Stłuczka z obcokrajowcem. Jak się zachować i komu zgłaszać szkodę?
Na ulicach jeździ bardzo dużo samochodów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. Z powodu działań wojennych na Ukrainie coraz częściej pojawiają się w Polsce także auta spoza Unii Europejskiej. Tablice z symbolem UA nikogo już nie powinny dziwić a kolizja lub wypadek zawsze mogą się zdarzyć. Jak się zachować gdy stłuczka z obcokrajowcem stanie się faktem? Gdzie i komu zgłaszać szkodę?
Od razu uspokajamy, teoretycznie na terytorium Polki, czyli Unii Europejskiej nie wjedzie żaden samochód, bez ważnego ubezpieczenia OC. Może to być albo tzw. zielona karta, albo ubezpieczenie graniczne. Zatem w teorii każde auto poruszające się po naszych drogach ma ubezpieczenie OC. W teorii, bo ubezpieczenie ma przecież swoją datę ważności. Może to być miesiąc albo rok. Zatem to, czy auto ma OC, zależy, jak długo przebywa na terytorium RP.
Ubezpieczenie graniczne
Zielona karta to potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w rodzimym kraju. W przypadku Polski wystawcą dokumentu jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które pełni funkcję Biura Narodowego reprezentującego Polskę w Systemie Zielonej Karty. Takie biura mają wszystkie państwa stowarzyszone w systemie zielonej karty. Więcej o zielonej karcie pisaliśmy TUTAJ.
Ubezpieczenie graniczne to z kolei polisa zawarta w Polsce na określony czas, na przejściu granicznym, podczas wjazdu na terytorium Polki. Takie ubezpieczenie nie jest dobrowolne, bo jeśli samochód chce wjechać do Polski, straż graniczna kontroluje czy auto ma ubezpieczanie. Jeśli nie, kierowca musi je wykupić na miejscu.
Miesiąc za darmo
Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) poinformowała, że 27 lutego obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne ubezpieczenia OC przy wjeździe do Polski. 30-dniowe darmowe ubezpieczenie komunikacyjne OC oferują Ergo Hestia, PZU i Warta w placówkach agencyjnych na granicy lub przez infolinię.
Przydatne informacje i telefony można znaleźć TUTAJ.
Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym PZU, koszt ubezpieczenia OC pokrywa towarzystwo, a objęte mogą nim być wszystkie samochody bez limitu wieku.
Co, jeśli ubezpieczenie kończy się kilka dni po przekroczeniu granicy? Wtedy kierowca z Ukrainy także musi takie ubezpieczenie wykupić.
Stłuczka z obcokrajowcem
A co jeśli dojdzie już do stłuczki z obcokrajowcem lub wypadku? W zależności od rodzaju zdarzenia trzeba zdecydować o wezwaniu służb. Jeśli do czynienia mamy z wypadkiem i poszkodowanymi konieczna będzie obecność policji i służb ratowniczych. Jeśli to tylko stłuczka bez poszkodowanych wystarczy spisać stosowne oświadczenie.
Procedura jest dokładnie taka sama jak w przypadku kolizji z samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych.
Warto także pamiętać, że po zmianach stawek w taryfikatorze , wezwanie policji kończy się teraz dla sprawcy wysokim mandatem. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Procedura krok po kroku, czyli jak się zachować
Zdarzenia można podzielić na trzy grupy:
- z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG),
- z udziałem pojazdu, którego kierowca posiadał zieloną kartę,
- z udziałem pojazdu, którego kierowca posiadał ubezpieczenie graniczne.
Zdarzenie bez zielonej karty (kraje EOG, Andora, Serbia)
Kierujący pojazdami zarejestrowanymi w państwach EOG, Andory lub Serbii nie mają obowiązku posiadania przy sobie międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC – zielonej karty.
W przypadku szkody (kolizji, wypadku, a także szkody parkingowej) należy spisać numer rejestracyjny, markę pojazdu sprawcy szkody, dane zagranicznego uczestnika zdarzenia oraz opisać krótko, co się stało i w jakich okolicznościach. Jeśli barierą jest język, warto spróbować porozumieć się choćby za pomocą elektronicznego tłumacza, by uzyskać podpis uczestników zdarzenia na oświadczeniu.
To przyda się, jeśli nie interweniowała policja. Druk wspólnego zgłoszenia szkody można pobrać TUTAJ.
Zdjęcia z miejsca kolizji lub wypadku też mogą się przydać.
Komu zgłosić szkodę?
Jeśli znasz nazwę ubezpieczyciela
Jeżeli wiesz, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, trzeba sprawdzić w wyszukiwarce korespondentów, czy wspomniane towarzystwo ma nominowanego korespondenta na terenie Polski. Jeśli tak, zgłoś szkodę korespondentowi.
W przypadku, jeśli nie znajdujesz korespondenta towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca, skontaktuj się z PZU lub TUiR Warta i zgłoś szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK.
Jeżeli nie znasz nazwy ubezpieczyciela
Jeżeli nie wiesz, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, skontaktuj się z PZU lub TUiR Warta i zgłoś szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, podając numer rejestracyjny i państwo rejestracji pojazdu sprawcy (ważne: liczą się tablice rejestracyjne, a nie obywatelstwo lub narodowość kierowcy). Na mocy porozumień zawartych z PBUK towarzystwa te zawiadomią nas o szkodzie oraz wykonają oględziny i wycenę szkód w twoim pojeździe.
W każdym przypadku, w razie pytań lub wątpliwości Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest swego rodzaju skrzynką kontaktową między poszkodowanym a sprawcą.
Zdarzenie z zieloną kartą
Jeżeli kierujący pojazdem zarejestrowanym w państwach EOG, Andory lub Serbii posiada przy sobie międzynarodowy dowód ubezpieczenia OC – zieloną kartę, sprawa jest nieco prostsza, a z pewnością szybciej ubezpieczenie zostanie wypłacone.
Procedura jest podobna jak w przypadku, gdy nie ma zielonej karty, jednak za każdym razem trzeba wpisywać jej numer.
Jeśli towarzystwo, które wystawiło zieloną kartę, ma nominowanego korespondenta na terenie Polski (wyszukiwarkę znajdziesz TUTAJ) , szkodę trzeba zgłosić korespondentowi. Jeśli go nie ma, skontaktuj się z PZU lub TUiR Warta i zgłoś szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK.
Zdarzenie z ubezpieczeniem granicznym
W tym przypadku sprawa jest najprostsza, bo należy pamiętać, że ubezpieczenie graniczne wystawia towarzystwo działające na polskim rynku. Zatem w celu likwidacji szkody trzeba skontaktować się z zakładem ubezpieczeń, który wystawił polisę ubezpieczenia granicznego.
A co jeśli ubezpieczenie jest nieważne?
Jeżeli sprawca nie ma ubezpieczenia lub ubezpieczenie graniczne straciło ważność, szkodę należy zgłosić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu bezpośrednio lub za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność w zakresie komunikacyjnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów.
W tym przypadku także warto spisać oświadczenie z nr. rejestracyjnym pojazdu, marką z danymi sprawcy, jednak wypłatą odszkodowania zajmie się UFG.