11 stycznia 2024

Polska jak USA pod względem rozwoju elektromobilności? Wyniki badania

elektromobilność

W najnowszej odsłonie „Przewodnika mobilności 2023” firma Ayvens, zajmująca się m.in. usługami leasingowymi, przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Liderem zestawienia jest Norwegia, przed Austrią i Holandią. Polska – z widokami na awans

Raport firmy Ayvens, powstałej w wyniku połączenia ALD Automotive i LeasePlan, obejmuje kluczowe aspekty, takie jak: poziom sprzedaży aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, dostępność i różnorodność oferty samochodów.

Najlepiej przygotowane do elektromobilnej transformacji pozostają Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący (w ostatniej grupie państw).

Znajdujemy się więc wśród krajów, w których „przeszkody związane z ładowaniem, przystępnością cenową i dostępnością są nadal trudne do pokonania”. Jednak uwaga! Brakuje nam już tylko 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii – informuje portal elektromobilni.pl.

Przewodnik mobilności 2023: szansa na poprawę

Być może jeszcze w tym roku przeskoczymy kolejny szczebel. Impulsem może być choćby rozszerzenie programu „Mój elektryk”. Badanie uwzględnia bowiem zachęty i dotacje rządowe oraz porównuje różnice w całkowitym koszcie posiadania pojazdów elektrycznych i z silnikiem spalinowym.

Przewodnik mobilności 2023 mierzy również przyjazność dla środowiska sieci elektroenergetycznej w danym kraju, przyznając wyższy wynik tym rynkom, które korzystają z większego udziału energii odnawialnej i mają niższą emisję dwutlenku węgla (TUTAJ poznasz najlepsze auta na prąd pod względem ładowania).

Ayvens posiada jedną z największych na świecie (jeśli nie największą) flotę aut z napędem elektrycznym – blisko 430 000 (ogółem ma ich ponad 3,4 mln). Firma, bazując na analizie różnych czynników, dzieli badane kraje na trzy kategorie: elektrycznie „zaawansowane”, „rozwijające się” i „wschodzące”.

Odzwierciedlają one trzy poziomy dojrzałości w kontekście gotowości do korzystania z pojazdów elektrycznych. 11 spośród 46 badanych krajów zostało uznanych za zaawansowane pod względem elektryfikacji. W czołówce znajdują się wspomniane Norwegia, Austria i Holandia. Do tej kategorii, ze względu na szeroką obecność pojazdów elektrycznych i korzystne warunki do dalszej elektryfikacji, zakwalifikowano także Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Luksemburg, Szwecję i Wielką Brytanię (TUTAJ dowiesz się, od czego zależy szybkość ładowania).

Z kolei kraje, takie jak Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Japonia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i Tajlandia znalazły się w kategorii krajów rozwijających się. Wiele z tych państw jest obecnie w okresie przejściowym. Przykładem Portugalia (57 punktów), Szwajcaria (54 punkty) i Irlandia (51 punktów). Czynią one znaczne postępy i zmniejszają dystans do krajów rozwiniętych. Do tej kategorii aspiruje właśnie Polska.

Polska jak USA

„Ocena Polski w rankingu poprawiła się w kategorii badającej wielkość i udział sprzedaży elektryków oraz w konkurencyjności kosztowej (TCO) pojazdów elektrycznych, zyskując, odpowiednio, 2 i 11 punktów. Polsce, aby zostać uznaną za kraj rozwijający się, zabrakło tylko 1 punktu. Jesteśmy zatem na dobrej drodze, ale wciąż na jej początku. Poprawa i rozbudowa infrastruktury ładowania oraz zachęty finansowe, takie jak ulgi podatkowe czy preferencyjne regulacje, powinny być kontynuowane i dalej rozwijane" – dodaje Maciej Arwaj, dyrektor handlowy ALD Automotive/ LeasePlan w Polsce.

W „polskiej” kategorii znalazły się także Australia, Kanada, Chorwacja, Czechy, Estonia, Indie, Łotwa, Litwa, Słowacja, Słowenia, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i … Stany Zjednoczone. Wszystkie te kraje czekają dalsze inwestycje, które pomogą dorównać bardziej rozwiniętym rynkom.

„Wyniki naszego badania z tego roku są szczególnie interesujące w świetle znaczącego wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych na świecie, który przyspieszył w 2022 i w pierwszej połowie 2023 r. Chociaż nadal istnieją pewne bariery, coraz więcej firm decyduje się nie czekać i już teraz z powodzeniem inwestuje w elektromobilność, przecierając tym samym drogę dla innych firm" – mówi Arwaj (TUTAJ przeczytasz o zużyciu prądu).

Przewodnik mobilności 2023: kiedy awans?

„Teraz pytanie nie dotyczy już „czy” nastąpi elektryfikacja, lecz „jak szybko”, zwłaszcza że branża stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak szybka ewolucja technologiczna i rosnące koszty energii. Wyniki Mobility Guide ukazują pozytywny trend w kierunku poprawy efektywności ekonomicznej pojazdów elektrycznych w kilku krajach, w tym Polsce, Hiszpanii, Belgii, Irlandii i Włoszech. Obniżenie całkowitych kosztów eksploatacji pojazdów elektrycznych (TCO) sprawia, że stają się one coraz atrakcyjniejszą alternatywną dla samochodów spalinowych" – kończy Arwaj.

Istotnym aspektem wynikającym z przedstawionego zestawienia jest to, że użytkowanie elektryka jest obecnie tańsze niż jego spalinowego odpowiednika w kilku krajach europejskich, w tym we Francji, Belgii, Austrii i Norwegii. To kluczowy czynnik dla rozwój przemysłu motoryzacyjnego i dla przedsiębiorstw, które chcą przejść na bardziej zrównoważone praktyki. Wydaje się więc, że wzrost sprzedaży elektryków i niższe TCO pojazdów elektrycznych tylko potwierdza nadejście „ery elektryfikacji”.