24 stycznia 2024

⁠⁠Nie tylko za jazdę po alkoholu. Za co jeszcze można stracić samochód?

policjant-samochód-kierowca-zatrzymanie
Zdjęcie: Gettyimages

Nieodebranie pojazdu z parkingu po odholowaniu, czy zaległość podatkowa – sprawdź za co może być zarekwirowany pojazd.

Już w marcu w życie wejdą przepisy, które pozwolą zabierać auta nietrzeźwym kierowcom. Przypomnijmy, pojazd obligatoryjnie przejmie Skarb Państwa już po przekroczeniu progu 0,5 promila alkoholu, ale tylko w przypadku kierowców recydywistów (skazanych poprzednio za jazdę po pijanemu).

Próg nieco wyższy, bo ponad 1 promil, będzie powodował przepadek auta, jeśli kierujący nim sprawca spowoduje wypadek. Przepisy są najmniej uciążliwe dla osób, które pierwszy raz wsiadły za kierownicę po alkoholu i nie doprowadziły do zdarzenia na drodze, np. wypadku, a zostali złapani w innych okolicznościach, choćby podczas rutynowej kontroli. W tej sytuacji prawo przewiduje zabranie auta dla osoby, która „wydmucha" nie mniej niż 1,5 promila. Po wyroku sądu, samochód trafi na licytację. 

Należy jednak pamiętać, że już obecnie właściciel pojazdu może mieć problem. Nie musi to być przepadek, czasem jest to jedynie czasowe zajęcie. Oto w jakich sytuacjach stracisz samochód.

Powiat zabiera pojazdy nielegalnie parkujące

Samochód może trafić na parking strzeżony z kilku powodów. Najczęściej dotyczy to nieprawidłowego parkowania, ale również jazdy bez uprawnień, jazdy po pijanemu, czy też w przypadku poważnej niesprawności technicznej auta. W każdym z tych przypadków nieodebranie pojazdu z parkingu w ciągu 3 miesięcy od dnia jego usunięcia z drogi spowoduje, że starosta wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu. Co się dzieje z takim pojazdem? Samorząd sprzedaje auto innej osobie lub je złomuje. Uwaga! Właściciel, który stracił pojazd musi pokryć koszty za usunięcie, przechowywanie, oszacowanie, sprzedaż lub złomowanie.

Stracisz porzucony samochód

Jeszcze łatwiej stracić tzw. wrak. Zgodnie z przepisami, jeśli pojazd pozostawimy bez tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na nieużywanie, służby mogą go usunąć z drogi. Nieodebranie auta w ciągu 6 miesięcy od dnia jego usunięcia skutkuje uznaniem go za porzucony z zamiarem wyzbycia się, a sam pojazd przechodzi na własność gminy z mocy ustawy. Koszty usunięcia pojazdu są egzekwowane od jego właściciela w drodze postępowania cywilnego. W tym przypadku najczęściej auta są złomowane, ponieważ nie przedstawiają większej wartości.

Przejęcie za zaległe podatki

Licytacja to surowa dolegliwość dla osób zalegających z płatnościami wobec fiskusa. W przypadku nieuregulowania zobowiązań podatkowych, urząd skarbowy może skonfiskować nasz majątek, również samochód. Uwaga! Dług wobec urzędu skarbowego czy celnego nie musi dotyczyć zajętego pojazdu.

Odebranie auta za długi

Komornik sądowy może także zająć pojazd w związku z niespłaconymi długami lub innymi zaległościami finansowymi. Konieczne jest uzyskanie nakazu zapłaty przez sąd w ramach postępowania cywilnego. W przypadku braku spłaty zobowiązań, komornik może przejąć pojazd i wystawić go na aukcji.

Pojazd jest również zajmowany w przypadku, gdy jest on przedmiotem zastawu. Należy jednak pamiętać, że brak wiedzy nowego nabywcy o zastawie czy zajęciu komorniczym nie uniemożliwia odebrania pojazdu, ale może stanowić szansę na zatrzymanie procesu egzekucyjnego. 

Zajęcie auta wykorzystanego do przemytu

Samo posiadanie samochodu wykorzystywanego do przewozu narkotyków, przemytu lub transportu przedmiotów pochodzących z kradzieży nie jest wystarczającym powodem do skonfiskowania mienia. Niemniej jednak, jeśli pojazd został specjalnie dostosowany do celów przestępczych, np. posiada ukryte schowki, uznawany jest za narzędzie przestępstwa. W tym przypadku podlega obowiązkowej konfiskacji, decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.

Stracisz samochód nabyty nielegalnie

Jeżeli nabędziemy pojazd w dobrej wierze od pasera lub osoby, która nie była uprawniona do jego sprzedaży, mamy prawo żądać unieważnienia umowy i zwrotu środków. Mimo tego samochód będzie zarekwirowany i wróci do prawowitego właściciela.

Wojsko może rekwirować pojazdy

Choć jest to scenariusz mało prawdopodobny, wojsko regularnie aktualizuje rejestry pojazdów. Interesują ich te, które mogą użyć nie tylko w czasie wojny, ale również w przypadku klęsk żywiołowych, manewrów wojskowych czy ćwiczeń związanych z ogólną samoobroną. Jeśli samochód zostanie zarejestrowany w ewidencji, armia może wysyłać „wezwanie do wykonania świadczenia rzeczowego na rzecz obrony".

W takim przypadku właściciel pojazdu musi dostarczyć go w określone miejsce o wyznaczonej godzinie, bez możliwości odwołania. Samochód powinien być przekazany w jak najlepszym stanie, z pełnym bakiem paliwa. Właścicielowi pojazdu przejętego przez armię przysługuje ryczałt za każdą rozpoczętą dobę w wysokości 300 zł. Wojsko zobowiązane jest również pokryć koszty zużytego paliwa. Dodatkowo, w razie uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, przysługuje nam odszkodowanie, które wypłaca jednostka wojskowa wykorzystująca pojazd.

Stracisz samochód służący do popełnienia przestępstwa drogowego

Mimo że stosowanie tego zapisu kodeksu karnego jest dość rzadkie dotyczy to sytuacji, gdy kierowca świadomie podejmuje ryzykowne zachowanie, które może prowadzić do śmierci innej osoby na drodze. W efekcie takiego postępowania oprócz kary więzienia, rekwirowane jest także mienie. W tym przypadku pojazd użyty do popełnienia przestępstwa.