Zmiana ubezpieczyciela – wypowiedzenie OC. Na jakie pułapki trzeba uważać?
Rozstanie z obecnym ubezpieczycielem może być łatwe, jeśli znasz zasady postępowania. Zobacz, kiedy i jak złożyć wypowiedzenie OC, aby uniknąć pułapek.
Znalezienie lepszej oferty, sprzedaż pojazdu, jego utrata lub zezłomowanie – zanim złożysz wypowiedzenie OC i wykupisz nowe ubezpieczenie, pamiętaj o kilku pułapkach. Polisa OC, zwykle zawierana jest na rok, poza nielicznymi przypadkami (np. kradzież lub złomowanie) nie może zostać rozwiązana. Jeśli np. w połowie trwania umowy znajdziemy tańszego ubezpieczyciela, nie warto od razu kupować u niego polisy. Powód? Będziemy mieli podwójne OC, czyli zapłacimy za dwie polisy.
Jeśli jednak umowa nam się kończy i znaleźliśmy tańszą ofertę, warto z niej skorzystać. Uwaga! O tym zapomina wiele osób. Najpóźniej na dzień przed końcem wygaśnięcia polisy, trzeba poinformować ubezpieczyciela, że nie będziemy korzystali już z jego usług i kupić nową polisę. Przerwa w ubezpieczeniu, może być dość kosztowna. W tym przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na nas karę. Już za jeden dzień bez obowiązkowej ochrony właściciel auta osobowego płaci 1700 zł. Jeśli zostaniemy bez polisy przez ponad dwa tygodnie, kwota ta rośnie do prawie 8500 zł!
Wypowiedzenie OC – kiedy można złożyć?
Nieważne jaki jest powód wypowiedzenia OC komunikacyjnego. Pamiętaj, że konieczne jest przestrzeganie przepisów. Rozwiązanie umowy jest możliwe tylko w określonych sytuacjach, dlatego warto być świadomym, kiedy i jak można podjąć tę decyzję.
Wypowiedzenie OC z końcem umowy
Standardowa polisa OC trwa 12 miesięcy. Możesz zmienić firmę (wypowiedzieć dotychczasową umowę) najpóźniej na jeden dzień przed końcem OC. Jeśli zrobisz to zbyt późno, polisa odnowi się na kolejny rok. Pamiętaj! Jeśli rozwiążesz umowę, kup polisę w innej firmie, aby zachować ciągłość obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Wypowiedzenie OC po wyrejestrowaniu auta
Jeśli pojazd zostanie sprzedany za granicę, skradziony, ulegnie trwałemu zniszczeniu (np. w wyniku pożaru) lub zostanie złomowany, musi być wyrejestrowany, co jest równoznaczne z wygaśnięciem umowy. Trzeba jednak poinformować ubezpieczyciela o zakończeniu umowy oraz przedstawić mu dokumenty poświadczające fakt wyrejestrowania auta. Warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ za każdy dzień po ustaniu ochrony, liczony od momentu złożenia wniosku, przysługuje zwrot składki.
Wypowiedzenie OC po zakupie samochodu
Kupując używany samochód, przejmujesz również jego polisę OC (oczywiście jeśli auto ją posiada). Możesz z niej korzystać do końca okresu, na jaki została zawarta, lub zrezygnować w dowolnym momencie. Pamiętaj, że po przejęciu polisy ubezpieczyciel ma prawo rekalkulować składkę. Ponadto ubezpieczenie zakupione przez poprzedniego właściciela nie odnawia się automatycznie!
Wypowiedzenie OC po sprzedaży pojazdu
Formalnie sprzedając samochód, nie masz możliwości rozwiązania polisy OC i odzyskania pieniędzy za ubezpieczenie OC. Istnieje jednak obowiązek powiadomienia zakładu ubezpieczeń o nowym właścicielu auta. Zwrot składki przysługuje tylko w przypadku, gdy nabywca zrezygnuje z przejętego OC, nie musi jednak tego robić. Właściciele aut mają na to jednak sposoby. Oprócz umowy sprzedaży warto przygotować dla nabywcy wypowiedzenie polisy OC. Następnie poprosić go o podpis i dostarczyć dokument do ubezpieczyciela. W tym przypadku firma odda niewykorzystaną część składki.
Uwaga! Jeśli nowy właściciel zapomni, że podpisał taki dokument i nie wykupi nowej polisy, pozostaje bez obowiązkowego ubezpieczenia, czym naraża się na spore wydatki.
Wypowiedzenie OC przy podwójnej polisie
Jeśli zapomnimy złożeniu wypowiedzenia lub zrobimy to zbyt późno, ubezpieczyciel automatycznie odnowi OC na kolejny rok. W tym przypadku będziemy mieli zatem dwa obowiązkowe ubezpieczenia. Na szczęście w takim przypadku możemy zrezygnować z polisy, która została odnowiona. Można to zrobić w każdym momencie, jednak warto się pośpieszyć, bo za czas świadczonej ochrony trzeba zapłacić.
CZYTAJ TEŻ: Umowa kupna-sprzedaży samochodu używanego
Jak skutecznie rozwiązać umowę
Najlepiej wejść na stronę internetową danego ubezpieczyciela i tam znaleźć informację w jaki sposób rozwiązać umowę. Większość firm ma gotowe wnioski, które można wysłać bezpośrednio poprzez stronę internetową, ewentualnie pocztą elektroniczną lub też ostatecznie wydrukować i wysłać przesyłkę listowną (w przypadku Poczty Polskiej, data stempla jest datą wpłynięcia wniosku, jeśli korzystamy z firm kurierskich, decyduje data fizycznego dostarczenia listu). Jeśli akurat dany ubezpieczyciel nie oferuje takiego udogodnienia, można znaleźć wniosek z innej firmy (konieczna będzie zmiana nagłówka z nazwą firmy) i przesłać go pod właściwy adres. Zwykle wystarczy podać podstawowe dane:
- numer polisy
- imię i nazwisko właściciela pojazdu
- adres korespondencyjny
- dane samochodu
Korzystając z wniosku, trzeba dokładnie sprawdzić, czy dotyczy on naszego powodu wypowiedzenia polisy OC, ponieważ w zależności od przypadku jest inna podstawa prawna.