Znaki ostrzegawcze – znaczenie, rodzaje i zastosowanie na drodze

Na drogach występuje wiele potencjalnych zagrożeń, np. przebiegające zwierzęta, dzieci idące do szkoły, tory kolejowe albo ostre zakręty. Aby zminimalizować wpadek, przy jezdniach umieszcza się znaki ostrzegawcze. Prezentujemy wszystkie znaki ostrzegawcze wraz z opisem.
Czym są znaki ostrzegawcze?
Definicję znaków ostrzegawczych znajdziemy w Rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zgodnie z przepisami znaki ostrzegawcze stosowane są w celu uprzedzenia o miejscach na drodze, w których kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
Znaki ostrzegawcze stosuje się w punktach, gdzie niebezpieczeństwo występuje stale np. zwężenie jezdni, jak i tam, gdzie jest ono okresowe np. wzmożony ruch pieszych albo zwierzęta gospodarskie na drodze.
Znaki ostrzegawcze mają kształt trójkąta równobocznego z wierzchołkiem do góry (z wyjątkiem znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa”), czerwoną obwódkę i żółte tło.
Przepisy dotyczące znaków ostrzegawczych
Znaki ostrzegawcze i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie, piktogramy i zakres obowiązywania określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Natomiast wymagania techniczne i sposób umieszczania znaków ostrzegawczych na drogach reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Rodzaje znaków ostrzegawczych
W Polsce wyróżnia się 42 rodzaje znaków ostrzegawczych, oznaczonych literą A i liczbami od 1 do 34. W niektórych przypadkach dostawiona jest mała litera, aby wyróżnić dane zagrożenie.
Przeczytaj więcej o znaku ustąp pierwszeństwa.
Znaczenie znaków ostrzegawczych
Główne zadanie znaków ostrzegawczych to zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.
Znaki ostrzegawcze ustawia się, aby uprzedzić wszystkich uczestników ruchu drogowego, o tym, że zbliżają się do miejsca, w którym występuje lub może wystąpić niebezpieczeństwo. Dzięki temu wszyscy nie tylko są świadomi zagrożenia, ale i powinni pamiętać, aby w związku z tym zachować szczególną ostrożność.
FAQ
Czy znaki ostrzegawcze w różnych krajach są takie same?
Znaki ostrzegawcze w różnych krajach mogą różnić się między sobą pod względem grafiki, znaczenia i kolorystyki.
Czy można ignorować znaki ostrzegawcze?
Nie wolno ignorować znaków ostrzegawczych, ponieważ ostrzegają one przed gorącym niebezpieczeństwem. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do wypadku, a w niektórych wypadkach nawet do śmieci kierowcy pasażerów i innych uczestników ruchu.