Zostawiasz okulary przeciwsłoneczne w samochodzie? Twoje auto może spłonąć

Straż pożarna z angielskiego hrabstwa Nottinghamshire została wezwana do ugaszenia płonącego samochodu. Pożar wybuchł z powodu pozostawionych na desce rozdzielczej okularów przeciwsłonecznych.
Okulary spowodowały pożar
Kierowca tego samochodu raczej nie spodziewał się, że gdy zostawi w aucie okulary przeciwsłoneczne za kilka złotych, straci tysiące.
Straż pożarna z hrabstwa Nottinghamshire w Anglii poinformowała ostatnio o przypadku pożaru w samochodzie. Do zdarzenia doszło 27 maja. Słońce tego dnia było na tyle mocne, że jego promienie potęgując się w soczewkach i padając na plastikową konsolę auta, spowodowały jej samozapłon. Sky News zauważa, że w Bramham w hrabstwie West Yorkshire odnotowano wówczas rekordową temperaturę o tej porze roku: 24,3 stopnia Celsjusza. W przedniej szybie została wypalona dziura na wylot, również sama deska rozdzielcza uległa stopieniu i spaleniu.
Ku przestrodze zdjęcie zniszczonego pojazdu straż pożarna opublikowała w mediach społecznościowych. „Słońce mocno świeci, ale uwaga – może spowodować pożar" – napisano. W dalszej części służby zaapelowały także do kierowców, by upewniali się, że „odbijające światło przedmioty nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych".
Tego nie zostawiaj w samochodzie
Gdy auto stoi na słońcu w trzydziestostopniowym upale, jego wnętrze nagrzewa się aż do 60-70°C. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na przedmioty, które przewozimy. Niektóre z nich mogą być wręcz niebezpieczne!
- Produkty w areozolu. W ich wnętrzu znajdują się substancje chemiczne pod wysokim ciśnieniem. Nagrzanie ich powyżej 50°C może skutkować gwałtownym rozszczelnieniem pojemnika, a w konsekwencji wybuchem, gdy np. pozostawimy je na dłużej w pobliżu rozgrzanej samochodowej szyby.
- Leki. Wysoka temperatura może zmienić ich właściwości fizyczno-chemiczne, wywierając wpływ na aktywność zawartej w lekach substancji czynnej. A taka zmiana z kolei może być niebezpieczna dla człowieka.
- Butelka z wodą. Może ona zadziałać jak soczewka, skupiając promienie słoneczne. Jeśli nawet butelka z gazowanym napojem nie wybuchnie samoczynnie, to podczas otwierania może nam gwałtownie „wystrzelić” prosto w twarz.
- Urządzenia elektryczne. W przypadku smartfona czy laptopa temperatura na początek spowoduje rozładowanie baterii, a później uszkodzi jej ogniwa. Kierowcę będzie zatem czekać kosztowna wymiana akumulatora. W różnego rodzaju pilotach może dojść z kolei do wylania baterii. Wyciekający elektrolit uszkodzi płytkę w pilocie, a do tego może zalać wnętrze pojazdu. W skrajnym przypadku dojdzie do pożaru.