Jak napisać dobre ogłoszenie sprzedaży auta
Sprzedaż samochodu przy pomocy portali ogłoszeniowych jest najchętniej wybieraną formą zbycia pojazdu. W OTOMOTO codziennie pojawiają się setki ogłoszeń. Jak wyróżnić się w tym gąszczu i szybko znaleźć nabywcę? Kluczowe znaczenie ma skuteczność Twojego ogłoszenia. Co powinno się w nim znaleźć i jak je napisać, by zainteresować potencjalnego nabywcę? Sprawdź!
Spis treści:
- Dane techniczne w ogłoszeniu
- Opis samochodu na sprzedaż
- Jak zrobić zdjęcia samochodu na sprzedaż?
- Jaką cenę podać w ogłoszeniu?
- Ogłoszenie sprzedaży samochodu - wzór
Dane techniczne w ogłoszeniu
Dobre ogłoszenie sprzedaży samochodu używanego powinno być przede wszystkim konkretne. Zanim zabierzesz się do jego przygotowania, sięgnij po dokumentację (np. dowód rejestracyjny). Dzięki temu w razie potrzeby szybko odnajdziesz potrzebne informacje i upewnisz się, co do ich poprawności. Marka, model, rocznik, pojemność, ale także przebieg – to podstawowe dane, które muszą znaleźć się w każdym ogłoszeniu. Kupujący często wykorzystują dodatkowe filtry, by zawęzić wyniki wyszukiwania. Brak istotnych informacji na temat samochodu sprawi, że Twoje ogłoszenie zostanie pominięte, co zmniejszy Twoje szanse na szybką sprzedaż.
Dziś w dobrym ogłoszeniu sprzedaży samochodu nie może zabraknąć numeru VIN. Bez obaw można go podać do publicznej wiadomości. Nr VIN nie jest powiązany z naszymi danymi osobowymi. To indywidualny numer pojazdu nadawany przez producenta. Jego znajomość pozwoli osobom zainteresowanym w kilku krokach zweryfikować dane zawarte w ofercie i zapoznać się wstępnie z historią serwisową pojazdu. Podanie numeru VIN działa tylko na Twoją korzyść – uwiarygadnia Twoje ogłoszenie i pozwala zdobyć zaufanie kupujących. W OTOMOTO zamieszczenie numeru VIN jest obowiązkowe.
By sprawdzić historię pojazdu na stronach rządowych, kupujący potrzebuje poza numerem VIN jeszcze dwóch informacji, tzn. daty pierwszej rejestracji samochodu oraz numeru rejestracyjnego. Zamieść je bezpośrednio w ogłoszeniu lub zaznacz, że udzielisz takich informacji w wiadomości prywatnej. W ten sposób osoba zainteresowana zakupem samochodu używanego zobaczy, że nie masz nic do ukrycia i jesteś gotowy do współpracy.
Sprzedajesz samochód z zagranicy? Kluczem do szybkiej sprzedaży takiego pojazdu jest transparentność. Numer VIN pozwoli dziś sprawdzić wiele informacji i upewnić się, że auto nie pochodzi z kradzieży i że nie służyło, jako taksówka. Postępująca cyfryzacja pozwala na coraz szerszą integrację polskich baz z ich zagranicznymi odpowiednikami. Polscy użytkownicy przed zakupem samochodu używanego mogą bezpłatnie zweryfikować pojazdy importowane np. z USA, Niemiec, Włoch, Czech i innych krajów. Zamieść w ogłoszeniu znane Ci informacje na temat przeszłości auta, by zaoszczędzić czas potencjalnego nabywcy i pokazać chęć do udzielenia dalszych informacji, których mógłby potrzebować.
