Punkty karne. Jaki jest aktualny limit i kiedy mija termin ich ważności?
Do nowych, zdecydowanie wyższych stawek mandatów karnych zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić. A punkty karne? Wraz ze zmianą taryfikatora wprowadzono także zmiany dotyczące ich wysokości, terminu ważności, a także terminu, od którego zaczynają obowiązywać. Jak zatem przyznawane są teraz punkty karne?
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zdaniem wielu wprowadziła rewolucję na naszych drogach. Może to hasło na wyrost, bo co do zasady przepisy zmieniły się niewiele, także te dotyczące pierwszeństwa pieszego wchodzącego na pasy, o czym pisaliśmy więcej TUTAJ. Z pewnością jednak nowelizacja ustawy znacząco podniosła stawki grzywien za wykroczenia drogowe, a także wprowadziła istotne zmiany dotyczące przyznawania punktów karnych.
Punktu karne — co się zmieniło?
Przede wszystkim suma punktów przyznawanych za wykroczenia. Teraz to maksymalnie 15 punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, a nie 10 jak było do 1 stycznia 2022 roku. O wzroście liczby punktów przyznawanych za poszczególne wykroczenia szczegółowo pisaliśmy TUTAJ.
Istotną zmianą jest także czas wydłużenia ważności punktów karnych oraz moment, od którego zaczyna biec czas, do ich wygaśnięcia. Bo jak się okazuje, z tym jest teraz najwięcej problemów.
Od 1 stycznia 2022 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji ważne są przez 24 miesiące, czyli dwa, a nie jeden rok. Od kiedy biegnie ten czas? No właśnie. Co do zasady ich ważność zaczyna się z chwilą popełnienia wykroczenia. Ale czas, po którym stracą ważność, czyli wspomniane 24 miesiące, może zacząć biec znacznie później. Jak to możliwe?
7, 14, 30 dnia a może jeszcze dłużej
W skrócie – zatrzymuje nas policja, wręcza mandat karny, my mandat przyjmujemy i…
- płacimy na miejscu u policjanta. Moment zapłaty za wykroczenie uruchamia czas 24 miesięcy ważności punktów karnych. W tej sytuacji można śmiało powiedzieć, że po dwóch latach punkty za to wykroczenie ulegną skasowaniu.
- przyjmujemy mandat kredytowy, nie płacimy na miejscu, tylko w terminie ustawowym 7 dni. W tej sytuacji punkty karne na naszym koncie pojawiają się co prawda z chwilą popełnienie wykroczenia, ale ulegną skasowaniu po 24 miesiącach i 7 dniach, bo wtedy dokonaliśmy zapłaty za mandat karny.
Jest też trzecia możliwość, przyjmujmy mandat kredytowany, ale wcale nie płacimy go w terminie 7 dni, a np. po roku. Wtedy punkty zaczynają działać z chwilą popełnienia wykroczenia, ale czas, po którym się skasują to już trzy lata (rok zwłoki + dwa lata od momentu zapłaty mandatu).
Punty ważne nawet 3 lata
Zdaniem pomysłodawców takiego rozwiązania ma to zdyscyplinować kierowców do płatności mandatu od razu. W efekcie jednak nowelizacja wprowadził wiele zamieszania, dotyczącego początku biegu przedawnienia punktów karnych, na co zwrócił ostatnio uwagę rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Zwrócił się on do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o rozważenie ujednolicenia tego terminu.
Bo trzeba pamiętać, że oprócz mandatu płaconego na miejscu u policjanta, są jeszcze mandaty kredytowane (7 dni), mandaty zaoczne (14 dni), grzywny nakładane przez sąd (30 dni), a także sprawy, które miesiącami czekają na rozstrzygnięcie i uprawomocnienie. Nowelizacja niestety nie jest w tym przypadku precyzyjna, zatem punkty karne ulegają skasowaniu z ewidencji po odpowiednio dłuższym czasie.
Wystarczy, że dostaniemy zdjęcie z fotoradaru. Wtedy też czas ważności punktów karnych biec będzie inaczej, bo inna jest data wykroczenia, inny termin przyjęcia mandatu. Szczegółowo jak zapłacić mandat z fotoradaru pisaliśmy TUTAJ.
Gdzie sprawdzić?
Aktualny stan konta punktowego można sprawdzić na kilka sposobów. Online na stronie OBYWATEL.GOV.PL, w aplikacji mObywatel lub na dowolnym komisariacie policji.
Szczegółowi pisaliśmy o tym TUTAJ.