3 czerwca 2021

Przygotowanie auta na wakacje – lista zadań

Przygotowanie auta na wakacje
Wakacje to czas, który zdecydowanie chcielibyśmy spędzić w miłej atmosferze, bez zbędnych kłopotów. Decydując się na wyjazd samochodowy, równie ważne jak wybór kierunku eskapady, będzie odpowiednie przygotowanie naszych czterech kółek. Dotyczy to stanu technicznego, potrzebnych akcesoriów, ale też niezbędnych w czasie podróży dokumentów.

Przygotowanie to nie tylko przegląd techniczny

Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, na ogół skupiamy się na przygotowaniu samochodu pod względem technicznym. Sprawdzamy poziom oleju, płyn hamulcowy, ciśnienie oraz stan bieżnika w oponach oraz wiele innych podzespołów. Czasami zaś zapominamy o podstawowych dokumentach, jakie mogą nam być potrzebne w czasie podróży. 

Jeśli zaplanowaliśmy krajowy wyjazd sprawa jest prosta. Sprawdźmy:

  • datę do kiedy ważny jest przegląd rejestracyjny;
  • czy polisa OC nie wygaśnie nam w czasie urlopu;
  • czy przypadkiem obowiązkowy przegląd gwarancyjny nie wypadnie nam w trakcie wymarzonej kanikuły.

W sumie można to wszystko ogarnąć nawet podczas wakacji, ale po co tracić czas na takie rzeczy? Nad morzem, czy w górach lepiej poznawać lokalne atrakcje, niż lokalnych agentów ubezpieczeniowych i stacje kontroli pojazdów. 

Jakie dokumenty zabrać na wakacje zagraniczne?

Ubezpieczenie

O ile w kraju nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i kopi polisy OC, o tyle za granicą lepiej te dokumenty okazywać na każde żądanie odpowiednich służb. Polisa wykupiona w Polsce jest ważna (w większości przypadków) na terenie całej Unii Europejskiej, także w:

  • Norwegii
  • Szwajcarii
  • Gibraltarze
  • Lichtensteinie
  • Monako
  • San Marino
  • na Islandii i na Wyspach Owczych.

Jeśli jednak wybieramy się poza granice unijne trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zwane również „Zieloną kartą”. Ważna uwaga – zieloną kartę możemy wykupić bądź uzyskać wyłącznie w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym posiadamy polisę OC. Czasami będzie to wymagało niewielkiej dopłaty, choć częściej jest ona wliczona już w podstawowy koszt.

Co może się stać kiedy stawimy się na granicy kraju, gdzie nie działa nasza krajowa polisa? W skrajnym wypadku straż graniczna może zabronić nam wjazdu. Częściej jednak będziemy musieli kupić stosowne ubezpieczenie w lokalnym biurze, co może – finalnie okazać się dość kosztownym wydatkiem.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kłopotów, warto także pomyśleć o tzw. assistance. Jest to usługa, która – w zależności od zakresu – zapewni nam transport zepsutego samochodu do warsztatu, hotel na czas naprawy dla wszystkich pasażerów, a nawet bilety powrotne w przypadku, gdy awaria będzie niemożliwa do usunięcia.

Międzynarodowe prawo jazdy

Równie istotne co zielona karta, jest międzynarodowe prawo jazdy. Tu sytuacja jest podobna do opisanej wyżej. Na terenie UE wystarczy nam nasz krajowy dokument. Poza Unią musimy legitymować się wzorem, respektowanym w wielu krajach. Co ciekawe, w obrocie międzynarodowym funkcjonują dwa dokumenty, zgodne z Konwencją Wiedeńską lub Konwencją Genewską. Wyrobienie odpowiedniego dokumentu kosztuje w starostwie 35,50 zł, a urząd potrzebuje na to 3 dni roboczych.

Przegląd techniczny, czyli co zawsze warto

Równolegle z „papierologią”, należy zadbać o stan techniczny samochodu. W przypadku kilkusetkilometrowego wyjazdu należy sprawdzić:

  • poziomy wszelkich płynów „ustrojowych” (oleju, chłodniczego, hamulcowego);
  • stan ogumienia (ciśnienie również);
  • kondycję zawieszenia, układu hamulcowego;
  • sprawność oświetlenia;
  • wydajność klimatyzacji.

Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, jeśli obraliśmy kierunek na południe Europy. Czy wyobrażacie sobie zwiedzanie Grecji bez sprawnej klimy? No właśnie.

W przypadku, kiedy nasze długo planowane wakacje zamierzamy spędzić na przykład w Portugalii, tuż przed wyjazdem oddajmy samochód w ręce troskliwego mechanika. Taka podróż wymaga sprawnego pod każdym względem pojazdu, więc i przegląd powinien być drobiazgowy. Wszelkie podzespoły, co do których mamy jakikolwiek wątpliwości powinny być wymienione, aby ewentualna naprawa nie zepsuła nam wakacji i nie zrujnowała urlopowego budżetu.

Pakowanie bagaży do samochodu

Zanim zapakujesz bagaże do auta, sprawdź czy wszystko przygotowałeś. Dokumenty, plan trasy i przydatne akcesoria. Nie zapomnij zrobić choć podstawowy przegląd techniczny.

Akcesoria samochodowe na wakacje

Nie mniej istotne od stanu technicznego jest skompletowanie obowiązkowego i akcesoryjnego wyposażenia. Co prawda linka holownicza, komplet zapasowych żarówek, czy apteczka nie są w Polsce wymagane, jednak w innych krajach EU już tak. Inną sprawą jest, że policja – na przykład słowacka – nie może wymagać od nas posiadania takiego wyposażenia. Dotyczy to bowiem tylko aut rejestrowanych na Słowacji, ale nie każdy mundurowy zna i odpowiednio stosuje przepisy unijne.

Jeśli będziecie potrzebować jakiegokolwiek wyposażenia akcesoryjnego, decyzji o zakupie nie odkładajcie na ostatnią chwilę. Tuż przed wyjazdem lepiej się dobrze wyspać, niż nerwowo czekać czy kurier dostarczy kupiony na drugim końcu Polski bagażnik dachowy. 

Wiesz jak przewozić psa w samochodzie? >>>

Zaplanuj trasę

Kiedy zadbacie o wasz samochód, poświęćcie trochę uwagi zaplanowaniu trasy. Dystanse liczone w setkach kilometrów to dzisiaj nie jest większy problem. No, jeśli nie liczyć korków w punktach poboru opłat na autostradach. Wystarczy kilka przerw i bez trudu możemy w ciągu jednego dnia dojechać z południa Polski nad morze. 

Kilkutysięczne trasy trzeba jednak podzielić na etapy, zaplanować noclegi i odpoczynek. Warto także wziąć poprawkę na ewentualne niespodziewane zdarzenia drogowe, np. korki i zatory. Pamiętajcie – lepiej do celu dotrzeć trochę później, niż niepotrzebnie ryzykować wariacką jazdę. Bezpieczeństwo przede wszystkim!