Kluczyk z pilotem – funkcje, o których mogłeś nie wiedzieć
Współczesny kluczyk z pilotem służy nie tylko do odryglowywania drzwi samochodu i uruchomienia jego silnika. Ma znacznie więcej funkcji. Jakich? O tym poniżej.
Bez dwóch zdań w znanej nam aktualnie motoryzacji rządzi dostęp bezkluczykowy, pozwalający na odryglowanie drzwi i uruchomienie silnika bez wyciągania kluczyka z kieszeni czy torebki. Niektórzy producenci poszli o krok dalej i oferują swoim klientom możliwość otwierania samochodu za pomocą smartfona czy też kluczyk z wyświetlaczem LCD.
Tak jest na przykład u BMW. Dodaje ono (za dopłatą) do auta kluczyk, za pomocą którego można odczytać aktualny zasięg, uruchomić wentylację, włączyć światła, czy też zdalnie wyprowadzić samochód z miejsca parkingowego.
Ale nawet zwyczajne kluczyki z pilotem zdalnego otwierania mają liczne, często ukryte funkcje, o których nie każdy wie. Jakie?
Opuszczanie szyb
W wielu samochodach istnieje możliwość przewietrzenia kabiny za pomocą przycisku odryglowywania drzwi na kluczyku z pilotem. Wystarczy po prostu go wcisnąć i dłużej przytrzymać. Po chwili nie tylko odryglują się drzwi, ale również otworzą wszystkie szyby.
To dobry sposób na przewietrzenie samochodu, który stał w upalny dzień na słońcu (TUTAJ przeczytasz o sposobach na zaparowane szyby).
Zamykanie szyb
Kolejna funkcja to zamykanie szyb. W tym przypadku wystarczy wcisnąć i przytrzymać na kluczyku przycisk ryglowania drzwi. Jeśli któraś z szyb jest uchylona, zaczną się one zamykać. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli po wyjściu z kabiny i odejściu od auta okazuje się, że szyby pozostały otwarte.
Otwieranie/zamykanie okna dachowego
Przytrzymanie przycisku odryglowywania drzwi często umożliwia zdalne otwieranie nie tylko szyb, ale i elektrycznie sterowanego okna dachowego w autach zaopatrzonych w to rozwiązanie. Z drugiej strony, przytrzymanie klawisza ryglowania drzwi powoduje zamykanie wszystkich okien. W tym dachowego (TUTAJ przeczytasz o awaryjnym otwieraniu samochodu).
Otwieranie/zamykanie dachu
Niektóre kabriolety mają funkcje otwierania/zamykania dachu za pomocą przycisku na kluczyku. Takie rozwiązanie można spotkać np. w przypadku modeli marki Mini. Po wciśnięciu i przytrzymaniu odpowiedniego klawisza najpierw otwierają się okna, a później – w dół „idzie” cały dach.
Z kolei po użyciu przycisku zamykania auta ma miejsca odwrotna operacja (TUTAJ poznasz najlepsze kabriolety do 30 tys. zł).
Składanie lusterek bocznych
Jeśli zostawiłeś auto w ciasnym miejscu parkingowym, a samochód nie ma funkcji automatycznego składania się lusterek przy zamykaniu, możesz spróbować przytrzymać przycisk blokady przez 10 sekund. Spowoduje to składanie się lusterek bocznych.
Jak podaje amerykański Consumer Reports funkcja ta jest dostępna w nowszych pick-upach koncernu General Motors.
Uruchamianie świateł
Za pomocą pilota w niektórych samochodach zdalnie można uruchomić światła. Tak jest np. w przypadku samochodów marki Volvo. Funkcja ta pomaga zlokalizować pojazd na parkingu czy w garażu podziemnym mieszczącym się chociażby pod centrum handlowym.
Funkcja „panika”
W niektórych samochodach dostępna jest funkcja „panika”, która powoduje uruchomienie alarmu samochodu, klaksonu oraz świateł. Ma ona na celu odstraszenie przestępców w przypadku próby kradzieży. Występuje np. w modelach Toyoty.
Co ciekawe, za pomocą tej funkcji można również spłoszyć złodziei, którzy włamali się do domu z garażem (TUTAJ dowiesz się, co potrafią cyfrowe światła matrycowe Audi).
Trzpień do otwierania samochodu
We współczesnych czasach, w których rządzi dostęp bezkluczykowy, właściwy kluczyk (w postaci metalowego trzpienia) jest ukryty w pilocie. W autach byłego już koncernu PSA czy Toyoty wystarczy przesunąć specjalną zapadkę, aby mieć dostęp do metalowego trzpienia.
Może się on przydać w momencie, gdy bateria w kluczyku zostanie rozładowana.
Używanie kluczyka do parkowania
Taką funkcję zapewnia choćby BMW ze swoim kluczykiem LCD. Za jego pomocą, oczywiście przy spełnieniu wielu czynników, można zdalnie uruchomić samochód i podjechać nim kawałek do przodu albo też cofnąć.
Funkcja ta przydaje się w ciasnych miejscach parkingowych i jest dostępna za słoną dopłatą.
Wybór sposobu odryglowania drzwi
Taką opcję oferuje kluczyk w wybranych modelach Mercedesa. Aby zmienić sposób odryglowania wszystkich drzwi na rzecz wyłącznie tych dla kierowcy, wystarczy wcisnąć jednocześnie dwa klawisze – ryglowania i odryglowywania drzwi – oraz przytrzymać przez 7 sekund.
Funkcja dezaktywacji dostępu bezkluczykowego
Z poziomu pilota można również dezaktywować dostęp bezkluczykowy. Przykładowo w kluczyku Mercedesa wystarczy wcisnąć dwa razy przycisk ryglowania drzwi.
Przy okazji pozwoli to zaoszczędzić baterię.