Limity alkoholu dla kierowców w Europie. Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w krajach europejskich?
Jazda po alkoholu nie jest dobrym pomysłem – nawet jeśli obędzie się bez wypadku, to przy kontroli trzeźwości można dostać grzywnę lub nawet stracić prawo jazdy. O ile w Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi do 0,2 promila, tak w innych państwach europejskich limity alkoholu dla kierowców mogą się różnić. W niektórych krajach jest to wręcz 0,0 promila, a więc wsiadanie „za kółko” po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu jest surowo zabronione. Ile promili można mieć za granicą? Na to i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce
W Polsce stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,1 mm w 1 dm3. Z kolei dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila. To mniej niż chociażby w Austrii czy Chorwacji, ale więcej niż w Bułgarii. O tym, ile promili można mieć w poszczególnych krajach, napiszemy w dalszej części tego artykułu.
Skupiając się na Polsce, trzeba wiedzieć, że podczas badania trzeźwości na drodze, alkomat może pokazywać różne wartości, które zdecydują o tym, czy jazda po alkoholu zostanie potraktowana jako przestępstwo, czy wykroczenie. W przypadku, gdy wartość wskazana przez alkomat podczas kontroli trzeźwości przez policję wynosi pomiędzy 0,1 a 0,25 mm w 1 dm3 wydychanego powietrza, jest to traktowane jako wykroczenie. To odpowiednik stężenia 0,2-0,5 promila we krwi.
Jeśli jednak policyjne urządzenie do pomiaru wskazuje wyższą wartość, oznacza to, że kierowca prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości. To już poważne przestępstwo. O konsekwencjach, jakie może mieć picie alkoholu i wsiadanie za kierownicę, piszemy w dalszej części tego tekstu.
Limity alkoholu w krajach europejskich
Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie różni się w zależności od polityki danego państwa. Większość z krajów europejskich dopuszcza prowadzenie pojazdów mechanicznych do 0,5 promila alkoholu we krwi.
Są państwa, które dopuszczają limit nawet do 0,8 promila! Czyli w nich można poruszać się zupełnie legalnie, podczas gdy kierowca nad Wisłą popełnia już dość poważne przestępstwo. Co ciekawe, w Irlandii przekroczenie 0,8 promila może skończyć się jedynie mandatem do 5 tys. euro. Tylko w skrajnych przypadkach grozi w takiej sytuacji pół roku więzienia.
Należy jednak pamiętać, że u naszych południowych sąsiadów (Czechy i Słowacja) prawo jest wyjątkowo rygorystyczne. W organizmie kierowcy nie może znajdować się nawet śladowa ilość alkoholu. Warto zdawać sobie sprawę z tych różnic. Szczególnie wybierając się na wakacje w Europie i odwiedzając nawet te państwa, które uchodzą w wielu kwestiach za bardziej liberalne.
Limity alkoholu mogą zależeć od wieku, stażu czy rodzaju pojazdu
Choć w naszym kraju często posługujemy się dwoma limitami – czyli 0,2 i 0,5 promila – dozwolony limit jest jeden i wynosi do 0,2 promila. Wspomniane progi mają znaczenie z punktu widzenia kary, jaką poniesiemy w przypadku złapania przez policję. Jednak w obu przypadkach stracimy prawo jazdy.
Tymczasem w wielu krajach dopuszczalne stężenie może zależeć od stażu za kierownicą czy rodzaju pojazdu. Tak jest np. u naszych zachodnich sąsiadów. O ile w Niemczech dość liberalnie podchodzi się do doświadczonych kierowców, to w przypadku tych młodych lub prowadzących pojazdy ciężarowe obowiązuje zasada „zero alkoholu".
Limity dla kierowców zawodowych
Kierowca zawodowy powinien świecić przykładem na drodze. Większość krajów europejskich ustanawia dodatkowe restrykcje związane z prowadzeniem „na podwójnym gazie” w przypadku osób, które w ten sposób zarabiają na życie (jak taksówkarze czy kierowcy ciężarówek). Muszą one pamiętać, że limity dopuszczalnej przez prawo zawartości alkoholu we krwi są dla nich najczęściej niższe.
W Austrii, Szwajcarii i Irlandii w takim przypadku dopuszczalne promile to 0,1. W Belgii, Grecji, Portugalii, Luksemburgu i na Cyprze – 0,2. W Hiszpanii – 0,3 promila we krwi, natomiast w Chorwacji, Niemczech, Słowenii, we Włoszech i na Litwie – 0,0. Ciekawym przykładem jest Francja, w której limit dla kierowców zawodowych wynosi 0,5 promila. Jednak zasada ta nie dotyczy kierowców autokarów i autobusów, którzy nie mogą przekroczyć 0,2 promila.
W pozostałych krajach Europy wartość dla kierowców zawodowych jest taka sama jak dla wszystkich innych (między innymi 0,8 promila w Wielkiej Brytanii i 0,0 na Węgrzech). Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mówimy o kierowcach początkujących, którzy nie mogą pochwalić się długim stażem na drodze.
Limity dla kierowców początkujących
Ograniczone zaufanie społeczne do nowych kierowców sprawia, że muszą oni uważać jeszcze bardziej, jeśli chcą prowadzić pojazdy mechaniczne po spożyciu alkoholu. W Austrii i we Włoszech osoby posiadające uprawnienia do jazdy krócej niż dwa lata nie mogą przekroczyć 0,1 promila alkoholu we krwi (podobna wartość obowiązuje posiadaczy próbnego prawa jazdy w Szwajcarii).
Bardziej restrykcyjne przepisy stosowane są w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Słowenii czy na Litwie, gdzie stężenie alkoholu we krwi u niedoświadczonego kierowcy nie może przekroczyć 0,0 promila. W Niemczech wartość ta dotyczy również kierowców poniżej 21. roku życia. Inaczej jest natomiast w Hiszpanii, gdzie dopuszcza się prowadzenie auta przy 0,3 promila. Z kolei w Szwecji, Portugalii, Polsce, Norwegii i Łotwie jest to do 0,2 promila. W Danii i Wielkiej Brytanii wartość dla wszystkich kierowców, niezależnie od tego, jak długo prowadzą auta, wynosi 0,5 promila.
Dopuszczalne stężenie alkoholu – sprawdź obowiązujące limity
Wybierasz się autem za granicę lub planujesz tam wypożyczyć pojazd? Sprawdź, ile możesz wypić. Opracowanie na podstawie oficjalnej strony internetowej Unii Europejskiej.
CZYTAJ TEŻ: Po alkoholu prawo jazdy stracisz nie tylko w samochodzie
- Austria – 0,5 promila. Kierowcy początkujący (posiadający prawo jazdy krócej niż trzy lata) oraz zawodowi – 0,1 promila
- Belgia – 0,5 promila. Kierowcy zawodowi – 0,1 promila
- Bułgaria – 0,5 promila
- Chorwacja – 0,5 promila. Kierowcy początkujący i zawodowi – 0,0 promili
- Cypr – 0,5 promila. Kierowcy początkujący (posiadający prawo jazdy krócej niż trzy lata) oraz osoby prowadzące motorowery, motory, trójkołowce i czterokołowce lub kierowcy zawodowi – 0,2 promila
- Czechy – 0,0 promili
- Dania – 0,5 promila
- Estonia – 0,2 promila
- Finlandia – 0,2 promila
- Francja – 0,5 promila. Kierowcy początkujący oraz ci zawodowi prowadzący autobusy i autokary – 0,2 promila
- Grecja – 0,5 promila. Kierowcy początkujący, zawodowi oraz prowadzący motorowery i motocykle – 0,2 promila
- Hiszpania – 0,5 promila. Kierowcy początkujący oraz zawodowi 0,3 promila. Kierowcy niepełnoletni – 0,0 promili
- Irlandia – 0,5 promila. Kierowcy początkujący – 0,2 promila
- Liechtenstein – 0,8 promila. Kierowcy zawodowi mają również limit 0,8 promila, ale obowiązuje ich zakaz picia alkoholu w godzinach pracy oraz na 6 godzin przed rozpoczęciem pracy
- Litwa – 0,4 promila. Kierowcy zawodowi i początkujący (posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata) oraz osoby prowadzące motorowery, motory, trójkołowce i czterokołowce – 0,0 promili
- Luksemburg – 0,5 promila. Kierowcy początkujący oraz zawodowi – 0,2 promila
- Łotwa – 0,5 promila. Kierowcy początkujący – 0,2 promila
- Malta – 0,5 promila
