22 stycznia 2025

Prawo jazdy od 17. roku życia – znamy szczegóły nowych przepisów

młody kierowca okres próbny obowiązek pasażer
Zdjęcie: GettyImages.

Już rok przed osiągnięciem pełnoletności będzie można prowadzić auto, ale wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy. Sprawdź, jakie wymogi będzie musiał spełnić opiekun młodego posiadacza prawa jazdy.

Aktualnie prawo jazdy kategorii B dla osób od 17. roku życia wydają m.in. Austria, Estonia, Francja, Dania, Luksemburg, Holandia i Niemcy. Podobne rozwiązania mają zacząć obowiązywać w Polsce jeszcze w tym roku. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowych przepisów.

Prawo jazdy kategorii B od 17 lat – ważne tylko w kraju i z pasażerem

Projekt ustawy o kierujących przewiduje, że prawo jazdy kategorii B dla niepełnoletnich będzie wiązało się z wieloma ograniczeniami. Dokument uprawni do kierowania wyłącznie na terytorium Polski. Dopiero po ukończeniu 18 lat będzie można korzystać z niego za granicą.

Co istotne, jazda będzie możliwa wyłącznie w towarzystwie pasażera siedzącego na przednim siedzeniu (nie dotyczy czterokołowców, np. quadów). Obowiązek obecności opiekuna będzie trwał przez pół roku od wydania prawa jazdy, ale nie dłużej niż do ukończenia 18 lat. Oto wymagania, jakie musi spełnić osoba towarzysząca:

  • wiek minimum 25 lat
  • posiadanie prawa jazdy przez co najmniej 5 lat
  • brak zakazu prowadzenia pojazdów w ostatnich 5 latach
  • trzeźwość (brak wpływu alkoholu lub środków działających podobnie)

Prawo jazdy kategorii B od 17 lat – młody kierowca odpowiada za opiekuna

Młody kierowca będzie odpowiedzialny za weryfikację wieku, uprawnień, stanu trzeźwości oraz niekaralności opiekuna. Jeśli tego nie dopilnuje i zostanie zatrzymany bez wymaganego pasażera lub z nietrzeźwym opiekunem, popełni wykroczenie. W takim przypadku grozi mu:

  • grzywna od 1500 zł do 30 000 zł
  • areszt lub ograniczenie wolności
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat (obowiązkowo orzekany przez sąd)

Prawo jazdy dla niepełnoletnich zostanie oznaczone specjalnym kodem, informującym o ograniczonym zakresie uprawnień. Policjant podczas kontroli od razu rozpozna, że kierowca musi jechać z opiekunem.

Wydłużony okres próbny

Osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, obejmie dwuletni okres próbny. W przypadku 17-latków zasady będą jeszcze bardziej restrykcyjne. Okres próbny zacznie się w dniu uzyskania prawa jazdy i potrwa do ukończenia 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletności rozpocznie się z kolei standardowy, dwuletni okres próbny. Łącznie młody kierowca będzie podlegał nadzorowi przez trzy lata. W tym czasie kierowca nie będzie mógł:

  • spożywać alkoholu ani używać substancji działających podobnie
  • przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych
  • wykonywać przewozu osób taksówką lub w ramach przewozu okazjonalnego

Prawo jazdy od 17. roku życia pozwoli prowadzić pojazd i przewozić pasażerów, w tym nieletnich, pod warunkiem obecności doświadczonego kierowcy na przednim siedzeniu. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Optymistyczny scenariusz zakłada ich obowiązywanie od września 2025 roku.