19 kwietnia 2024

Przejście sugerowane – jakie są obowiązki kierowcy?

przejście sugerowane pieszy przechodzi przez jezdnię
Zdjęcie: GettyImages.

Przejście dla pieszych bez zebry i znaku pionowego. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują na nietypowych „pasach”.

Według definicji kodeksu ruchu drogowego przejście sugerowane to „nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych".

Przejście sugerowane – charakterystyczny brak zebry

Można więc powiedzieć, że wygląda ono jak niedokończone klasyczne przejście. Drogowcy, aby go wyznaczyć, muszą więc specjalnie obniżyć krawężnik oraz zastosować oznaczenie fakturowe chodnika (dla niedowidzących). Mogą występować na nim wysepki i dodatkowe oświetlenie. Brak jednak kluczowych elementów, czyli tzw. zebry (znak P-10) oraz znaku pionowego „przejście dla pieszych" D-6. To sprawia, że obowiązują na nim inne zasady.

Przejście sugerowane – zasady pierwszeństwa

To co najważniejsze dla kierowcy, to brak obowiązku bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych. Osoba, która korzysta z niego, musi przepuścić pojazdy, zanim wkroczy na jezdnię. Daje to możliwość przejścia, ale bez przywilejów, z których korzystają piesi na tradycyjnych „pasach". Właśnie z tego powodu wprowadzono nowy typ „zebry", aby umożliwić przechodzenie, ale bez utrudniania ruchu pojazdów. 

Oczywiście, należy pamiętać, że widząc pieszego na jezdni, mamy obowiązek się zatrzymać, bez względu na posiadane pierwszeństwo. 

Przejście sugerowane – ograniczenia dla pieszych

Z punktu widzenia pieszych, nowy rodzaj przejścia to tylko fizyczne ułatwienie w pokonywaniu jezdni. Zgodnie z przepisami przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

CZYTAJ TEŻ: Uważaj na pieszych – coraz więcej wypadków na pasach!

W dalszym ciągu również w obszarze zabudowanym na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest zobligowany do korzystania tylko z klasycznego przejścia dla pieszych.