- Niderlandy – 0,5 promila. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż pięć lat – 0,2 promila
- Niemcy – 0,5 promila (powyżej 1,1 promila jest to przestępstwo). Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata i którzy nie przekroczyli 21 roku życia oraz zawodowi – 0,0 promila
- Norwegia – 0,2 promila. Kierowców zawodowych również obowiązuje limit 0,2 promila, nie mogą jednak spożywać alkoholu w godzinach pracy oraz na 8 godzin przed jej rozpoczęciem
- Portugalia – 0,5 promila. Kierowcy początkujący oraz zawodowi – 0,2 promila
- Rumunia – 0,0 promili
- Szwajcaria – 0,5 promila. Kierowcy początkujący oraz zawodowi – 0,1 promila
- Szwecja – 0,2 promila
- Słowacja – 0,0 promili
- Słowenia – 0,5 promila (0,24 mg/l). Kierowcy początkujący oraz zawodowi lub testujący auta autonomiczne – 0,0 promili
- Węgry – 0,0 promili
- Włochy – 0,5 promila. Kierowcy początkujący i zawodowi – 0,0 promili
- Wielka Brytania – 0,8 promila (w Szkocji limit jest obniżony do 0,5 promila)
Co grozi za jazdę po alkoholu?
Według statystyk średnio aż 263 kierowców każdego dnia prowadzi pojazdy na „podwójnym gazie”. Badania pokazują, że prowadzenie samochodu przy zawartości 0,5 promila alkoholu we krwi zwiększa ryzyko wypadku nawet czterokrotnie. Poziom 0,8 promila (a więc dopuszczalny choćby w Wielkiej Brytanii) to już dziesięciokrotnie większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji drogowej.
Czego może się spodziewać pijany kierowca po zatrzymaniu przez policję? W Polsce za prowadzenie pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu do 30 dni lub grzywna – od 2500 do 30 000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. W krajach europejskich grzywna waha się od około 100 euro (Chorwacja) do nawet ponad 500 euro (Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Włochy), często oscylując jednak wokół 170 euro (np. Belgia) lub 300 euro (np. Austria, Słowenia).
Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie – podsumowanie
Prowadzenie pojazdów mechanicznych, takich jak samochody czy motocykle, po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu może wiązać się z wieloma poważnymi konsekwencjami. Poszczególne państwa europejskie stosują różne zasady względem dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi i w wydychanym powietrzu. Większość krajów akceptuje do 0,5 promila, jednak są i takie, które nie tolerują nawet najmniejszej obecności alkoholu w organizmie podczas prowadzenia pojazdu. Wartości te są również często inne dla kierowców zawodowych i mniej doświadczonych. Każde państwo indywidualnie ustala wysokość kary pieniężnej za złamanie przepisów związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem.
FAQ
Ile można mieć promili w wydychanym powietrzu, a ile we krwi?
Dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu różni się w zależności od kraju. W Polsce jest to do 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza. Wartość ta przekłada się na 0,2 promila alkoholu we krwi (stężenie alkoholu we krwi jest zazwyczaj około dwukrotnie większe niż w wydychanym powietrzu).
Jakie limity alkoholu obowiązują w większości państw europejskich?
Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie oscyluje pomiędzy 0,0 a 0,8 promila we krwi. Większość krajów europejskich toleruje 0,5 promila. Bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po alkoholu obowiązuje m.in. w Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech. Z kolei Wielka Brytania, Malta i Liechtenstein przodują w tolerancyjnym podejściu do prowadzenia po spożyciu alkoholu.