Tablice rejestracyjne – oznaczenia i rodzaje rejestracji w Polsce
Czy wiesz, że w Polsce obowiązuje aż 8 różnych rodzajów tablic rejestracyjnych? Co o pojeździe mówi nam tablica rejestracyjna? Wbrew pozorom całkiem sporo. Zakodowana jest tam informacja dotycząca nie tylko miejsca rejestracji, ale także przeznaczenie pojazdu w przypadku rejestracji wojskowych i przynależności do konkretnej jednostki w przypadku różnego rodzaju służb.
Białe tablice rejestracyjne wprowadzono w 2000 roku, rok po reformie podziału administracyjnego kraju. Wcześniej stosowane były tablice rejestracyjne starszego typu: czarne z białymi literami i cyframi.
Wyróżnia się osiem rodzajów tablic rejestracyjnych:
- zwyczajne
- indywidualne
- zabytkowe
- dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym
- tymczasowe
- tymczasowe badawcze
- profesjonalne
- dyplomatyczne.
W tablicach zwyczajnych jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat. Jeżeli jest to jedna litera, jest to miasto na prawach powiatu (lub dzielnica Warszawy), jeżeli dwie – powiat ziemski, ale istnieją odstępstwa od tej reguły.
Po wyróżniku powiatu (a w przypadku tablic samochodowych zmniejszonych – województwa) następuje wyróżnik pojazdu. Nie można w nim jednak stosować liter B, D, I, O, Z, zbyt podobnych do cyfr 8, 0, 1, 0, 2. W 2002 roku zmieniono także kształt litery M i W.
Tablice rejestracyjne w Polsce – czarne cały czas ważne
Wśród pasjonatów motoryzacji i miłośników aut zabytkowych oraz youngtimerów auto na czarnych tablicach to dzisiaj prawdziwy rarytas. Jednak warto pamiętać, że przy zakupie auta zarejestrowanego na czarne tablice, nowy właściciel straci je, jeśli przerejestruje auto, zmieni miejsce zamieszkania lub sprzedaż będzie miała miejsce do innego powiatu. Przepisy jednak nie określają jednak terminu ani obowiązku zmiany tablic na białe.
I tu uwaga, ostatnia zmiana przepisów, o których pisaliśmy więcej TUTAJ, ułatwia możliwość zatrzymania auta na czarnych tablicach. Pakiet deregulacyjny znosi bowiem obowiązek rejestracji zgodny z adresem meldunkowym. Wystarczy zatem zarejestrować auto w tym samym powiecie, w którym je kupiliśmy.
Polskie tablice rejestracyjne – jakie dla jakich pojazdów
Dla oznaczenia poszczególnych typów pojazdów używa się następujących typów tablic:
- dla samochodu – dwóch tablic samochodowych jednorzędowych lub jednej samochodowej jednorzędowej i jednej samochodowej dwurzędowej (zgodnie z przepisami tablicę dwurzędową zakłada się jako tylną);
- dla przyczepy do samochodu lub ciągnika rolniczego – jednej tablicy rejestracyjnej samochodowej jedno- lub dwurzędowej;
- dla motocykla – jednej tablicy motocyklowej;
- dla ciągnika rolniczego – jednej tablicy rejestracyjnej motocyklowej lub samochodowej jednorzędowej, jeżeli ciągnik posiada warunki konstrukcyjne do umieszczenia takiej tablicy;
- dla motoroweru – jednej tablicy motorowerowej lub motocyklowej, jeżeli motorower został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy.
Na wniosek użytkownika wydaje się także dodatkową jednorzędową tablicę rejestracyjną dla samochodu, którą mocuje się do bagażnika rowerowego, jeżeli zasłania on tablicę umieszczoną z tyłu samochodu.
W maju 2006 roku wprowadzono unijny wzór tablic rejestracyjnych, gdzie 12 gwiazdek Unii Europejskiej zastąpiło polską flagę. Istnieje możliwość wymiany tablic z polską flagą na tablice z gwiazdkami UE przy zachowaniu starego numeru. Odwrotnie jednak już nie.
