Zniesienie współwłasności auta – podpowiadamy, jak to zrobić

Współwłasność auta jest często stosowana jako sposób na obniżenie ceny polisy OC dla młodego kierowcy. Co jednak zrobić, jeśli chcemy stać się jedynym właścicielem pojazdu? Zwykle nie jest to zbyt skomplikowane.
Pozbycie się wspólnika to zazwyczaj formalność, która nie musi być kosztowna, pod warunkiem że wszyscy użytkownicy auta są zgodni co do dalszych losów własności pojazdu. Niestety, zniesienie współwłasności auta może być problematyczne, jeśli choć jedna z osób wpisanych do dowodu rejestracyjnego nie chce pozbyć się swojego udziału.
Współwłasność – różne przypadki
Najczęstsza forma współwłasności auta dotyczy małżonków. Samochód kupiony w trakcie trwania związku i za wspólne pieniądze należy do obojga z nich, nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieje tylko jedno z nich. Współwłaścicielami stają się także spadkobiercy, jeśli dwie lub więcej osób otrzyma udziały w pojeździe. Współwłasność może również wynikać z egzekucji komorniczej, gdy udział w pojeździe jest zastawiony w zamian za długi.
Dla osób bez zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych, takich jak młodzi kierowcy, współwłasność to sposób na spore oszczędności. Polisa będzie o wiele tańsza, szczególnie gdy drugi posiadacz auta ma bezszkodową historię.
Zniesienie współwłasności auta – darowizna
Jeśli współwłasność powstała w wyniku darowizny, to również przy jej zniesieniu warto skorzystać z tego rozwiązania. Oznacza to, że darczyńca musi spisać umowę, w której wskaże, co (marka, model pojazdu oraz jego VIN i nr rej., wartość) i w jakiej części oraz komu oddaje. Oto, wzór imowy darowizny.
Uwaga! Warto pamiętać, że tylko w przypadku najbliższej rodziny, tzw. zerowej grupy podatkowej, obowiązuje całkowite zwolnienie z podatku. Należą do niej małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Warunkiem jest zgłoszenie darowizny w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania, o ile wartość przedmiotu (lub innych darowizn w ciągu 5 lat) przekracza 36 120 zł.
Zniesienie współwłasności auta – sprzedaż
Jeśli auto podaruje np. wujek, może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż niż darowizna. Podatek w przypadku darowizny wynosi od 3% do nawet 20%, natomiast PCC to zawsze 2% wartości pojazdu.
Do podpisania klasycznej umowy sprzedaży (przykładowy wzór), a więc zniesienia współwłasności pojazdu, dochodzi, gdy posiadacze wspólnego auta nie dojdą do porozumienia. W tym przypadku jedna z osób kupuje udziały od pozostałych lub wspólnie sprzedają pojazd.
Jeśli auto zostaje w ułamkowej części przejęte przez komornika (jeden z właścicieli miał długi), pozostali posiadacze mogą wystąpić o sprzedaż całego pojazdu w celu zwrotu swoich udziałów. Jeśli uda się znaleźć nabywcę, auto będzie należeć do jednej osoby.
Zniesienie współwłasności auta – przed sądem
Teoretycznie nie można nikogo zmusić do sprzedaży swojej własności, ale sytuacja jest inna, jeśli dotyczy przedmiotów, które należą do dwóch lub więcej osób. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, można wnieść sprawę do sądu. Należy jednak pamiętać, że osoba, która otrzyma pojazd, musi zapłacić „udziałowcowi” należną część wartości rynkowej pojazdu.
Zniesienie współwłasności – formalności
Po zniesieniu współwłasności trzeba pamiętać o kilku obowiązkach. To oznacza, że aktualny właściciel musi auto zarejestrować na siebie. Powinien on również pamiętać o obowiązkach podatkowych (PCC lub zgłoszenie otrzymania darowizny). Natomiast osoba, która pozbyła się udziału ma obowiązek poinformować starostę oraz ubezpieczyciela o zmianie własności w pojeździe – darowiźnie bądź sprzedaży.