Napięcie akumulatora – jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora i jak je sprawdzić?
Rozładowany akumulator może unieruchomić samochód na dobre, i to w najmniej spodziewanym momencie. W naszym przewodniku podpowiadamy, jakie jest właściwe napięcie akumulatora, jak je sprawdzić, co może być przyczyną rozładowywania się akumulatora oraz jak ładować go w prawidłowy sposób.
Nie musisz być mechanikiem, aby sprawdzić napięcie akumulatora samochodowego. Najlepiej mieć do tego odpowiednie narzędzie, zwane mutlimetrem, jednak problem z akumulatorem możesz wykryć również bez tego.
Dlaczego warto regularnie sprawdzać napięcie akumulatora? To proste – wykonywanie tej czynności może ci pomóc wykryć wszelkie problemy z akumulatorem zanim utkniesz gdzieś na dobre.
Jak sprawdzić napięcie akumulatora?
Do sprawdzenia napięcia akumulatora samochodowego najlepiej wykorzystać multimetr. Jest on niedrogi – najtańszy miernik można nabyć już za nieco ponad 20 zł.
Jak sprawdzić napięcie krok po kroku?
- wyłącz samochód: upewnij się, że zarówno zapłon, jak i reflektory są wyłączone. Następnie otwórz maskę i znajdź akumulator samochodowy
- ustaw multimetr: każde narzędzie jest nieco inne, ale aby sprawdzić akumulator samochodowy należy ustawić multimetr na napięcie stałe. Jeśli jest dostępny zakres napięcia, ustaw go na 20V
- podłącz sondy: najpierw podłącz czerwony/dodatni przewód do czerwonego/dodatniego bieguna akumulatora. Następnie podłącz czarny/ujemny do czarnego/ujemnego bieguna akumulatora. Jeśli podłączysz na odwrót, uzyskasz ujemny odczyt
- sprawdź napięcie: napięcie akumulatora samochodowego w dobrym stanie powinno wynosić pomiędzy 12,4 a 12,9V, gdy samochód jest wyłączony. Niższe wartości nie muszą oznaczać, że akumulator jest uszkodzony. Być może rozładował go układ elektryczny samochodu. Może też wskazywać na problem z alternatorem
- wykonaj test obciążeniowy: kolejnym krokiem w ustaleniu, czy akumulator jest uszkodzony, jest wykonanie próby obciążeniowej. Poproś znajomego o uruchomienie samochodu, a sam obserwuj napięcie na multimetrze. Powinno ono spaść nie więcej niż o dwa wolty, gdy silnik pracuje na biegu jałowym. Jeśli napięcie spadnie jeszcze bardziej lub poniżej 9,5 V, oznacza to, że potrzebny jest nowy akumulator
Ponadto, gdy silnik pracuje, akumulator powinien być ładowany przez alternator. W związku z tym na wolnych obrotach multimetr powinien wskazywać napięcie pomiędzy 13,7 a 14,5V. Jeśli wartość ta wykracza poza ten zakres, należy sprawdzić alternator.
Co jeśli nie masz multimetru?
Jeśli nie masz multimetru, nie będziesz w stanie dokładnie przetestować napięcia akumulatora samochodowego. Można jednak wykonać pewne czynności, aby sprawdzić stan akumulatora. Przy wyłączonym silniku włącz reflektory, a następnie poproś znajomego o uruchomienie samochodu.
Następnie obserwuj reflektory w miarę włączania się silnika. Jeśli stracą jasność podczas uruchamiania, może to oznaczać, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany (TUTAJ przeczytasz jak wydłużyć żywotność akumulatora w pojazdach na prąd).
Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora?
W pełni naładowane akumulatory samochodowe powinny mieć napięcie 12,4V lub wyższe. Gdy silnik pracuje, napięcie to powinno wynosić od 13,7 do 14,5V.
Jakie mogą być przyczyny rozładowania akumulatora?
Reflektory pozostawione włączone na noc
Pozostawienie reflektorów włączonych na noc z pewnością spowoduje rozładowanie akumulatora. Często to najbardziej prawdopodobna przyczyna rozładowania akumulatora i braku możliwości uruchomienia samochodu rankiem, np. przed wyruszeniem do pracy. Dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączone. Nowe samochody są jednak wyposażone w funkcję, która alarmuje, jeśli np. reflektory pozostają zapalone.
Uszkodzony alternator
Przyczyną rozładowywania się akumulatora samochodowego może być uszkodzony alternator. W rezultacie może on nie być w stanie ładować akumulatora tak szybko, jak się on rozładowuje. A to doprowadza do całkowitego rozładowania akumulatora i unieruchomienia auta. Jeśli pasek alternatora jest poluzowany lub uszkodzony, akumulator nie będzie ładował się prawidłowo. Gdy problem tkwi w samym alternatorze, można próbować go regenerować lub po prostu wymienić (TUTAJ przeczytasz jak sprawdzić świece żarowe).
Krótkie przejażdżki
Największa część energii z akumulatora jest zużywana podczas uruchamiania samochodu. Aby akumulator mógł odzyskać energię, potrzebuje trochę czasu. Krótkie przejażdżki, niestety, przynoszą odwrotny skutek. Dlatego, aby uniknąć szybszego rozładowywania się akumulatora, zaleca się unikanie zbyt krótkich przejazdów.
Korozja na zaciskach akumulatora
Rdza może dostać się do każdego miejsca, w którym są wilgoć i woda. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że z czasem połączenia akumulatora mogą ulec korozji. Spowoduje to zakłócenia w ładowaniu, co z kolei przyczyni się do rozładowania akumulatora. Dlatego zaleca się wymianę klem akumulatora, jeśli widać na nich rdzę, ponieważ samo czyszczenie niekoniecznie pomoże.
Stary akumulator samochodowy
Jeśli akumulator samochodowy jest stary, całkiem możliwe, że utracił zdolność ładowania. Zwykły akumulator samochodowy wystarcza na około 3 lata. Dlatego jeśli akumulator przekroczył ten termin, lepiej go wymienić niż ładować. Ponowne ładowanie nie pomoże, ponieważ akumulator ponownie się rozładuje.
Co robić, gdy napięcie akumulatora nie jest prawidłowe
Gdy napięcie akumulatora jest zbyt małe, należy go podładować za pomocą prostownika. Przed przystąpieniem do tego, trzeba przede wszystkim zdjąć klemy, ponieważ gdy są one podłączone, ładowanie będzie przebiegało przesadnie długo (TUTAJ przeczytasz, co może być przyczyną nierównomiernej pracy silnika).
I jeszcze jedno – przed ładowaniem prostownikiem należy sprawdzić czy w akumulatorze znajduje się system automatycznego odpowietrzania. W przypadku starszych typów baterii takiego rozwiązania próżno szukać, dlatego należy odkręcić korki. Dzięki temu nie będą się pod nimi zbierały gazy, co jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do rozsadzenia akumulatora.
Jaki prostownik wybrać? Najlepszy będzie prostownik, który automatycznie wyłącza się, gdy napięcie akumulatora osiągnie prawidłową wartość. Na rynku dostępne są też tzw. inteligentne prostowniki. Ich największą zaletą jest fakt, że po wybraniu typu akumulatora, same wykonują wszystkie niezbędne czynności, aby go prawidłowo naładować .
Jeśli jednak nie ma się takiego urządzenia, najlepiej akumulator ładować prostownikiem o napięciu na poziomie 15,5-16,5V. Przy mocy pomiędzy 14,0 a 14,5V należy liczyć się z dłuższym czasem ładowania.