Od 1 lipca 2018 roku do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, głównie dla samochodów z rynków amerykańskiego i japońskiego (z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”) stosuje się tablice jednorzędowe zmniejszone. Składają się one z jednej litery i trzech cyfr, co znacząco ogranicza ilość kombinacji danej tablicy.
Od 11 lipca 2019 roku weszły do użycia tablice „profesjonalne” ze znakami w kolorze zielonym.
Od 1 stycznia 2020 roku dla pojazdów z silnikiem elektrycznym lub napędzanych wodorem wydaje się tablice z jasnozielonym tłem.
Tablice rejestracyjne w Polsce – wymiary
Nie każda tablica rejestracyjna ma takie same wymiary. Te najpopularniejsze jednorzędowe mają rozmiar 520×114 mm. Jednak formatów tablic jest kilka.
- samochodowe jednorzędowe – 520×114 mm
- samochodowe dwurzędowe – 305×214 mm
- samochodowe zmniejszone – 305×114 mm
- motocyklowe – 190×150 mm
- motorowerowe – 140×114 mm
Tablice rejestracyjne – rodzaje
Wyróżnia się osiem rodzajów tablic rejestracyjnych:
- zwyczajne
- indywidualne
- zabytkowe
- dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym
- tymczasowe
- tymczasowe badawcze
- profesjonalne
- dyplomatyczne
Tablice zwyczajne
Standardowe tablice rejestracyjne są białe z czarnymi literami i cyframi.
W tablicach zwyczajnych jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat. Jeżeli jest to jedna litera, jest to miasto na prawach powiatu (lub dzielnica Warszawy), jeżeli dwie – powiat ziemski, ale istnieją odstępstwa od tej reguły.
Po wyróżniku powiatu (a w przypadku tablic samochodowych zmniejszonych – województwa) następuje wyróżnik pojazdu. Nie można w nim jednak stosować liter B, D, I, O, Z, zbyt podobnych do cyfr 8, 0, 1, 0, 2. W 2002 roku zmieniono także kształt litery M i W.
Tablice zwyczajne motocyklowe i motorowerowe
Białe z czarnymi literami i cyframi.
W miastach na prawach powiatu mają 6 znaków, a w powiatach – 7 znaków.
Tablice indywidualne
Białe z czarnymi literami i cyframi.
Tablice indywidualne mogą być wydane na wniosek właściciela pojazdu, zamiast tablic zwyczajnych, wymagają jednak dopłaty. Ich koszt to 1100,50 zł dla samochodu i 581,50 dla motocykla.
Właściciel sam ustala treść wyróżnika pojazdu, jednak nie może on zawierać treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego. Właśnie dlatego urzędy nie zgadzają się na wyróżnik o treści PO – LICJA, ani oznaczenia, które tworzą wulgaryzmy.
Numer składa się z litery i cyfry oznaczających województwo oraz wyróżnika pojazdu w postaci 3, 4 lub 5 liter, z czego maksymalnie 2 ostatnie mogą być zastąpione cyframi.
Tablice zabytkowe
Żółte z czarnymi literami i cyframi.
Tablice zabytkowe są wydawane do samochodów i motocykli, które mają ponad 25 lat, nie są produkowane od co najmniej 15 lat i są wpisane do rejestru dóbr kultury. Mogą również zostać wydane na młodszy pojazd prototypowy, który nie wszedł do produkcji seryjnej. Mają żółte tło, a po prawej stronie symbol pojazdu zabytkowego (samochodu lub motocykla).
Na tablicach zabytkowych miejsce rejestracji jest oznaczane tak samo, jak na tablicach zwyczajnych.
Tablice zielone – dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym
Zielone z czarnymi literami i cyframi.
