1 sierpnia 2024

Ile wynosi maksymalna długość samochodu z przyczepą? Przepisy i porady

Zdjęcie: Freepik.

Ile wynosi maksymalna długość samochodu z przyczepą, jakich potrzebujesz uprawnień i jak bezpiecznie jeździć autem z przyczepą? Te wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Artykuł zawiera autopromocję.

Przyczepa lekka, hamulec najazdowy, dopuszczalna masa całkowita zestawu, nacisk na hak. To tylko niektóre z haseł, jakie padają w momencie, kiedy przymierzamy się do holowania. Okazuje się, że zanim podepniecie przyczepę do samochodu, trzeba przypomnieć sobie kilka zasad i garść przepisów.

Co będzie potrzebne do jazdy z przyczepą

I tu pojawia się najczęściej pytanie o uprawnienia i prawo jazdy. Zatem krótkie przypomnienie. Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy, czyli „B", pozwala holować przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 750 kg. Łączna waga zestawu nie może przekraczać w takim przypadku 4250 kg. Z kolei chcąc ciągnąć przyczepę większą, o dmc przekraczającym 750 kg, prawo jazdy kategorii B ma istotne ograniczenie – dopuszczalna masa całkowita pojazdu i takiego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg.

AUTOPROMOCJA – sprawdź atrakcyjne finansowanie OTOMOTO Lease.

Trzeba też pamiętać, że nie każde auto poradzi sobie z każdym typem przyczepy. Zanim skonstruujecie taki zestaw, zajrzyjcie do dokumentów obu pojazdów. W dowodzie rejestracyjnym samochodu ważne są dwie rubryki. Pierwsza to „O.1” gdzie podana jest dopuszczalna masa całkowita przyczepy hamowanej, jaką może holować dany pojazd oraz „O.2” gdzie widnieje zapis o dopuszczalnej masie całkowitej przyczepy niehamowanej, jaką można podpiąć do samochodu. Z kolei w dokumentach przyczepy trzeba zwrócić uwagę, jaka jest rzeczywista masa całkowita przyczepy.

Maksymalna długość samochodu z przyczepą

Przepisy określają dość precyzyjnie, jaką maksymalną długość może mieć zespół pojazdów. Mówi o tym art. 62 ust. 4 i 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi jedynie o najdłuższej możliwej konfiguracji składającej się z samochodu ciężarowego i naczepy. Przede wszystkim, zgodnie z przepisami zespół pojazdów może składać się najwyżej z dwóch pojazdów, jeśli jest ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny, lub z trzech pojazdów, jeśli ciągnięty przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

AUTOPROMOCJA – sprawdź atrakcyjne finansowanie OTOMOTO Lease.

Z kolei zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi łączna długość zespołu pojazdów nie może przekraczać:

18,75 m – w przypadku zespołu dwóch pojazdów,
22 m – w przypadku zespołu trzech pojazdów.
Od tej reguły są jednak dwa odstępstwa:

– długość pojazdu samochodowego i naczepy nie może przekraczać 16,5 m;
– długość zestawi składającego się z motocykla i przyczepy, motoroweru i przyczepy, roweru i przyczepy, wózka rowerowego i przyczepy, nie może przekraczać 4 m.

Maksymalne prędkości samochodów z przyczepami

Zespół pojazdów ma nie tylko ograniczenia co do masy i długości, ale także obowiązują go inne ograniczenia prędkości. Zgodnie z polskimi przepisami zespół pojazdów może jechać wolniej niż sam samochód. W zależności od rodzaju terenu auto z przyczepą może jechać z następującymi prędkościami:

  • w obszarze zabudowanym: maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów z przyczepą wynosi 50 km/h
  • poza obszarem zabudowanym: maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów z przyczepą wynosi 70 km/h na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na pozostałych (włączenie z autostradą czy trasą ekspresową)

Wymiary przyczep samochodowych

Warto pamiętać, że wymiary dotyczące samych przyczep samochodowych mogą różnić się w zależności od kraju. W Polsce wygląda to następująco:

  • długość: maksymalna długość przyczepy nie powinna przekraczać 12 metrów
  • szerokość: maksymalna szerokość przyczepy wynosi 2,55 metra
  • wysokość: maksymalna wysokość przyczepy wynosi 4 metry

Inną kwestią są wymogi dotyczące oświetlenia i oznaczenia. Zgodnie z polskim prawem przyczepy muszą być wyposażone w odpowiednie oznaczenia świetlne, w tym światła hamowania, kierunkowskazy, przeciwmgłowe, pozycyjne czy odblaskowe. Oczywiści muszą też mieć własne tablice rejestracyjne – widocznie zamieszczone, czytelne i podświetlone.

AUTOPROMOCJA – sprawdź atrakcyjne finansowanie OTOMOTO Lease.

Porady do jazdy samochodem z przyczepą

  • zwiększ odstępy: z uwagi na większą masę pojazdu z przyczepą, zwiększ odstępy między tobą a pojazdem znajdującym się przed tobą w ruchu drogowym
  • bądź ostrożny podczas skręcania: skręcanie z przyczepą wymaga większej precyzji. Zawsze wyprzedź skręt, zanim zaczniesz skręcać, zwłaszcza na wąskich uliczkach
  • uważaj na boczne podmuchy wiatru: przyczepa może być podatna na boczne podmuchy wiatru, co może prowadzić do niestabilności całego zespołu pojazdów
  • sprawdź lusterka: upewnij się, że masz dobrą widoczność w swoich lusterkach bocznych, aby monitorować ruch za i obok przyczepy. W razie potrzeby trzeba montować specjalne nakładki na lusterka
  • unikaj gwałtownego hamowania: z przyczepą droga hamowania jest znacznie dłuższa. Staraj się unikać gwałtownego hamowania, planuj swoje manewry i daj sobie dużo miejsca na zatrzymanie się
  • pamiętaj o przewożonych ładunkach: upewnij się, że ładunek w przyczepie jest odpowiednio zabezpieczony i rozmieszczony. Ważna zasada, najcięższe elementy umieszcza się blisko haka holowniczego, a lżejsze na końcu przyczepy. Nie przeciążaj też nigdy przyczepy