Opis samochodu na sprzedaż
Dobre ogłoszenie sprzedaży samochodu powinno być rzeczowe. Zadbaj o klarowność informacji i unikaj koloryzowania. Zamiast ogólnych haseł („stan bardzo dobry”), postaw na konkrety. Nikt nie chce czytać kilku stron tekstu, dlatego opis nie powinien być za długi. Zadbaj o zgodność podawanych informacji z dokumentacją samochodu. Jeśli nabywca przy pomocy dostępnych narzędzi sprawdzi dane z ogłoszenia z tymi udostępnianymi w raportach VIN i znajdzie różnice, wzbudzi to jego wątpliwości i najpewniej zrezygnuje z kontaktu.
Dla ułatwienia opis można podzielić na trzy części: wyposażenie, stan techniczny i historia samochodu.
Jeśli chodzi o opis wyposażenia, dużym ułatwieniem będzie wykorzystanie gotowego formularza przygotowanego przez portal ogłoszeniowy. Wystarczy zaznaczyć wybrane opcje. W samym opisie można jednak zwrócić uwagę na te elementy wyposażenia, które mogą przyciągnąć uwagę kupującego. Niech będą to 2-3 rzeczy, które sam doceniasz, jako użytkownik samochodu.
Opis stanu technicznego powinien być rzeczowy i zgodny ze stanem faktycznym. Wymień poszczególne układy, tj. silnik, zawieszenie, wnętrze czy stan lakieru. Nie ma, po co ukrywać usterek czy wad technicznych pojazdu. Kupujący na pewno dokładnie sprawdzi samochód podczas oględzin. Wielu z nich zdecyduje się na przeprowadzenie dodatkowych badań technicznych w niezależnym warsztacie.
Wskazówka: Dobrze przygotowany opis, z uwzględnieniem wad technicznych, możesz wykorzystać później do przygotowania umowy kupna-sprzedaży. Podpisanie przez kupującego oświadczenia, którym potwierdza, że ma świadomość stanu technicznego kupowanego auta, zabezpieczy Twoje interesy.
Na koniec zostawmy historię auta, czyli skąd je mamy. Czy kupione było w kraju, czy sprowadzone, którym jesteśmy właścicielem. Zaznacz, że samochód jest bezwypadkowy lub przeciwnie – opisz szkodę i zakres przeprowadzonych napraw. Jeśli masz książkę serwisową, to także warto o tym wspomnieć. Możesz poinformować także o ważności polisy OC.
Swoją drogą opisy bywają różne. Jedne są krótkie i rzeczowe inne dłuższe, a zdarzają się też te nieco bardziej frywolne. Kiedyś furorę w internecie robił opis Suzuki Swifta. Jego właściciel szczerze przyznał, że pojazd skutecznie udaje normalne auto, pod warunkiem, że jest ciemno i ogląda się je z daleka. W zaletach wpisał, że odpala, jeździ, skręca i hamuje, a na koniec nieco poetycko dodał: na aucie malowniczo zaznacza się rdza.
Jeśli zależy Ci na skuteczności opisu, zachowaj profesjonalizm i rzeczowość. Podaj najważniejsze informacje, ale unikaj zbędnych szczegółów. Na koniec zachęć zainteresowanych do kontaktu, jeśli chcą dopytać o inne detale. Zadbaj też o poprawność – błędy ortograficzne mogą zniechęcić potencjalnego nabywcę.
Jak zrobić zdjęcia samochodu na sprzedaż?
Dobre zdjęcia zwiększają szanse na sprzedaż – dotyczy to także samochodów używanych. Poświęć trochę czasu na ich przygotowanie, a Twoja oferta na pewno będzie cieszyć się zwiększonym zainteresowaniem przeglądających ogłoszenia. Tu liczy się nie ilość, a jakość. Auto (oczywiście wyczyszczone) musi być na nich pokazane z każdej strony, także w środku. Jeśli są jakieś uszkodzenia, koniecznie trzeba je opisać i pokazać. Dobrą praktyką jest także sfotografowanie nr VIN.
Zwróć uwagę na to, co przeglądający zobaczy w tle; nieuporządkowane podwórko, przypadkowe osoby, bawiące się dzieci – takich widoków lepiej unikać.
