Nieprzyjemny zapach we wnętrzu auta – jak go zwalczyć?
Jadąc samochodem na nasze zmysły działa wiele bodźców. Korzystamy ze zmysłu wzroku, słuchu, a także węchu. Tak, to nie pomyłka również węchu. To dzięki receptorom zlokalizowanym w naszym nosie poczujemy zapach drewna, dymu tytoniowego oraz spalonego sprzęgła. Zapachów tych miłych i tych mniej pożądanych kierowca może określić bardzo wiele. Zatem co zrobić, aby zapach we wnętrzu naszego auta był zawsze przyjemny?
Mnogość opcji
Na utrzymanie ładnego zapachu w kabinie samochodu jest wiele sposobów. Zapachowe „choinki”, dekoracyjne zawieszki, perfumy samochodowe, żelowe kuleczki, elektryczne zapachy montowane w gnieździe zapalniczki, czy seryjnie instalowane dyfuzory perfum. Producenci prześcigają się w formach i kształtach akcesoriów poprawiających zapach naszego auta. Dzięki temu wzbogacają asortyment i powiększają gamę zapachową. Każdy kierowca, nawet ten najbardziej wymagający, powinien znaleźć coś dla siebie.
Jak wybrać zapach?
Wybierając zapach do samochodu warto zwrócić uwagę na jego intensywność i sposób „dawkowania”. Zbyt intensywny aromat rozchodzący się po małej powierzchni, jaką jest kabina samochodu, może spowodować ból głowy. Zaś zbyt delikatny może być ledwo wyczuwalny. Natężenie zapachu powinno być kwestią indywidualnego wyboru. Jeśli jesteś osobą wrażliwą, wybierz zapach z funkcją regulacji jego intensywności.
Instalując aplikatory zapachowe warto jest sprawdzić, czy nie zostawią one śladów w postaci rys na plastikowych kratkach wentylacyjnych lub gumowych zabrudzeń na szybie.
Jakie rozwiązania oferują nam producenci?
Producenci samochodów premium wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, instalując fabryczne dyfuzory perfum. Woń rozprzestrzenia się poprzez układ wentylacyjny, a jej natężanie regulowane jest za pomocą ustawień. Markowe wkłady do dyfuzorów dostępne są w salonach dilerskich, ale ich ceny nie są małe.
Oczywiście nie każde auto posiada takie rozwiązanie. Wygodnym sposobem na utrzymanie ładnego zapachu w samochodzie jest skorzystanie z usług oferowanych przez myjnie samochodowe. Niektóre z nich posiadają dystrybutory z zapachami do dywaników. Zapach jest intensywny i utrzymuje się przez kilka dni, następnie wietrzeje wraz z upływem czasu.
Pamiętajcie, że akcesoria do samochodu nie zneutralizuje nieprzyjemnego zapachu tkwiącego w tapicerce czy dywanikach. W takiej sytuacji wartko skorzystać z tzw. ozonatora, który pozwoli pozbyć się niechcianego zapachu. Dbajcie o czystość w swoim aucie, ponieważ jeżeli ją zaniedbamy żadne sztuczne zapachy nie przywrócą świeżości naszemu wnętrzu.