16 października 2023

Zima w tym roku nie zaskoczy drogowców?

Gotowi do zimowego utrzymania dróg. Fot. GDDKiA
Gotowi do zimowego utrzymania dróg. Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o stanie przygotowań do zimy. Wiemy już ile osób będzie pracować w sezonie i jaki sprzęt będzie do dyspozycji drogowców.

Przygotowania do zimy

Zima 2023/2024 zbliża się wielkimi krokami! Czy w tym roku obejdzie się bez zaskoczeń? GDDKiA poinformowała, że w zbliżającym się sezonie do utrzymania dróg zostanie zaangażowanych kilka tysięcy osób. Ich zadaniem będzie zwalczanie śliskości i odśnieżanie dróg krajowych w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. Do ich dyspozycji będzie około 2700 pojazdów, w tym m.in. pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe, a także 283 magazyny soli.

GDDKiA odpowiada za niemal 18 500 km dróg krajowych. Uwzględniając jednak dodatkowe jezdnie, np. drogi serwisowe, liczba kilometrów wzrasta do ponad 21 000. (ZOBACZ też: Jak przygotować auto do zimy, czyli bajki na długie zimowe wieczory).

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!

Zobacz wideo news

Zimowe przewidywania

Na stronie GDDKiA pojawiły się także wyliczenia odnośnie przewidywanego zużycia soli na podstawie średniej z ostatnich 10 lat. Potrzebne będzie:  

  • 323 tys. ton soli drogowej 
  • 2,6 tys. ton chlorku wapnia 
  • 26 tys. ton materiałów uszorstniających  

Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD) realizowane są przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci. Czy zima zaskoczy drogowców? Nie powinna, ale tylko pod jednym warunkiem.

„W przypadkach długotrwałego występowania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, w szczególności takich jak zawieje i zamiecie śnieżne czy długotrwałe burze śnieżne, niweczących efekty odśnieżania dróg, osiągnięcie i utrzymanie na drogach standardu docelowego może być utrudnione” -  informuje GDDKiA.

Jak mogą pomóc kierowcy w sezonie zimowym?

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przepuszczać pojazdy przeznaczone do zimowego utrzymania dróg. Utrudnianie im pracy, np. zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.  

Warto też pamiętać, że W GDDKiA działają Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je kierowcom oraz mediom. Informacje znajdują się także na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl.