyjnych.
Trwają cały czas dyskusje, jakie auta oprócz elektrycznych i wodorowych będą mogły wjeżdżać do stref, jednak to temat na zupełnie inny artykuł.
W niektórych polskich miastach (np. w Warszawie lub Wrocławiu), właściciele pojazdów z zielonymi tablicami mogą je bezpłatnie pozostawić w strefach płatnego parkowania. W stolicy można również za darmo naładować taki samochód pod warunkiem wyrobienia stosownej karty.
Czy istnieje obowiązek wymiany tablic dla starszych elektryków?
Zielone tablice rejestracyjne wprowadzono później, niż pojawiły się pierwsze samochody elektryczne. Właśnie dlatego część kierowców zastanawia się, czy jest sens przerejestrowywać auto z tradycyjnych białych tablic na zielone. Nie ma takiego obowiązku, jednak nawet jeśli auto jest elektryczne, a ma białe tablice, nie może korzystać z wcześniej opisanych udogodnień. Dopiero zielona tablica daje takie prawo. Warto dodać, że po 1 stycznia 2020 elektryczne bądź wodorowe samochody zielone tablice mają wydawane z urzędu.
Aby wyrobić lub wymienić zielone tablice, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania i wnieść opłatę w wysokości 93 zł. W przypadku pojazdów zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r. jest to jedyny koszt, jaki musimy ponieść. Dowód rejestracyjny i naklejka legalizacyjna i kontrolna na szybę zostaje ta sama, ponieważ nie zmienia się numer rejestracyjny auta.
Uwaga! Zielone tablice przysługują wyłącznie samochodem elektrycznym lub wodorowym. Nawet jeśli masz hybrydę plug-in, czyli ładowaną z gniazdka, i poruszasz się w trybie elektrycznym, nie możesz korzystać z buspasów i nie możesz wjechać, parkować za darmo.
Hybryda plug-in nie może także wjeżdżać do stref czystego transportu, choć szczegółowe regulacje wprowadzać będą poszczególne samorządy. Więcej o rodzajach napędów pisaliśmy TUTAJ.
Profesjonalne tablice rejestracyjne – czym są?
Oprócz zielonych tablic dla kierowców indywidualnych (zielona tablica, czarne cyfry i litery) istnieją zielone tablice tzw. profesjonalne (białe tło zielona czcionka). Zostały wprowadzone w lipcu 2019 roku.
Nie dość, że wyglądają inaczej, to przysługują tylko i wyłącznie producentom i sprzedawcom samochodów, np. dilerom, komisom, czy ośrodkom badawczym. Zielone tablice profesjonalne nie są przypisane do jednego pojazdu. Można je wykorzystywać dowolnie w całej flocie pojazdów, pod warunkiem, że montujemy je na pojazdach elektrycznych lub wodorowych.
Dzięki temu diler lub handlarz może korzystać z jednego kompletu tablic dla różnych modeli aut, motocykli, motorowerów, traktorów i innych pojazdów.
Zielone tablice rejestracyjne – po co?
Na koniec warto zadać sobie pytanie, po co wyróżnik akurat dla samochodów z alternatywnym źródłem napędu. Odpowiedź jest dość prosta.
Skoro samochody elektryczne lub wodorowe mogą poruszać się po buspasach i parkować w strefie za damo, należy stworzyć wyraźne rozróżnienie, kto z takiego prawa może korzystać, a kto nie. Zielone tablice to prosty i czytelny dla wszystkich system.
Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?Jeśli zatem zauważysz auto jadące buspasem, zamiast od razu wściekać się i wyzywać kierowcę od najgorszych, warto sprawdzić, czy samochód jest do tego uprawniony. Choć zielone tablice stają się coraz powszechniejsze, nawet policjanci i strażnicy miejscy mają czasami jeszcze kłopot z odróżnieniem kto może, a kto nie jechać po buspasie.
Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce – co oznaczają pozostałe kolory.
Oprócz zielonych, istnieje w Polsce kilka innych kolorów tablic rejestracyjnych. Nie wszystkie mają swój indywidualny kolor.
Wyróżnia się u nas osiem rodzajów tablic rejestracyjnych:
- zwyczajne (białe z czarnymi literami i cyframi),
- indywidualne (białe z czarnymi literami i cyframi),
- zabytkowe (żółte z czarnymi literami i cyframi),
- dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym (zielone z czarnymi literami i cyframi),
- tymczasowe (białe z czerwonymi literami i cyframi),
- tymczasowe badawcze (białe z czerwonymi literami i cyframi),
- profesjonalne (białe z zielonymi literami i cyframi),
- dyplomatyczne (niebieskie z białymi literami i cyframi).
Szczegółowo opisaliśmy je wszystkie TUTAJ.
Zielone tablice rejestracyjne – rejestracja pojazdu krok po kroku.
Rejestracja samochodu elektrycznego czyli na zielone tablice rejestracyjne, wymaga dokładnie takiej samej producenty, jak każde inne auto.
Co musisz zrobić?
- Przed rejestracją ubezpiecz pojazd (kup ubezpieczenie OC). Pamiętaj, że pojazd bez ważnego ubezpieczenia OC nie może poruszać się po drogach.
- Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty – listę znajdziesz poniżej.
- Zrób wszystkie potrzebne opłaty.
- Złóż dokumenty w urzędzie. Dokumenty możesz:
- złożyć bezpośrednio w urzędzie,
- wysłać pocztą,
- złożyć przez internet – jeśli w urzędzie jest taka możliwość. Sprawdź na stronie internetowej urzędu, czy ma elektroniczną skrzynkę podawczą i jakie ma wymagania, żeby złożyć wniosek o rejestrację pojazdu przez internet.
Urzędnik zarejestruje twój pojazd czasowo na 30 dni.
Do zarejestrowania samochodu na zielone tablice rejestracyjne potrzebne są:
- dokument tożsamości,
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- dokument potwierdzający własność pojazdu – np. umowa kupna lub sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu (jeśli inny powiat),
- potwierdzenia wszystkich opłat,
- karta pojazdu – o ile została wydana,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym).
Z kompletem dokumentów trzeba wybrać się do dowolnego wydziału komunikacji lub wysłać je w formie elektronicznej i zarejestrować lub przerejestrować samochód na zielone tablice rejestracyjne. Rejestracja wymaga opłaty skarbowej.
Warto pamiętać, że kupując auto na zielonych tablicach rejestracyjnych, podobnie jak w przypadku każdego innego auta, nie musimy zielonych tablic rejestracyjnych oddawać do urzędu. Jeśli tylko spełniają kreślone warunki, możemy je zatrzymać, przerejestrowując jedynie auto.
Procedurę rejestracji samochodu – krok po kroku – także na zielone tablice rejestracyjne, szczegółowo opisaliśmy TUTAJ.
Czy wszystkie samochody elektryczne w Polsce mają zielone tablice rejestracyjne?
Nie, nie wszystkie samochody elektryczne mają zielone tablice rejestracyjne. Dlaczego? Bo przepisy wprowadzające zielone tablice, zaczęły obowiązywać później, niż pojawiły się pierwsze auta elektryczne. Ich właściciele nie mają obowiązku przerejestrowania, choć nie mogą wtedy korzystać z przywileju jazdy po buspasach i parkowania w miastach bez opłat. I to mimo, że auto jest elektryczne.
FAQ
W jakim kraju występują zielone tablice rejestracyjne?
Nie we wszystkich krajach zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla samochodów bezemisyjnych.
- w Szwecji i Holandii przysługują dealerom samochodowym,
- w Turcji pojazdom konsularnym,
- w Austrii, pełnią rolę tablic eksportowych,
- w Czarnogórze wyróżniają pojazdy wojskowe,
- w Norwegii oznaczają samochody transportowe do 3,5 tony.
