3 lutego 2023

Sprzedaż samochodów nowych. W styczniu powiało optymizmem.

rynek samochodów nowych

Pierwszy miesiąc i od razu duże wzrosty. W styczniu zarejestrowano aż o 21 proc. więcej nowych samochodów niż rok wcześniej. W segmencie aut premium wzrost osiągnął ponad 35 proc. Czy to stały trend?

Skąd tak duży wzrost liczby rejestracji nowych samochodów? Jak tłumaczy Wojciech Drzewiecki z Samaru to w głównej mierze poprawa dostępności samochodów, ale także, a może przede wszystkim realizacja wcześniej zawartych kontraktów.

Pod względem liczby rejestracji styczeń z reguły jest dobrym miesiącem i sprzedaż samochodów z reguły rośnie. Czy trend się utrzyma w kolejnych miesiącach? Jak twierdzi Drzewiecki wyraźna poprawa w dostępności aut i prognozowanych czasów dostawy w przypadku nowych zamówień, daje podstawy do optymizmu. – Biorąc pod uwagę nieco lepsze prognozy dotyczące gospodarki, (przy wciąż dużym niepokoju dotyczącym rozwoju sytuacji za naszą wschodnią granicą), istnieje szansa na pozytywny wynik na koniec tego roku – dodaje.

sprzedaż samochodów styczeń

Źródło: Samar

Choć ceny cały czas rosną, tempo wzrostu jest zdecydowanie niższe, niż obserwowane we wcześniejszych miesiącach. To kolejna pozytywna informacja. Większym problemem, jak zauważa Drzewiecki, mogą być sami klienci, a w zasadzie ich ograniczona liczba w salonach.

– Biorąc pod uwagę strukturę polskiego rynku samochodów nowych, gdzie gros klientów stanowią firmy, oraz lepsze prognozy gospodarcze, można przypuszczać, że to właśnie klient instytucjonalny będzie stał za potencjalnym wzrostem — dodaje.

Rynek w porównaniu do stycznia 2022 roku wzrósł o niemal 21 proc., a w przypadku samochodów marek premium zmiana osiągnęła poziom +35,5 proc. To zdecydowanie optymistyczne wyniki, dające szansę na zmianę dotychczasowych trendów.

Toyota liderem

Rzut oka na listę rankingową najczęściej wybieranych przez klientów marek, nie jest powodem do emocji. Na liście widnieją cały czas te same marki i chociaż ich pozycja czasami się zmienia, to wahania nie są zbyt duże.

Czołówka należy do tych samych marek. Numerem jeden jest cały czas Toyota, liczba zarejestrowanych aut tej marki jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku drugiej Skody. Tuż za Skodą lokuje się Kia.

Kolejne miejsca w rankingu TOP10 zajmują: Volkswagen, Audi, Hyundai, Dacia, BMW, Mercedes i Renault. Jak widać, w TOP10 wciąż mamy trzy marki z grupy VW, dwie marki koreańskie, dwie marki Renault, Dacia i trzy marki premium.

Największy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowały:

  • Opel (127 proc.)
  • Cupra (101 proc.)
  • Ford (49 proc.)

Spore wzrosty zanotował także Abarth (600 proc.) i Alpina (300 proc.), jednak w liczbach bezwzględnych przekłada się to na 12 i 3 samochody.

sprzedaż samochodów styczeń premium

Źródło: Samar

Sprzedaż samochodów – największe spadki:

  • Tesla (-62 proc.)
  • Seres (-57 proc.)
  • Nissan (-41 proc.)

Wśród marek premium spadki odnotowały także Maserati (-45 proc.), Lamborghini (-40 proc.), Land Rover (-35 proc.)