Zielona Karta już nie zielona. Co to jest i do czego służy?
Wybierasz się na wakacje samochodem? Sprawdź, w jakich krajach obowiązuje zielona karta i do czego ona służy. Nie zdziw się, jeśli zamiast zielonej karty dostaniesz białą. Od 1 lipca 2021 r. dotychczasowe certyfikaty w kolorze zielonym będą bowiem zastępowane dokumentami w białym kolorze.
Jak wynika z badań, na tegoroczne wakacje wielu z nas wybierze się samochodem. Własnym lub wypożyczanym. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Wzmożony ruch już widać na drogach.
Zielona karta nie obowiązuje na terenie krajów Unii Europejskiej, a także krajów spoza UE, które weszły do systemu. Tutaj wystarczy, że posiadasz polisę OC i zwyczajne potwierdzenie jej zawarcia. Wszyscy, którzy obiorą jednak nieco bardziej egzotyczne kierunki, a szczególnie wschodni, a także południowy muszą posiadać certyfikat zielonej karty.
Obowiązuje on w:
- Azerbejdżanie,
- Białorusi,
- Rosji,
- Ukrainie
- Mołdawii,
- Albanii,
- Macedonii Północnej,
- Czarnogórze (do czasu zatwierdzenia przez KE uczestnictwa tego kraju w Porozumieniu Wielostronnym),
- Turcji,
- Izraelu,
- Tunezji,
- Maroku.
Gdzie odebrać zieloną kartę
Wystawcą dokumentu jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które pełni funkcję Biura Narodowego reprezentującego Polskę w Systemie Zielonej Karty.
Zieloną kartę możesz jednak odebrać w swoim zakładzie ubezpieczeń działającym na terenie Polski lub bezpośrednio u swojego agenta ubezpieczeniowego.
Pamiętaj, że zielona karta wydawana jest wyłącznie jako potwierdzenie wykupionego i opłaconego ubezpieczenia OC, zatem jest bezpłatna.
Czym jest zielona karta?
Certyfikat Zielonej Karty, czyli popularnie nazywana zielona karta to potwierdzenie istnienie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów. Bez zielonej karty czysto teoretycznie nie możesz wjechać do innego kraju, w którym obowiązuje system. W praktyce jednak nie zawsze na kontroli granicznej zostaniesz o zieloną kartę poproszony.
Problemy jednak zaczną się, gdy zatrzyma Cię do kontroli policja lub uczestniczysz w kolizji, lub wypadku drogowym. Taki dokument jest wówczas obowiązkowy.
Uwaga, system zielonej karty nie obejmuje na terytorium Kosowa i przy wjeździe do tego kraju niezbędne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia granicznego.
Głównym celem działającego od 1 stycznia 1953 r. Systemu Zielonej Karty jest zapewnienie, aby poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogli otrzymać należne im odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego za granicą oraz aby zmotoryzowani nie byli zmuszeni do nabywania komunikacyjnego ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych przez nich krajów.
Obecnie System Zielonej Karty zrzesza 47 Biur Narodowych.
Zmiana koloru to nie wszystko
W ubiegłym roku Rada Biur Systemu Zielonej Karty wprowadziła zmiany formatu certyfikatów Zielonej Karty. W zależności od decyzji krajowych Biur Narodowych zmieniły się różne parametry. Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych przyjęło kalendarz, w którym kolor karty zmieni się od 1 lipca br.
Oznacza to, że od 1 lipca 2021 r. na polskim rynku ubezpieczeniowym wprowadzony zostanie nowy biało-czarny format certyfikatów zielonej karty. Dotychczasowe karty nie tracą jednak ważności.
– Wszelkie wystawione do tej pory oraz w przyszłości polskie Zielone Karty zachowają swoją ważność do końca okresu ich obowiązywania, wskazanego w certyfikacie, nie później jednak niż do 30 grudnia 2022 roku — wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.