10 czerwca 2024

W Polsce bez dokumentów. Za granicę zabierz prawo jazdy i dowód rejestracyjny!

granica Słowacja Polska
Zdjęcie: GettyImages.

Od początku czerwca zniknęła ostatnia przeszkoda, która zmuszała kierowców do wożenia dokumentów w samochodzie. Mimo że Ministerstwo Cyfryzacji zachęcało do korzystania z wirtualnego dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy w aplikacji, to nie zawsze była możliwa jazda bez dokumentów. Teraz rzeczywiście można je schować w domowej szufladzie. Z niej trzeba będzie je wyjąć tylko wyjątkowo.

Bez dokumentów u diagnosty

Przypominamy, że od początku czerwca zlikwidowany został obowiązek okazywania dowodu rejestracyjnego u diagnosty. Co prawda już od października 2018 r. nie trzeba mieć dokumentu pojazdu podczas kontroli drogowej, ale ta zasada nie dotyczyła Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). W końcu się udało. Teraz również podczas przeglądu technicznego nie jest wymagany dowód rejestracyjny.

Przy okazji został zlikwidowany kolejny problem. Na stacji kontroli pojazdów można było odzyskać dowód rejestracyjny, ale tylko ten zatrzymany wirtualnie, np. przez policjanta. Jeśli jednak odebrał go diagnosta, auto musiało przejść pozytywnie badanie, a następnie kierowca musiał zgłosić się do wydziału komunikacji. Teraz wszystko odbywa się wirtualnie – zarówno zwrot, jak i zatrzymanie.


Jednak likwidacja kolejnych barier związanych z dokumentami ma też swoją ciemną stronę. Kierowcy zapominają, że w pewnych sytuacjach muszą mieć fizyczne prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Te w aplikacji mObywatel nie zawsze są wystarczające.

Bez dokumentów w wydziale komunikacji nic nie załatwisz

Co prawda można wyrobić wtórnik prawa jazdy bez wizyty w urzędzie, ale nie wszystkie sprawy załatwimy zdalnie. W takim przypadku urzędnik będzie wymagał od nas fizycznego dokumentu. Jeśli więc chcemy przerejestrować auto lub dokonać wpisu „HAK" lub „LPG" – zabierzmy ze sobą dowód rejestracyjny.

CZYTAJ TEŻ: Nie odbierzesz prawa jazdy zatrzymanego za prędkość, będziesz miał kłopoty przez brak uprawnień

Oczywiście dokumenty pojazdu będą również potrzebne przy sprzedaży pojazdu. Te trzeba przekazać nowemu nabywcy.

Za granicę zabierz dokumenty

Osoby, które zamierzają wyjechać swoim autem za granicę lub też wypożyczyć w innym kraju samochód, muszą pamiętać o zabraniu fizycznego dokumentu prawa jazdy. Pamiętajmy, że tylko nasze służby mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a aplikacja mObywatel nie jest formalnym dokumentem. To oznacza, że przy przekraczaniu granicy trzeba mieć tradycyjny dokument tożsamości (dowód lub paszport), a w przypadku kierowcy również prawo jazdy oraz papierowy dowód rejestracyjny i OC.