ISOFIX: co to jest i jak działa? Jak sprawdzić, w których samochodach się znajduje?
Stanowi najlepsze dostępne na rynku mocowanie fotelików dziecięcych, tworząc pewne i bezpiecznego połączenie z autem. Wyjaśniamy jak działa system ISOFIX i w których samochodach się znajduje.
Bezpieczeństwo dzieci nie zawsze było brane pod uwagę. Ba, testy zderzeniowe z udziałem imitujących je manekinów zaczęto przeprowadzać dopiero w 1991 roku. Jednak później sytuacja ta zmieniła się o 180 stopni.
Jednym z wynalazków, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci przewożonych w samochodach jest właśnie ISOFIX.
System ISOFIX – co to jest?
W największym uproszczeniu ISOFIX (International Organisation For Standardisation, ISO Fixture, Isofix, ISOFIX, standard ISO 13216) jest międzynarodowym standardem mocowania fotelików dziecięcych w samochodach.
Pozwala on na zamontowanie ich w pojeździe bez użycia pasów bezpieczeństwa. Co ważne, foteliki dziecięce przymocowuje się bezpośrednie do nadwozia samochodu (w przypadku kanapy) albo do konstrukcji siedzenia. Służą do tego sztywne zaczepy.
Standard stworzono w odpowiedzi na zamieszanie wśród producentów samochodów i fotelików dziecięcych w połowie lat 90. XX wieku, kiedy to żaden z nich nie wiedział dokładnie, jak prawidłowo zamocować fotelik. Punkty ISOFIX zostały opracowane przez firmy Britax-Romero i Volkswagena, a po raz pierwszy zastosowano je w 1997 roku.
Warto zaznaczyć, że system, który zapewnia szybki, łatwy i bezpieczny sposób montażu, obejmuje foteliki grupy 0+ i 1, czyli od urodzenia do 4. roku życia. Natomiast foteliki z grupy 2/3 (4-12 lat) podlegają systemowi zwanemu ISOFIT.
Na jakiej zasadzie działa?
Foteliki dziecięce ISOFIX są zaopatrzone w metalowe szczęki, które zaczepiają się o punkty mocowania w samochodzie. Jak się je montuje? Najpierw należy otworzyć szczęki, ustawić w jednej linii z punktami w aucie i połączyć.
Operacja ta przypomina nieco lokomotywę łączącą się z wagonami. Z tym, że tutaj o połączeniu informuje kliknięcie, pojawiające się w momencie, gdy szczęki fotelika zaciskają się na uchwytach.
W jakich samochodach znajduje się system ISOFIX?
System opracowano 1991 roku, natomiast 8 lat później wprowadzono go jako wyposażenie obowiązkowe nowych aut, niezbędne w celu uzyskania homologacji. Z tego względu każdy samochód, wyprodukowany po 1999 roku powinien mieć dwa miejsca do montażu fotelików, zgodne z normą ISOFIX. Można również znaleźć auta z mocowaniami w siedzeniu pasażera z przodu.
W sprzedaży, oprócz fotelików, wykorzystujących standard ISOFIX, nadal pozostają te z mocowaniem za pomocą pasów bezpieczeństwa. Są one mniej bezpieczne, ale przy okazji – tańsze od tych, zaopatrzonych w system ISOFIX.
Jak upewnić się, że system jest w aucie?
To można sprawdzić na kilka sposobów. Pierwszy – za pomocą strony producentów fotelików dziecięcych. Wielu z nich ma bowiem na swoich stronach internetowych listę wskazującą, które samochody „współpracują” z fotelikami, korzystającymi z systemu ISOFIX.
Drugi sposób polega na sprawdzeniu bezpośrednio w aucie. Aby to zrobić wystarczy upewnić się czy pomiędzy oparciem kanapy i siedziskiem nie wystają uchwyty mocujące. W nowoczesnych samochodach często są one schowane pod plastikowymi zaślepkami.
Trzeci sposób to po prostu zajrzenie do instrukcji obsługi, która wyjaśnia, czy w aucie znajdują się ISOFIX-y, gdzie one są oraz z jakimi fotelikami samochód jest kompatybilny.
Zalety systemu
ISOFIX zapewnia:
- pewne, stabilne i trwałe połączenie fotelika z autem
- zmniejsza ryzyko zranienia w razie wypadku
- minimalne ryzyko nieprawidłowej instalacji, m.in., dzięki wskaźnikowi odpowiedniej instalacji
- szybki montaż oraz łatwy demontaż, co jest szczególnie ważne w przypadku fotelików dla niemowląt
Czy w samochodzie można zamontować ISOFIX?
Jeśli w twoim samochodzie nie ma punktów mocowania, zawsze są dwie opcje. Czyli, albo skorzystasz z fotelika montowanego za pomocą pasa bezpieczeństwa. Albo kupujesz uniwersalne uchwyty mocujące ISOFIX, które są dostępne online. Na przykład w dziale części serwisu otomoto.pl.
Czy system ISOFIX jest odpowiedni dla każdego fotelika?
Istnieją trzy rodzaje fotelików ISOFIX. Jedyna różnica polega na tym, że poszczególne foteliki pasują tylko do niektórych samochodów:
- zgodne z homologacją pojazdu – foteliki kompatybilne tylko z określonymi pojazdami, przy użyciu dwupunktowego systemu połączenia
- z homologacją półuniwersalną – foteliki kompatybilne tylko z określonymi pojazdami. Mogą być umieszczone przodem lub tyłem do kierunku jazdy, wyposażone w podpórkę na stopy lub górny pasek.
- z zatwierdzeniem uniwersalny — foteliki samochodowe grupy 1 skierowane przodem do kierunku jazdy, które pasują do większości nowszych samochodów. Wykorzystują dwupunktowy system łączenia i górny pasek.
FAQ
Co to jest ISOFIX?
To międzynarodowy, znormalizowany system mocowania fotelika samochodowego, który blokuje fotelik lub podstawę fotelika na siedzeniach samochodu. Jest ona w stanie utrzymać fotelik dziecięcy na miejscu nawet w przypadku zderzeń bocznych – w przeciwieństwie do starszych fotelików przytrzymywanych pasami bezpieczeństwa – i powinien również ułatwić dopasowanie fotelika dla dziecka.
Czy w moim samochodzie znajduje się system ISOFIX?
Można to sprawdzić albo bezpośrednio w samochodzie – na styku kanapy z siedziskiem – lub w instrukcji obsługi. Kolejny sposób to odwiedzenie stron producentów fotelików dziecięcych.
Czy można zamontować uchwyty systemu w każdym aucie?
Tak, można je zamontować w każdym samochodzie. Aby to zrobić, wystarczy sięgnąć po uniwersalne uchwyty mocujące, łatwo dostępne w internecie.
Dlaczego ISOFIX jest bezpieczny?
To proste. ISOFIX zapewnia pewne i stabilne mocowanie fotelika dziecięcego. W przypadku kanapy zostaje on zamocowany bezpośrednio do nadwozia samochodu, poprzez specjalne uchwyty przykręcone do niego.