Czy zielone tablice rejestracyjne wpływają na ubezpieczenia?
Politykę cenową indywidualnie regulują towarzystwa ubezpieczeniowe. Samochody elektryczne nie mogą liczyć na jakieś szczególne warunki ubezpieczenia OC i AC, choć nie wykluczone, że algorytmy wyliczające stawkę uwzględniać będą proekologiczny wpływ na środowisko. Z drugiej jednak strony likwidacja szkody w samochodzie elektrycznym jest zdecydowanie droższa z uwagi na drogą baterię. Zatem paradoksalnie może się okazać, że towarzystwa będą podnosiły stawki dla elektryków.
Kto nie może mieć w Polsce zielonych tablic rejestracyjnych?
Zielone tablice rejestracyjne przysługują jedynie samochodom z napędem elektrycznym lub wodorowym. Hybrydy, hybrydy plug-in czyli ładowane z gniazda, a także hybrydy szeregowe nie powinny i nie będą zarejestrowane na zielone tablice rejestracyjne.
Czy zielone tablice rejestracyjne są konieczne, żeby mieć przywileje?
Tak, aby móc korzystać z buspasów, darmowego parkowania w centrach miast lub mieć dostęp do powstających dopiero stref czystego transportu, auto musi być zarejestrowane na zielone tablice rejestracyjne.
Dlaczego niektórzy mają zielone tablice rejestracyjne?
Przepisy wprowadzające zielone tablice, zaczęły obowiązywać później, niż pojawiły się pierwsze auta elektryczne. Ich właściciele nie mają obowiązku przerejestrowania samochodu, choć nie mogą wtedy korzystać z przywileju jazdy po buspasach i parkowania w miastach bez opłat. I to mimo, że auto jest elektryczne.
Widok samochodu z nietypową zieloną tablicą rejestracyjną nie powinien już nikogo dziwić. Zostały one wymyślone dla aut elektrycznych, których z roku na rok przybywa na polskich drogach. Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?
Oprócz zielonych, istnieje w Polsce kilka innych kolorów tablic rejestracyjnych. Nie wszystkie mają swój indywidualny kolor.
Widok samochodu z nietypową zieloną tablicą rejestracyjną nie powinien już nikogo dziwić. Zostały one wymyślone dla aut elektrycznych, których z roku na rok przybywa na polskich drogach. Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?
Zielone tablice rejestracyjne – rejestracja pojazdu krok po kroku.
Rejestracja samochodu elektrycznego czyli na zielone tablice rejestracyjne, wymaga dokładnie takiej samej producenty, jak każde inne auto.
Co musisz zrobić?
- Przed rejestracją ubezpiecz pojazd (kup ubezpieczenie OC). Pamiętaj, że pojazd bez ważnego ubezpieczenia OC nie może poruszać się po drogach.
- Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty – listę znajdziesz poniżej.
- Zrób wszystkie potrzebne opłaty.
- Złóż dokumenty w urzędzie. Dokumenty możesz:
- złożyć bezpośrednio w urzędzie,
- wysłać pocztą,
- złożyć przez internet – jeśli w urzędzie jest taka możliwość. Sprawdź na stronie internetowej urzędu, czy ma elektroniczną skrzynkę podawczą i jakie ma wymagania, żeby złożyć wniosek o rejestrację pojazdu przez internet.
Urzędnik zarejestruje twój pojazd czasowo na 30 dni.
Do zarejestrowania samochodu na zielone tablice rejestracyjne potrzebne są:
- dokument tożsamości,
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- dokument potwierdzający własność pojazdu – np. umowa kupna lub sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu (jeśli inny powiat),
- potwierdzenia wszystkich opłat,
- karta pojazdu – o ile została wydana,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym).