To najmłodsze tablice wprowadzone do użytku w 2020 roku. Tablice wydawane są dla pojazdów, w których źródłem energii nie jest spalanie paliwa (benzyny lub oleju napędowego) a prąd. Właśnie dlatego zielone tablice dotyczą aut elektrycznych i popularnie nazywanych wodorowych de facto źródłem napędu jest prąd wytwarzany z ogniw wodorowych. Więcej o tym rodzaju napędu pisaliśmy TUTAJ.
Zielone tablice mogą być wydawane dla samochodów (jako jedno- lub dwurzędowe albo zmniejszone), ciągników, motocykli i pojazdów pokrewnych oraz motorowerów – również jako tablice indywidualne (poza motorowerowymi).
Jeżeli właściciel takiego pojazdu wcześniej zarejestrował go z użyciem tablicy zwyczajnej, może wnioskować o wydanie tablicy rejestracyjnej o jasnozielonym tle, bez zmiany numeru rejestracyjnego. To tym bardziej istotne, gdyż zielone tablice uprawniają do wjazdu do stref czystego transportu, jazdy buspasami lub darmowego parkowania w niektórych miastach.
Uwaga! Nawet jeśli twoje auto jest elektryczne, ale nie masz zielonych tablic, nie masz wyżej wymienionych praw.
Uwaga nr 1! Nawet jeśli masz hybrydę plug-in, czyli ładowaną z gniazdka, i poruszasz się w trybie elektrycznym, nie masz wyżej wymienionych praw. Więcej o rodzajach napędów pisaliśmy TUTAJ.
Tablice tymczasowe
Białe z czerwonymi literami i cyframi.
Tablice tymczasowe mają białe tło i czerwone znaki i są wydawane dla pojazdów rejestrowanych czasowo. Do września 2002 r. były obowiązkowe przy zmianie właściciela pojazdu. Obecnie wydaje się je tylko na wniosek właściciela.
Tablice tymczasowe badawcze
Białe z czerwonymi literami i cyframi.
Tymczasowe tablice badawcze były wydawane do lipca 2019 roku dla pojazdów testowanych, np. w celu badań homologacyjnych. Oprócz tablic badawczych pojazd musi posiadać z przodu i z tyłu czerwone tabliczki z napisem Jazda próbna.
Tablice profesjonalne
Białe z zielonymi literami i cyframi.
Od lipca 2019 roku weszły do użytku tablice dla profesjonalistów: producentów pojazdów, ich sprzedawców lub jednostek badawczych testujących pojazdy. Instytucje takie mogą składać wnioski do urzędu o uznanie ich za podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji.
Na tej podstawie mogą uzyskać potrzebną ilość kompletów tablic rejestracyjnych i blankietów dowodów rejestracyjnych. W zależności od potrzeb (jazdy próbne, testowe, promocyjne) tablice te mogą być zakładane w konkretnym czasie na kolejne pojazdy, dzięki czemu unika się potrzeby każdorazowego rejestrowania każdego z tych pojazdów w urzędzie od nowa.
Tablice profesjonalne mają rozmiar i krój czcionek jak na tablicach standardowych; są koloru białego, a litery i cyfry – w kolorze zielonym.
Tablice dyplomatyczne
Niebieskie z białymi literami i cyframi.
Tablice dyplomatyczne są wydawane dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych i konsularnych państw obcych i organizacji międzynarodowych w Polsce oraz ich personelu, korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.
Jako jedyne nie mają wyróżnika Unii Europejskiej tzw. eurobandu. Dla całego kraju ewidencję tablic dyplomatycznych prowadzi wojewoda mazowiecki.
Numer składa się z litery oznaczającej województwo (w praktyce używana jest tylko W) i 6 cyfr, z których pierwsze 3 są wyróżnikiem państwa lub organizacji, a kolejne 3 określają przeznaczenie pojazdu.
Tablice wojskowe
Białe z czarnymi cyframi i literami.
