Polacy masowo kupują hotele! Na czterech kółkach
Ożywienie na tym rynku zaczęło się rok temu, kiedy zamknięte granice i ograniczona dostępność hoteli zmusiła Polaków do szukania alternatyw. Ale wiele wskazuje, że moda na caravaning potrwa dłużej niż pandemia. I chociaż ceny pojazdów rosną, to zainteresowanie nie maleje.
Wzrost średniej ceny o… 50%
Wg danych OTOMOTO, średnia cena kampera w 2019 roku wynosiła blisko 155 000 złotych, w tym roku – już prawie 230 000 złotych! Ale mimo to, co dziesiąte wyświetlane ogłoszenie w kategorii samochody dostawcze dotyczyło właśnie kampera. Jak pokazują statystyki PZPM, tylko w 1 kwartale tego roku, zarejestrowano w Polsce po raz pierwszy 900 kamperów (nowych i używanych) oraz ponad 2000 przyczep kempingowych (nowych i używanych).
Co ciekawe, znacząca większość ogłoszeń dot. sprzedaży kamperów to pojazdy zarejestrowane w Polsce (80% wystawionych ogłoszeń). Odpowiada to zainteresowaniu klientów, którzy najczęściej szukali właśnie takich samochodów (69,8% wyświetleń). Na drugim miejscu w popularności znalazły się kampery importowane z Niemiec (10,3% wystawionych ogłoszeń). Klienci najczęściej szukali marek Fiat (33,4% wyświetleń), Ford (11,1%) oraz Mercedes – Benz (10,3%).
Rynkowa oferta
Rosnące średnie ceny nie obrazują oczywiście tego, kto może sobie pozwolić na swój prywatny hotel na czterech kółkach. A tutaj oferta jest bardzo bogata (choć dynamicznie zmienia się jej dostępność). W czerwcu 2021 r. na OTOMOTO dostępnych było ponad 600 ogłoszeń dot. kamperów i 940 ofert sprzedaży przyczepy kempingowej.
Najtańszy dostępny kamper kosztował 5 500 złotych (Fiat Ducato z 1993 roku). Najdroższy – prawie 4 miliony złotych (Concorde Centurion 1160 GSI z 2021 roku). Luksusowo wyposażony kamper ma w sobie nawet garaż na samochód osobowy! Najdroższe, całoroczne przyczepy kempingowe oferowano za 300 000 – 400 000 zł.
Ale kto nie oczekuje luksusów, mógł znaleźć oferty już za 2 – 3 tysiące złotych. Co ciekawe, występuje regionalne zróżnicowanie cen pojazdów oferowanych do sprzedaży. Na przykładzie kamperów, najtańszych można było szukać w województwie zachodniopomorskim, najdroższe ogłoszenia sprzedaży pochodziły z województwa mazowieckiego.
Nie kupujesz? Możesz wynająć. No, mogłeś.
Analogicznie do rynku sprzedaży, rośnie rynek wynajmu wakacyjnych pojazdów. Niestety dla zainteresowanych, w wielu wypożyczalniach nie ma już wolnych terminów nawet do końca września. Ten trend zauważa też branża hotelarska i turystyczna. W wielu miejscach powstają nowe parkingi dla kamperów i przyczep, coraz więcej wyposażonych w potrzebną do obsługi infrastrukturę (punkty czerpania wody, zrzutu nieczystości i poboru prądu).
Sezon zimowy 2020/21 pokazał też, że nawet w polskich warunkach klimatycznych, coraz więcej osób korzysta z kamperów i przyczep przez cały rok. Dlatego zdaniem wielu specjalistów, boom na caravaning nad Wisłą potrwa zdecydowanie dłużej niż tylko czas pandemii Covid-19.