Z kompletem dokumentów trzeba wybrać się do dowolnego wydziału komunikacji lub wysłać je w formie elektronicznej i zarejestrować lub przerejestrować samochód na zielone tablice rejestracyjne. Rejestracja wymaga opłaty skarbowej.
Warto pamiętać, że kupując auto na zielonych tablicach rejestracyjnych, podobnie jak w przypadku każdego innego auta, nie musimy zielonych tablic rejestracyjnych oddawać do urzędu. Jeśli tylko spełniają kreślone warunki, możemy je zatrzymać, przerejestrowując jedynie auto.
Procedurę rejestracji samochodu – krok po kroku – także na zielone tablice rejestracyjne, szczegółowo opisaliśmy TUTAJ.
Czy wszystkie samochody elektryczne w Polsce mają zielone tablice rejestracyjne?
Nie, nie wszystkie samochody elektryczne mają zielone tablice rejestracyjne. Dlaczego? Bo przepisy wprowadzające zielone tablice, zaczęły obowiązywać później, niż pojawiły się pierwsze auta elektryczne. Ich właściciele nie mają obowiązku przerejestrowania, choć nie mogą wtedy korzystać z przywileju jazdy po buspasach i parkowania w miastach bez opłat. I to mimo, że auto jest elektryczne.
FAQ
W jakim kraju występują zielone tablice rejestracyjne?
Nie we wszystkich krajach zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla samochodów bezemisyjnych.
- w Szwecji i Holandii przysługują dealerom samochodowym,
- w Turcji pojazdom konsularnym,
- w Austrii, pełnią rolę tablic eksportowych,
- w Czarnogórze wyróżniają pojazdy wojskowe,
- w Norwegii oznaczają samochody transportowe do 3,5 tony.
Czy zielone tablice rejestracyjne wpływają na ubezpieczenia?
Politykę cenową indywidualnie regulują towarzystwa ubezpieczeniowe. Samochody elektryczne nie mogą liczyć na jakieś szczególne warunki ubezpieczenia OC i AC, choć nie wykluczone, że algorytmy wyliczające stawkę uwzględniać będą proekologiczny wpływ na środowisko. Z drugiej jednak strony likwidacja szkody w samochodzie elektrycznym jest zdecydowanie droższa z uwagi na drogą baterię. Zatem paradoksalnie może się okazać, że towarzystwa będą podnosiły stawki dla elektryków.
Kto nie może mieć w Polsce zielonych tablic rejestracyjnych?
Zielone tablice rejestracyjne przysługują jedynie samochodom z napędem elektrycznym lub wodorowym. Hybrydy, hybrydy plug-in czyli ładowane z gniazda, a także hybrydy szeregowe nie powinny i nie będą zarejestrowane na zielone tablice rejestracyjne.
Czy zielone tablice rejestracyjne są konieczne, żeby mieć przywileje?
Tak, aby móc korzystać z buspasów, darmowego parkowania w centrach miast lub mieć dostęp do powstających dopiero stref czystego transportu, auto musi być zarejestrowane na zielone tablice rejestracyjne.
Dlaczego niektórzy mają zielone tablice rejestracyjne?
Przepisy wprowadzające zielone tablice, zaczęły obowiązywać później, niż pojawiły się pierwsze auta elektryczne. Ich właściciele nie mają obowiązku przerejestrowania samochodu, choć nie mogą wtedy korzystać z przywileju jazdy po buspasach i parkowania w miastach bez opłat. I to mimo, że auto jest elektryczne.
Widok samochodu z nietypową zieloną tablicą rejestracyjną nie powinien już nikogo dziwić. Zostały one wymyślone dla aut elektrycznych, których z roku na rok przybywa na polskich drogach. Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i jakie dają przywileje?
Oprócz zielonych, istnieje w Polsce kilka innych kolorów tablic rejestracyjnych. Nie wszystkie mają swój indywidualny kolor.