Na tablicach wojskowych wyróżnik miejsca jest zastąpiony wyróżnikiem przeznaczenia pojazdu. Pierwszą literą jest zawsze U, następna określa przeznaczenie pojazdu. Jako druga litera nie mogą być użyte litery O i U.
- UA – samochody osobowe, osobowo-terenowe oraz specjalne na podwoziu osobowym (osobowo-terenowym);
- UB – pojazdy bojowe;
- UC – samochody osobowo-ciężarowe (dostawcze);
- UD – autobusy;
- UE – samochody ciężarowe i ciężarowo-terenowe o przeznaczeniu transportowym;
- UG – pojazdy specjalne na podwoziu ciężarowym (ciężarowo-terenowym);
- UI – przyczepy transportowe;
- UJ – przyczepy specjalne;
- UK – motocykle;
- UL – pojazdy przyjmowane z gospodarki narodowej podczas mobilizacji (pojazdy posiadające obecnie „cywilne” numery rejestracyjne).
Tablica rejestracyjna wojskowa w przypadku pojazdów innych, odzwierciedla ich specyfikację.
- UA …T – czołgi;
- UC …T – bojowe wozy piechoty;
- UE …T – wozy zabezpieczenia technicznego;
- UF …T – wyrzutnie rakiet;
- UG …T – mosty czołgowe;
- UH …T – działa samobieżne;
- UI …T – wozy inżynieryjne;
- UJ …T – wozy ewakuacji medycznej;
- UL …T – wozy dowodzenia;
- UN …T – samobieżne działa przeciwlotnicze;
- UR …T – wozy rozpoznawcze.
Numer wojskowych pojazdów gąsienicowych, transporterów kołowych oraz samochodów opancerzonych może być wykonany bezpośrednio na pojeździe (namalowany lub wykonany jako naklejka).
Tablice instytucji strzegących bezpieczeństwa i porządku publicznego
tablica rejestracyjna takich służb jest biała z czarnymi literami i cyframi.
Na tablicach służb wyróżnik miejsca jest zastąpiony wyróżnikiem służby. Pierwszą literą jest zawsze H. Druga litera oznacza służbę lub urząd:
- HA – Centralne Biuro Antykorupcyjne;
- HB – Służba Ochrony Państwa;
- HC – Służba Celno-Skarbowa;
- HK – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu;
- HM – Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego;
- HP – Policja;
- HW – Straż Graniczna.
W przypadku samochodów policyjnych, tablica rejestracyjna to oznaczenie konkretnej komendy:
- HPA Komenda Główna
- HPB Dolnośląska Komenda Wojewódzka
- HPC Kujawsko-Pomorska Komenda Wojewódzka
- HPD Lubelska Komenda Wojewódzka
- HPE Lubuska Komenda Wojewódzka
- HPF Łódzka Komenda Wojewódzka
- HPG Małopolska Komenda Wojewódzka
- HPH Mazowiecka Komenda Wojewódzka
- HPJ Opolska Komenda Wojewódzka
Ile kosztuje tablica rejestracyjna?
Opłaty za wydanie tablicy rejestracyjnej:
- samochodowe – 80 zł
- motocyklowe – 40 zł
- motorowerowe – 30 zł
- indywidualne – 500 zł za sztukę (potrzeba dwóch dla samochodu, jednej dla motocykla)
- zabytkowe samochodowe – 100 zł
- zabytkowe motocyklowe – 50 zł
- tymczasowe samochodowe – 30 zł
- tymczasowe motocyklowe – 12 zł
- tymczasowe motorowerowe – 12 zł
Opłaty dodatkowe:
- znaki legalizacyjne – 12,50 zł
- nalepka na szybę pojazdu – 18,50 zł
- dowód rejestracyjny tymczasowy (z urzędu) – 13,50 zł
- dowód rejestracyjny – 54 zł
- karta pojazdu – 75 zł
Opłaty ewidencyjne za wydanie:
- dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł
- pozwolenia czasowego – 0,50 zł
- zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych – 0,50 zł
- nalepki kontrolnej – 0,50 zł
- karty pojazdu – 0,50 zł
Znaki legalizacyjne, czyli nalepki
Tablica rejestracyjna jest nieważna, jeśli nie ma na niej nalepek oraz nalepki kontrolnej na szybie.