Nie retuszuj zdjęć, nie nakładaj filtrów ani efektów. Fotografie powinny być jasne, wykonane w dziennym świetle. Unikaj nadmiernego kadrowania – zmieni ono perspektywę i zaburzy sylwetkę samochodu. Jeśli chcesz się wyróżnić, pomyśl np. o wykonaniu sesji w jakimś ładnym plenerze.
Wideo w ogłoszeniu sprzedaży auta
Chcesz zwiększyć szansę na szybką sprzedaż samochodu? Wykorzystaj potencjał narzędzi multimedialnych. Krótka prezentacja wideo nie zastąpi oczywiście osobistych oględzin przez kupującego, ale na pewno wyróżni Twoje ogłoszenie. Podobnie jak zdjęcia i opis – wideo powinno być jak najbardziej użyteczne dla osoby zainteresowanej zakupem samochodu używanego. Pokaż ogólny wygląd auta, ale skup się też na detalach. Wskaż ciekawe elementy wyposażenia, pokaż ewentualne usterki czy zarysowania. Dodaj kilka słów komentarza. Biorąc pod uwagę, że treści wideo przyswajamy chętniej i łatwiej, przygotowanie krótkiego filmu może być jednym z najlepszych sposobów ułatwiających sprzedaż auta.
Jaką cenę podać w ogłoszeniu?
Oczywiście możesz wycenić swoje auto na dowolną kwotę, ale pamiętaj, że w serwisie ogłoszeniowym potencjalny klient znajdzie kilka, jak nie kilkadziesiąt podobnych aut. Cena musi, więc być adekwatna do stanu samochodu i realna, uwzględniająca stan techniczny samochodu. Inaczej szansa na sprzedaż auta będzie niewielka. Jeśli masz problem z wyceną, skorzystaj z narzędzia OTOMOTO. Przeanalizuje ono ogłoszenia samochodów używanych w podobnym segmencie i zaproponuje widełki cenowe.
Ogłoszenie sprzedaży samochodu – wzór
Zredagowanie dobrego opisu do ogłoszenia może być trudne. Przejrzyj oferty innych sprzedających, wybierz te, które najbardziej do Ciebie przemawiają, i wykorzystaj je, jako wzór dla własnego opisu. Możesz również poszukać gotowych przykładów do pobrania w internecie. Pomocny będzie też poniższy schemat, który może stanowić wzór do przygotowania własnego opisu.
- Sprzedam [model] z [rok produkcji]
- Historia pojazdu
- Opis stanu technicznego (podkreśl zalety, nie ukrywaj wad)
- Informacje o wyposażeniu z naciskiem na coś, co może przyciągnąć uwagę, wyróżnić Twoje ogłoszenie
- Zachęta do kontaktu
FAQ
Jak opisać stan techniczny samochodu w ogłoszeniu sprzedaży?
Opis stanu technicznego powinien być konkretny. Opisz stan konkretnych układów, zwracając szczególną uwagę na usterki.
Jakie zdjęcia powinienem dołączyć do mojego ogłoszenia sprzedaży samochodu?
Wybierz zdjęcia prezentujące sylwetkę samochodu. Warto zamieścić też zdjęcia wnętrza. Jeśli auto ma widoczne usterki – koniecznie dodaj fotografie elementów z uszkodzeniami do ogłoszenia. Zdjęcia powinny być wykonane w świetle dziennym i nie należy poddawać ich retuszowi.
Czy powinienem dołączyć film do mojego ogłoszenia sprzedaży samochodu?
Nie ma takiej konieczności. Zwróć jednak uwagę, że film wyróżni Twoje ogłoszenie i pozwoli Ci jeszcze lepiej zaprezentować auto przeznaczone na sprzedaż.
Jak ustalić realną cenę samochodu w moim ogłoszeniu sprzedaży?
Najlepiej porównaj ceny ustalone przez innych ogłoszeniodawców sprzedających podobne modele. Później przeanalizuj stan samochodu, jego przebieg czy elementy wyposażenia i na tej podstawie zmodyfikuj cenę. Możesz też skorzystać z narzędzia do wyceny samochodu online OTOMOTO.