Kia Sorento II. Duży SUV dla spokojnego kierowcy.
Druga generacja sporych rozmiarów SUV-a jest pierwszą, który zapoczątkowała rewolucję w koreańskiej marce. Nowoczesną technologię opakowano w dynamiczne i atrakcyjne nadwozie.
Stał za tym nowy szef działu projektowego Kii – Peter Schreyer, ściągnięty do Korei z koncernu Volkswagen. Ceed i właśnie Sorento II były jego pierwszymi projektami i od zmiany tych modeli zaczęła się droga Kii do rynkowych sukcesów.
Kia Sorento II prezentuje się znacznie lepiej niż poprzednik. Model produkowany w latach 2009–2014 roku oferuje sporo przestrzeni wewnątrz, a szklany dach sprawia, że wnętrze wydaje się jeszcze większe. Auto powstał ona wspólnej platformie Kii i Hyundaia (Santa Fe) Auto produkowane było w wersji 7-osobowej (z bagażnikiem o pojemności 91 litrów lub 528 litrów przy złożonych fotelach trzeciego rzędu) i 5-osobowej (z bagażnikiem 564 litrów).
Kia Sorento II – jaki silnik wybrać?
Wybór silników w Kii Sorento II nie jest zbyt szeroki, ale wszystkie opcje silnikowe można uznać za dość bezpieczne. W ofercie znalazły się dwa silniki diesla: 2.0 l. CRDi o mocy 150 KM i 2.2 l. CRDi o mocy 197 KM, które świetnie pasują do tak ciężkiego auta.
Przed liftingiem w 2012 roku, do Kii montowano także wolnossący silnik benzynowy z pośrednim wtryskiem o pojemności 2,4 l. o mocy 174 KM. Aby spełniać normy emisji spalin, po liftignu wyposażono go w bezpośredni wtrysk, gdzie moc wzrosła do 192 KM.
Znacznie oszczędniejsze niż benzyny będą jednak silniki Diesla. Wszystkie mają jednak rozrząd oparty na pasku. Z kolei silniki benzynowe – na łańcuchu.
Kia Sorento II sprzedawana była także w USA, gdzie można było spotkać ją z silnikiem 3.3 l. o mocy 290 KM i 3.5 V6 o mocy 278 KM, jednak te wersje silnikowe są rzadko spotykane w Polsce.
Ile kosztuje Kia Sorento II?
Najtańsze Kie Sorento II kosztują ok. 25 – 30 tys. złotych, trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą to być egzemplarze z ogromnym przebiegiem lub wymagające napraw lakierniczych.
Znacznie większy wybór gwarantuje 35 – 40 tys. złotych. Najdroższe egzemplarze to z kolei wydatek ponad 70 tys. złotych. Czego można spodziewać się, decydując się na ten zakup? Zobacz Kię Sorento II w naszym teście.