Akumulator samochodowy – jak długą ma żywotność?
Akumulator samochodowy, podobnie jak inne podzespoły, nie jest wieczny i ma ograniczoną żywotność. A to oznacza, że wcześniej czy później trzeba będzie go wymienić. Podpowiadamy kiedy.
Jak długo powinien wytrzymać akumulator samochodowy? Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, a w wielu przypadkach jego trwałość okazuje się krótsza niż można by oczekiwać. Przyjmuje się jednak, że średnio po 3-4 latach może się pojawić konieczność wymienienia akumulatora na nowy.
Dlatego po tym czasie warto systematycznie kontrolować napięcie akumulatora samochdowego. Jeśli jest on w dobrym stanie, napięcie powinno wynosić pomiędzy 12,4 a 12,9V przy wyłączonym silniku. Niższe wartości nie muszą oznaczać, że akumulator jest uszkodzony. Być może rozładował go układ elektryczny samochodu. Może to być również oznaką problemów z alternatorem.
Gdy napięcie spadnie poniżej 9,5V oznacza to, że potrzebny jest już nowy akumulator samochodowy.
Co skraca żywotność akumulatora samochodowego?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na żywotność akumulatora samochodowego. Mimo że problem z akumulatorem często dotyka nas jesienią lub zimą, a więc w miesiącach, gdy na dworze robi się zimno, jego największym wrogiem jest… ciepło.
Gorące temperatury powodują odparowanie płynów wewnątrz akumulatora samochodowego oraz wewnętrzne uszkodzenia. Może to nastąpić zarówno podczas jazdy, jak i po zaparkowaniu auta.
Dlatego zaleca się, aby kierowcy, którzy mieszkają w ciepłym klimacie, akumulator poddali pierwszym testom już po 2 latach użytkowania. W naszych warunkach można poczekać do 4 lat, a następnie sprawdzać go co rok.
I choć problemy z akumulatorem ujawniają się, gdy temperatura spada poniżej zera, dzieje się tak, ponieważ został on osłabiony przez upały minionego lata. W takich warunkach rozrusznik potrzebuje więcej prądu, aby obrócić zimny silnik, w którym znajduje się zagęszczony olej (TUTAJ przeczytasz jak wydłużyć życie akumulatora w aucie na prąd).
Poza na tym na żywotność akumulatora wpływają również bezczynność oraz sposób użytkowania samochodu. Jeśli jeździsz głównie na krótkich odcinkach, zużywa się on szybciej. Podobnie dzieje się, gdy zdarza ci się korzystać z auta przy wyłączonym silniku (radio, nawigacja, włączone światło wewnątrz) oraz pozostawiać kluczyk w stacyjce, gdy pojazd znajduje się w garażu.
Wtedy musisz się liczyć z tym, że akumulator będzie zużywał się szybciej.
Objawy zużycia akumulatora samochodowego
Świeci się kontrolka silnika
Lampka kontrolna silnika może oznaczać niemal wszystko, w tym to, że akumulator jest na wyczerpaniu.
Silnik wolno się uruchamia
Powolny, trudny rozruch silnika oznacza, że akumulator jest na wyczerpaniu. Z czasem elementy akumulatora zużywają się, przez co stają się mniej efektywne. To powoduje, że akumulator będzie potrzebował więcej czasu, aby wytworzyć ładunek dla rozrusznika, a ty będziesz musiał poczekać kilka dodatkowych sekund, aby silnik uruchomił się.
Przyciemnione światła
Akumulator zasila wszystkie urządzenia elektroniczne w samochodzie. Jeśli więc radio, podgrzewane fotele, czy komputer na desce rozdzielczej wydają się nie działać równie dobrze jak zazwyczaj, to klasyczny znak, że akumulator samochodowy nie jest w optymalnej kondycji.
Skorodowane złącze akumulatora
Biała i popielata substancja na klemach akumulatora mogą prowadzić do problemów z napięciem oraz sprawiać kłopoty z uruchomieniem pojazdu.
Zapach czegoś zgniłego
Gdy spod maski czuć zapach przypominający zgniłe jajo kurze, może być to znakiem, że akumulator samochodowy jest nieszczelny. Wyciek gazu może być spowodowany uszkodzeniem akumulatora lub wewnętrznym zwarciem (TUTAJ przeczytasz o ładowaniu akumulatora w aucie na prąd).
Zniekształcona obudowa akumulatora
Narażenie na ekstremalne ciepło lub zimno może spowodować puchnięcie i pękanie obudowy akumulatora. Jeśli ma ona kształt inny niż prostokątny, są duże szanse, że akumulator nie będzie działał prawidłowo.