Nalepka na tablice rejestracyjne
Składa się z 3 części: 2 hologramowych nalepek naklejanych na tablice oraz jednej, wklejanej do dowodu rejestracyjnego.
Jeżeli pojazd ma tylko jedną tablicę, drugą nalepkę na tablicę umieszcza się w dowodzie. Na wszystkich nalepkach znajduje się taki sam numer legalizacyjny. Napis na nalepce ma postać: NL/ następnie 3 litery i 7 cyfr. Nalepki legalizacyjne umieszcza się na wszystkich tablicach, oprócz tymczasowych, pomiędzy wyróżnikiem miejsca a wyróżnikiem pojazdu. Nalepka pojazdu elektrycznego posiada czerwony otok, a pojazdu napędzanego wodorem – żółty otok.
Nalepka kontrolna na szybę
Kolejny element znaków rejestracyjnych to nalepka kontrolna na szybę. Wydawana jest do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych (tylko dla samochodów). Pełni rolę trzeciej tablicy. Znajduje się na niej:
- numer rejestracyjny pojazdu,
- litery PL,
- flaga Polski.
Właściciel pojazdu powinien umieścić nalepkę kontrolną w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Pomimo że obowiązujące obecnie tablice rejestracyjne mają zamiast polskiej flagi 12 gwiazdek Unii Europejskiej, to wzoru nalepki nie zmieniono – znajduje się na niej nadal polska flaga.
Uwaga! Zgodnie z wprowadzonymi pakietem deregulacyjnym od 4 września 2022 roku przy rejestracji pojazdów przestaną być wydawane czerwone książeczki i nalepki kontrolne na szybę. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Laserowe zabezpieczenie
Od lipca 2020 roku tablice rejestracyjne mają umieszczane elementy naniesione techniką laserową, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie tablicy przed fałszerstwem.
Na tablicy rejestracyjnej techniką laserową nanosi się:
- oznaczenie miejsca na umieszczenie nalepki legalizacyjnej,
- obrys wizerunku orła z godła państwowego,
- nazwę i numer certyfikatu producenta tablicy.
Miejsca na umieszczenie nalepki legalizacyjnej nie oznacza się na tablicach tymczasowych, a obrysu wizerunku orła nie nanosi się na tablice tymczasowe i motorowerowe.
Polskie tablice rejestracyjne – oznaczenia według województw i powiatów
Pierwsza litera na polskich tablicach rejestracyjnych zwyczajnych i zabytkowych oznacza konkretne województwo.
- B – województwo podlaskie
- C – województwo kujawsko-pomorskie
- D – województwo dolnośląskie
- E – województwo łódzkie
- F – województwo lubuskie
- G – województwo pomorskie
- K – województwo małopolskie
- L – województwo lubelskie
- N – województwo warmińsko-mazurskie
- O – województwo opolskie
- P – województwo wielkopolskie
- R – województwo podkarpackie
- S – województwo śląskie
- T – województwo świętokrzyskie
- W – województwo mazowieckie
- Z – województwo zachodniopomorskie.
