24 maja 2021

Toyota Camry – eleganckie auto zza wielkiej wody

Rzucasz okiem na Toyotę Camry i widzisz stonowane, eleganckie i wielkie auto. W tej ostatniej kwestii pozory mogą mylić – w rzeczywistości Camry jest mniejsza np. od Skody Superb. Model produkowano w latach 2006-2011. Nie jest zbyt popularny w Polsce, bo nowe egzemplarze trzeba było sprowadzać zza oceanu. Ze względu na miejsce sprzedaży Toyoty nie poddano też europejskim testom bezpieczeństwa, jednak w testach amerykańskiej organizacji IIHS (odpowiednik NCAP) otrzymała najwyższą notę.

Wybór silników

Pojemności silników w gamie Toyoty Camry nie są typowe dla Europy. Najmniejszy z nich to wolnossące 2.4 l R4 z tradycyjnym wtryskiem i mocą od 152 do 167 KM. Trochę większa jednostka, 2.5 l, generowała moc od 170 do 180 KM. Z kolei wybierając silnik 3.5 V6 możemy spodziewać się mocy 275 KM. Wszystkie jednostki w tym modelu są udane i, co istotne, dobrze współpracują z LPG.

Na rynku nie ma Toyoty Camry z silnikiem Dieslu. W końcu to amerykański samochód. Można za to spotkać ją w wersji hybrydowej, z 4-cylindrowym silnikiem 2.4 l, który w połączeniu z silnikiem elektrycznym daje moc 190 KM.

Co warto wiedzieć o Toyocie Camry?

Ze względu na produkcję na rynek USA, ogromną rzadkością jest Toyota Camry z manualną skrzynią biegów. Z kolei skrzynie automatyczne można spotkać w wersji 4-, 5-, i 6-biegowej.

Camry świetnie sprawdzi się w dłuższych trasach, bo choć prowadzi się niezbyt precyzyjnie (miękkie zawieszenie i mocne wspomaganie układu kierowniczego), to jedzie się nią komfortowo i miękko. Ponadto wnętrze jest dość skromne, ale wygodne i przestronne nawet dla 5 osób. No, zakładając że osoba zajmująca środkowe miejsce z tyłu nie będzie zbyt wysoka.

Wyruszając w dłuższe trasy można docenić też spory bagażnik o pojemności 504 litrów. Ciekawostką jest fakt, że we wnętrzu bagażnika znajduje się dźwignia bezpieczeństwa, pozwalająca się z niego wydostać. To typowe dla aut zza wielkiej wody.

"Częsty

Ile kosztuje Toyota Camry?

Cena Toyoty Camry nie jest wygórowana. W 2020 najtańsze modele można było kupić już poniżej 20 tys. złotych, a najdroższe – ok. 33 tys. Czy warto zdecydować się na taki wydatek? Sprawdź w naszym teście.