B – województwo podlaskie
BI Białystok
BS Suwałki
BL Łomża
BAU powiat augustowski
BIA powiat białostocki
BBI powiat bielski
BGR powiat grajewski
BHA powiat hajnowski
BKL powiat kolneński
BMN powiat moniecki
BSE powiat sejneński
BSI powiat siemiatycki
BSK powiat sokólski
BSU powiat suwalski
BWM powiat wysokomazowiecki
BZA powiat zambrowski
BLM powiat łomżyński
C – województwo kujawsko-pomorskie
CB Bydgoszcz
CG Grudziądz
CT Toruń
CW Włocławek
CAL powiat aleksandrowski
CBR powiat brodnicki
CBY powiat bydgoski
CCH powiat chełmiński
CGD powiat golubsko-dobrzyński
CGR powiat grudziądzki
CIN powiat inowrocławski
CLI powiat lipnowski
CMG powiat mogileński
CNA powiat nakielski
CRA powiat radziejowski
CRY powiat rypiński
CSE powiat sępoleński
CSW powiat świecki
CTR powiat toruński
CTU powiat tucholski
CWA powiat wąbrzeski
CWL powiat włocławski
CZN powiat żniński
D – województwo dolnośląskie
DJ Jelenia Góra
DL Legnica
DB Wałbrzych
DW Wrocław
DBL powiat bolesławiecki
DDZ powiat dzierżoniowski
DGR powiat górowski
DGL powiat głogowski
DJA powiat jaworski
DJE powiat jeleniogórski
DKA powiat kamiennogórski
DKL powiat kłodzki
DLE powiat legnicki
DLB powiat lubański
DLU powiat lubiński
DLW powiat lwówecki
DMI powiat milicki
DOL powiat oleśnicki
DOA powiat oławski
DPL powiat polkowicki
DSR powiat średzki
DST powiat strzeliński
DSW powiat świdnicki
DTR powiat trzebnicki
DBA powiat wałbrzyski
DWL powiat wołowski
DWR powiat wrocławski
DZA powiat ząbkowicki
DZG powiat zgorzelecki
DZL powiat złotoryjski
E – województwo łódzkie
EP Piotrków Trybunalski
ES Skierniewice
EL Łódź
EBE powiat bełchatowski
EBR powiat brzeziński
EKU powiat kutnowski
EOP powiat opoczyński
EPA powiat pabianicki
EPJ powiat pajęczański
EPI powiat piotrkowski
EPD powiat poddębicki
ERA powiat radomszczański
ERW powiat rawski
ESI powiat sieradzki
ESK powiat skierniewicki
ETM powiat tomaszowski
EWI powiat wieluński
EWE powiat wieruszowski
EZD powiat zduńskowolski
EZG powiat zgierski
ELA powiat łaski
ELE powiat łęczycki
ELW powiat łódzki wschodni
ELC powiat łowicki
F – województwo lubuskie
FG Gorzów Wielkopolski
FZ Zielona Góra
FGW powiat gorzowski
FKR powiat krośnieński
FMI powiat międzyrzecki
FNW powiat nowosolski
FSD powiat strzelecko-drezdenecki
FSU powiat sulęciński
FSW powiat świebodziński
FSL powiat słubicki
FWS powiat wschowski
FZG powiat żagański
FZA powiat żarski
FZI powiat zielonogórski
G – województwo pomorskie
GD Gdańsk
GA Gdynia
GSP Sopot
GS Słupsk
GBY powiat bytowski
GCH powiat chojnicki
GCZ powiat człuchowski
GDA powiat gdański
GKA powiat kartuski
GKS powiat kościerski
GKW powiat kwidzyński
GLE powiat lęborski
GMB powiat malborski
GND powiat nowodworski
GPU powiat pucki
GST powiat starogardzki
GSZ powiat sztumski
GSL powiat słupski
GTC powiat tczewski
GWO powiat wejherowski
GWE powiat wejherowski
K – województwo małopolskie
KR Kraków
KK Kraków
KN Nowy Sącz
KT Tarnów
KBC powiat bocheński
KBA powiat bocheński
KBR powiat brzeski
KCH powiat chrzanowski
KDA powiat dąbrowski
KGR powiat gorlicki
KRA powiat krakowski
KLI powiat limanowski
KMI powiat miechowski
KMY powiat myślenicki
KNS powiat nowosądecki
KNT powiat nowotarski
KOL powiat olkuski
KOS powiat oświęcimski
KPR powiat proszowicki
KSU powiat suski
KTA powiat tarnowski
KTT powiat tatrzański
KWA powiat wadowicki
KWI powiat wielicki
L – województwo lubelskie
LB Biała Podlaska
LC Chełm
LU Lublin
LZ Zamość
LBI powiat bialski
LBL powiat biłgorajski
LCH powiat chełmski
LHR powiat hrubieszowski
LJA powiat janowski
LKR powiat kraśnicki
LKS powiat krasnostawski
LLB powiat lubartowski
LUB powiat lubelski
LOP powiat opolski
LPA powiat parczewski
LPU powiat puławski
LRA powiat radzyński
LRY powiat rycki
LSW powiat świdnicki
LTM powiat tomaszowski
LWL powiat włodawski
LZA powiat zamojski
LLE powiat łęczyński
LLU powiat łukowski
N – województwo warmińsko-mazurskie
NE Elbląg
NO Olsztyn
NBA powiat bartoszycki
NBR powiat braniewski
NDZ powiat działdowski
NEB powiat elbląski
NEL powiat ełcki
NGI powiat giżycki
NGO powiat gołdapski
NIL powiat iławski
NKE powiat kętrzyński
NLI powiat lidzbarski
NMR powiat mrągowski
NNI powiat nidzicki
NNM powiat nowomiejski
NOE powiat olecki
NOL powiat olsztyński
NOS powiat ostródzki
NPI powiat piski
NSZ powiat szczycieński
NWE powiat węgorzewski
O – województwo opolskie
OP Opole
OB powiat brzeski
OGL powiat głubczycki
OK powiat kędzierzyńsko-kozielski
OKL powiat kluczborski
OKR powiat krapkowicki
ONA powiat namysłowski
ONY powiat nyski
OOL powiat oleski
OPO powiat opolski
OPR powiat prudnicki
OST powiat strzelecki
P – województwo wielkopolskie
PK Kalisz
PN Konin
PL Leszno
PO Poznań
PY Poznań
PCH powiat chodzieski
PCT powiat czarnkowsko-trzcianecki
PGN powiat gnieźnieński
PGS powiat gostyński
PGO powiat grodziski
PJA powiat jarociński
PKA powiat kaliski
PKE powiat kępiński
PKL powiat kolski
PKN powiat koniński
PKS powiat kościański
PKR powiat krotoszyński
PLE powiat leszczyński
PMI powiat międzychodzki
PNT powiat nowotomyski
POB powiat obornicki
POS powiat ostrowski
POT powiat ostrzeszowski
PP powiat pilski
PPL powiat pleszewski
PZ powiat poznański
PRA powiat rawicki
PSR powiat średzki
PSE powiat śremski
PSZ powiat szamotulski
PSL powiat słupecki
PTU powiat turecki
PWA powiat wągrowiecki
PWL powiat wolsztyński
PWR powiat wrzesiński
PZL powiat złotowski
R – województwo podkarpackie
RK Krosno
RP Przemyśl
RZ Rzeszów
RT Tarnobrzeg
RBI powiat bieszczadzki
RBR powiat brzozowski
RDE powiat dębicki
RJA powiat jarosławski
RJS powiat jasielski
RKL powiat kolbuszowski
RKR powiat krośnieński
RLS powiat leski
RLE powiat leżajski
RLU powiat lubaczowski
RMI powiat mielecki
RNI powiat niżański
RPR powiat przemyski
RPZ powiat przeworski
RRS powiat ropczycko-sędziszowski
RZE powiat rzeszowski
RSA powiat sanocki
RST powiat stalowowolski
RSR powiat strzyżowski
RTA powiat tarnobrzeski
RLA powiat łańcucki
S – województwo śląskie
SB Bielsko-Biała
SY Bytom
SH Chorzów
SC Częstochowa
SD Dąbrowa Górnicza
SG Gliwice
SJZ Jastrzębie-Zdrój
SJ Jaworzno
SK Katowice
SM Mysłowice
SPI Piekary Śląskie
SL Ruda Śląska
SR Rybnik
SI Siemianowice Śląskie
SO Sosnowiec
SW Świętochłowice
ST Tychy
SZ Zabrze
SZO Żory
SBE powiat będziński
SBI powiat bielski
SBL powiat bieruńsko-lędziński
SCI powiat cieszyński
SCZ powiat częstochowski
SGL powiat gliwicki
SKL powiat kłobucki
SLU powiat lubliniecki
SMI powiat mikołowski
SMY powiat myszkowski
SPS powiat pszczyński
SRC powiat raciborski
SRB powiat rybnicki
STA powiat tarnogórski
SWD powiat wodzisławski
SWZ powiat wodzisławski
SZA powiat zawierciański
SZY powiat żywiecki
T – województwo świętokrzyskie
TK Kielce
TBU powiat buski
TJE powiat jędrzejowski
TKA powiat kazimierski
TKI powiat kielecki
TKN powiat konecki
TOP powiat opatowski
TOS powiat ostrowiecki
TPI powiat pińczowski
TSA powiat sandomierski
TSK powiat skarżyski
TST powiat starachowicki
TSZ powiat staszowski
TLW powiat włoszczowski
W – województwo mazowieckie
WO Ostrołęka
WP Płock
WR Radom
WS Siedlce
WB Warszawa Bemowo
WA Warszawa Białołęka
WD Warszawa Bielany
WE Warszawa Mokotów
WU Warszawa Ochota
WH Warszawa Praga Północ
WF Warszawa Praga Południe
WW Warszawa Rembertów, Wilanów, Włochy
WI Warszawa Śródmieście
WJ Warszawa Targówek
WK Warszawa Ursus
WN Warszawa Ursynów
WT Warszawa Wawer
WX Warszawa Wesoła, Żoliborz
WY Warszawa Wola
WBR powiat białobrzeski
WCI powiat ciechanowski
WG powiat garwoliński
WGS powiat gostyniński
WGM powiat grodziski
WGR powiat grójecki
WKZ powiat kozienicki
WL powiat legionowski
WLI powiat lipski
WMA powiat makowski
WM powiat miński
WML powiat mławski
WND powiat nowodworski
WOR powiat ostrowski
WOS powiat ostrołęcki
WOT powiat otwocki
WPI powiat piaseczyński
WPR powiat pruszkowski
WPP powiat pruszkowski
WPS powiat pruszkowski
WPZ powiat przasnyski
WPY powiat przysuski
WPU powiat pułtuski
WPL powiat płocki
WPN powiat płoński
WRA powiat radomski
WSI powiat siedlecki
WSE powiat sierpecki
WSC powiat sochaczewski
WSK powiat sokołowski
WSZ powiat szydłowiecki
WZ powiat warszawski zachodni
WWE powiat węgrowski
WWL powiat wołomiński
WV powiat wołomiński
WWY powiat wyszkowski
WZU powiat żuromiński
WZW powiat zwoleński
WZY powiat żyrardowski
WLS powiat łosicki
Z – województwo zachodniopomorskie
ZK Koszalin
ZSW Świnoujście
ZS Szczecin
ZZ Szczecin
ZBI powiat białogardzki
ZCH powiat choszczeński
ZDR powiat drawski
ZGL powiat goleniowski
ZGY powiat gryficki
ZGR powiat gryfiński
ZKA powiat kamieński
ZKO powiat koszaliński
ZKL powiat kołobrzeski
ZMY powiat myśliborski
ZPL powiat policki
ZPY powiat pyrzycki
ZST powiat stargardzki
ZSD powiat świdwiński
ZSZ powiat szczecinecki
ZSL powiat sławieński
ZWA powiat wałecki
ZLO powiat łobeski